Strona główna 0_Slider Świdnica od podwórza – odc. 18

Świdnica od podwórza – odc. 18 [FOTO]

0

Zielona oaza spokoju, miejsce na niepotrzebne materiały budowlane czy w końcu teren zaniedbany przez lokatorów, zarządców i miejskie służby. Świdnickie podwórka mają różne oblicza. Już po raz osiemnasty zaglądamy na tyły świdnickich kamienic.

W tym odcinku zapraszamy na spacer po podwórzach między ulicami: Trybunalską, Spółdzielczą i aleją Niepodległości. 

Zdjęcie Google Maps

Ul. Trybunalska 21-23 i Al. Niepodległości 3

Niewielkie podwórko z ogromną liczbą śmietników. Służy mieszkańcom trzech bram i ma charakter typowego zaplecza.

Aleja Niepodległości 5-7

Na podwórze wjeżdża się przez wąski tunel, który już niejednego kierowcę przyprawił o ból głowy. Niedawno zburzono mur, który przez wiele lat odgradzał mieszkańców od ulicy Spółdzielczej. Poza tym znajduje się tam ciekawy słup, który jest swego rodzaju zabezpieczeniem dla „wózków złomiarzy”.

Aleja Niepodległości 16 

Podwórko przystaje do bramy na alei Niepodległości, choć w rzeczywistości rozciąga się wzdłuż ulicy 8 Maja. Ukryta za murem krótko przystrzyżona trawa, drzewa i klomby w ciepłe dni służą mieszkańcom. Ciekawym obiektem jest ręcznej roboty huśtawko – kosz, na którym w tym samym czasie można się huśtać i grać w koszykówkę.

Aleja Niepodległości 17-19

Kolejne piękne podwórko. Zadbany trawnik i niewielki ozdobny ogródek pokazują, że mieszkańcy dbają o miejsce za domem. Oprócz jego doskonałego wyglądu, jest ono także niezwykle użytkowe. Druga część podwórko przynależna do bramy nr 19 jest oddzielona płotem.

/Tekst i foto: Artur Ciachowski/

[email protected]