Strona główna Wydarzenia Gmina Świdnica Popisali się wiedzą o samorządzie

Popisali się wiedzą o samorządzie

0

Od kilkunastu lat w gminnych placówkach oświatowych prowadzona jest edukacja z zakresu wiedzy samorządowej, a jej zwieńczeniem każdego roku jest konkurs wiedzy o Laur Młodego Samorządowca. Najlepszą wiedzą samorządową wykazali się uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. L. Wawrzyńskiej w Witoszowie Dolnym oraz M. Kopernika w Pszennie. O pierwszym miejscu na podium zdecydowała dogrywka.

Do rywalizacji stanęło aż osiem trzyosobowych zespołów. Aby dotrzeć do finału każda z drużyn musiała przedstawić swoją pracę artystyczną, projekt filmowy, wywiad ze znaną osobą z danej miejscowości oraz odpowiedzieć na serię pytań. Ile lat trwa kadencja rady gminy? Co to jest gmina? Kto wybiera wójta gminy? Jak nazywa się jednostka pomocnicza gminy? To tylko niektóre z pytań z jakimi musieli zmierzyć się uczniowie gminnych placówek oświatowych, pretendujący do nagrody o Laur Młodego Samorządowca.

Organizacja w maju każdej edycji konkursu wcale nie jest przypadkowa. To właśnie 27 maja obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego, a dzięki takim konkursom jak nasz rozbudzamy w młodym pokoleniu potrzebę poszerzania wiedzy samorządowej. Naszym celem jest przygotowanie uczniów do uczestnictwa w działaniach społeczeństwa obywatelskiego, rozpowszechnienie wiedzy o samorządzie terytorialnym, przygotowanie do aktywnego uczestniczenia w życiu publicznym. Cieszę się, że każdego roku możemy przygotowywać coraz to trudniejsze pytania, co świadczy o wzrastającym poziomie wiedzy naszych uczestników i dobrym przygotowaniu przez nauczycieli. Gratuluje zwycięzcom i wszystkim zawodnikom, bo bez względu na miejsce na podium inwestowanie w wiedzę, jest najlepszym kapitałem, który z pewnością zaprocentuje w przyszłości – mówi wójt gminy Teresa Mazurek.

Organizatorem konkursu pod honorowym patronatem wójt gminy Świdnica Teresy Mazurek był Gminny Zespół Oświaty. Uroczyste wręczenie statuetek – Laur Młodego Samorządowca dla zwycięskich drużyn odbędzie się w czerwcu, na najbliższej sesji Rady Gminy Świdnica. Będzie to z pewnością kolejny element edukacji samorządowej- dodaje wójt gminy Świdnica.

Klasyfikacja końcowa
Kat. klasy podstawowe:

  • SP WITOSZÓW DOLNY 1 miejsce
  • SP GRODZISZCZE 2 miejsce
  • SP MOKRZESZÓW 3 miejsce
  • SP BYSTRZYCA GÓRNA 4 miejsce
  • SP LUTOMIA DOLNA 5 miejsce

Kat. klasy gimnazjalne:

  • SP PSZENNO 1 miejsce
  • SP LUTOMIA DOLNA 2 miejsce
  • SP WITOSZÓW DOLNY 3 miejsce

/UG Świdnica, opr. mn/

Poprzedni artykułMąż urzędniczki skazany za znęcanie się nad zwierzętami
Następny artykułZawał podczas imprezy na Rynku