Strona główna 0_Slider Przeszli w dziękczynnych procesjach

Przeszli w dziękczynnych procesjach [FOTO]

1

Dziewczynki w komunijnych strojach sypiące płatkami kwiatów, umajone plenerowe ołtarze, bicie dzwonów i śpiew towarzyszyły tradycyjnym procesjom. Wierni Kościoła Rzymsko-Katolickiego obchodzili uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej.

W Świdnicy procesje organizowały wszystkie parafie. Dwie największe przeszły w centrum miasta – z katedry przez Rynek do kościoła pw. św. Józefa oraz na Osiedlu Młodych ulicami wokół kościoła pw. NMP Królowej Polski.

Święto popularnie nazywane Bożym Ciałem ma charakter ruchomy i przypada zawsze 60 dni po Wielkanocy. Początki procesji sięgają XIII wieku, w Polsce pierwsza procesja przeszła w Krakowie w 1320 roku. Wierni Kościoła katolickiego tego dnia szczególnie wspominają Ostatnią Wieczerzę oraz przeistoczenie chleba i wina w Ciało i Krew Jezusa Chrystusa. Boże Ciało ma charakter dziękczynny i radosny. W Polsce obchodzi się ją w czwartek po Uroczystości Trójcy Świętej, jest to święto ruchome, wypadające zawsze 60 dni po Wielkanocy. Udział w procesji traktowany jest jako publiczne wyznanie wiary.

opr. red.
Zdjęcia Dariusz Nowaczyński