Strona główna 0_Slider Odnowią sarkofag pierwszego hrabiego z rodu Hochbergów

Odnowią sarkofag pierwszego hrabiego z rodu Hochbergów

1

Dzięki ministerialnemu dofinansowaniu odnowiony zostanie sarkofag Hansa Heinricha I z rodziny Hochbergów, właścicieli Zamku Książ. Według historyków to właśnie on wyniósł swój ród z poziomu drobnej szlachty do elity śląskiej arystokracji. Spoczął w krypcie w Świebodzicach.

Prace eksploracyjne w krypcie Hochbergów (fot. pracownia konserwatorska Agnieszki i Tomasza Trzosów)

Hochbergowie kojarzeni są głównie z zamkami w Książu i Pszczynie. Przed wiekami do tego rodu należały także m.in. Świebodzice. W kościele Św. Mikołaja mieli oni swoją kaplicę oraz kryptę grobową, która została odkryta w 2014 roku. Spoczywa w niej aż 10 sarkofagów członków arystokratycznej rodziny.

W 2017 roku zakończyła się renowacja pierwszego z sarkofagów, w którym spoczęła Zuzanna Jadwiga wywodząca się z rodu Schaffgotsch, żona Hansa Heinricha I Hochberg. Miedziany, polichromowany sarkofag trafił do pracowni konserwatorskiej Agnieszki i Tomasza Trzosów w Tychach. Po oczyszczeniu konserwatorzy mogli odczytać inskrypcję, która głosi: “tutaj spoczywają doczesne szczątki wysoko i znamienicie urodzonej Pani, Zuzanny Jadwigi, Pani von Hochberg z Książa, urodzonej jako Schaffgotsch, Pani na Książu, Świebodzicach, Boguszowie, Białej Nyskiej i Lubiechowie, po wielu cierpieniach rozstała się z życiem roku 1692, 6 sierpnia, wyjątkowo chwalebnie przeżywszy 59 lat 35 tygodni”.

Pieczołowicie odrestaurowany sarkofag, z odtworzonymi polichromiami, inskrypcjami, można oglądać w krypcie, która została udostępniona zwiedzającym przez parafię – mówi Agnieszka Bielawska ze świebodzickiego magistratu.

Odrestaurowany sarkofag Zuzanny Jadwigi Schaffgotsch (fot. UM Świebodzice)

Teraz przyszła kolej na renowację drugiego sarkofagu członków rodziny Hochbergów. – Spoczywają w niej szczątki Hansa Heinricha I. Cynowy sarkofag datowany jest na XVII wiek – wyjaśnia Bielawska. Wykonanie prac konserwatorskich będzie możliwe m.in. dzięki dotacji w wysokości 100 tys. złotych przekazanej parafii Św. Mikołaja przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Cieszę się, że parafia będzie ratować kolejny, niezwykły zabytek, to wspaniałe dziedzictwo kulturowe tej ziemi, bo przecież Świebodzice i Książ są ze sobą nierozerwalnie związane, właśnie poprzez rodzinę Hochbergów, do których niegdyś należało całe nasze miasto – twierdzi burmistrz Bogdan Kożuchowicz. Na dalsze prace eksploracyjne w krypcie arystokratycznego rodu gmina przekazała po raz kolejny wsparcie w wysokości 6 tys. złotych.

Hans Heinrich I (mat. Muzeum Zamkowym w Pszczynie)

Jak podkreślają historycy, Hans Heinrich I (ur. 10 grudnia 1598, zm. 9 sierpnia 1671) szczególnie zasłużył się dla swego rodu. W 1650 uzyskał tytuł baronowski, natomiast w roku 1666 otrzymał tytuł hrabiego. Podniosło to znacznie prestiż rodziny, która zajęła czołową pozycję wśród śląskiej arystokracji. To także on odbudował zamek Książ, który został zniszczony podczas wojny trzydziestoletniej. Hans Heinrich I zadecydował o rozebraniu części zamkowych obwarowań, w miejsce których powstały tarasy ogrodowe.

Michał Nadolski
[email protected]