Strona główna 0_Slider Rusza remont Kraszowickiej. Będą utrudnienia

Rusza remont Kraszowickiej. Będą utrudnienia

1

Już w poniedziałek rozpocznie się długo wyczekiwana przebudowa ulicy Kraszowickiej. W związku z prowadzonymi pracami fragmenty drogi będą zamykane dla ruchu. Dla zmotoryzowanych przygotowano objazdy. Zmiany czekają też pasażerów świdnickiego MPK. Remont ma się zakończyć 20 listopada.

W tym roku wyremontowany zostanie odcinek od okolicy skrzyżowania z ulicą Krótką do krzyżówki z ulicą Przyjaźni. – Odcinek ten będzie wyłączany z ruchu w trzech etapach, z zachowaniem dostępności dla mieszkańców ulic: Kraszowickiej, Poprzecznej, Chłopskiej oraz dostępu do szkoły i znajdujących się w pobliżu zakładów usługowych. Dostępność do poszczególnych nieruchomości będzie zależna od postępu robót – wyjaśnia Magdalena Dzwonkowska ze świdnickiego magistratu.

Dla wszystkich etapów robót wyznaczono objazdy. Pierwszy etap rozpocznie się 7 maja i z różnymi modyfikacjami trwać będzie do około połowy października. W ostatniej, trzeciej fazie robót drogowych zamknięte zostanie skrzyżowanie z ulicą Przyjaźni.

W związku z pracami wykonywanymi w etapie I w obszarze skrzyżowania ulic Kraszowicka – Krótka – Działkowa (przy przejeździe kolejowym), powstaną utrudnienia dla ruchu głównie dla mieszkańców osiedla “Owocowego”. Przejazd przez to skrzyżowanie będzie odbywał się jednokierunkowo. Wjazd na osiedle odbywać się będzie przez ulicę Wąską i dalej poprzez ulice Zakole, Cichą, Wiosenną i Działkową do Kraszowickiej. Zaraz po zakończeniu prac w obszarze tego skrzyżowania ruch na osiedlu wróci do pierwotnego kształtu. Te utrudnienia potrwają około 6 tygodni.

mat. UM Świdnica

Równocześnie z rozpoczęciem robót drogowych na ul. Kraszowickiej zmianie ulegną przejazdy komunikacją miejską, według tabeli:

Remont ul. Kraszowickiej (etap I i II)

Linia

kierunek

Przystanki wyłączone z obsługi

Trasa przejazdu po zmianach

30

Burkatów

Westerplatte/Bystrzycka

Bystrzycka Przejazd Kolej.

Kraszowicka/ Działkowa

Kraszowicka – Most

Przyjaźni

Pl. Drzymały

Śląska – OSIR

Słowiańska (wybrane kursy)

30

Pl. Św. Małgorzaty

Słowiańska (wybrane kursy)

Śląska – OSIR

Westerplatte/Śląska

50

Kopernika

Kraszowicka/Działkowa

Bystrzycka Przejazd Kolejowy

Słowiańska

Przyjaźni

Kraszowicka – Most

Śląska (rondo)

Westerplatte/Bystrzycka

Jodłowa – PKP

52

Wokulskiego

Bystrzycka Przejazd Kolejowy

Kraszowicka/Działkowa

Jodłowa – PKP

Westerplatte/Bystrzycka

Śląska (rondo)

Zielona

Kraszowicka – Most

Przyjaźni

Słowiańska

***

Starania o rozpoczęcie przebudowy jednej z ważniejszych ulicy południowej części Świdnicy trwają już od kilku lat. W 2015 roku świdnicki magistrat dwukrotnie szukał firmy, która przygotowałaby projekt dla planowanego remontu. Bezskutecznie. Ostatecznie dokumentację projektową udało się przygotować, dzięki czemu urzędnicy mogli ogłosić przetarg na pierwszy z czterech etapów wyczekiwanej przebudowy. W pierwszej kolejności remont obejmie odcinek od okolicy skrzyżowania z ulicą Krótką do skrzyżowania z ulicą Przyjaźni. To zaledwie 700 metrów z liczącej nieco ponad 2,5 kilometra Kraszowickiej.

W ramach robót przebudowane zostaną instalacje podziemne, powstanie ścieżka rowerowa oraz zatoki autobusowe. Dodatkowo wybudowane zostaną nowe miejsca parkingowe u zbiegu Kraszowickiej i Chłopskiej, odnowiony zostanie sąsiadujący z tym skrzyżowaniem przejazd kolejowy, a także powstaną zatoki parkingowe wzdłuż samej Kraszowickiej. Dostarczone mają też zostać cztery nowe wiaty przystankowe.

Realizacją prac zajmie się konsorcjum: Świdnickie Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów Sp. z o. o. wraz z firmą PPUH “DROG-ZIEM”. Inwestycja pochłonie nieco ponad 6 milionów złotych.

Michał Nadolski
[email protected]