Strona główna 0_Slider Nowy chodnik i ścieżka na Ofiar Oświęcimskich. To dopiero początek?

Nowy chodnik i ścieżka na Ofiar Oświęcimskich. To dopiero początek?

9

Ruszył remont krótkiego odcinka chodnika przy ulicy Ofiar Oświęcimskich. Przy okazji tych prac powstanie także pierwszy, 150-metrowy fragment ścieżki rowerowej łączącej Osiedle Młodych z centrum. Czy jest szansa na wybudowanie całej trasy?

O utworzeniu trasy dla cyklistów łączącej największe świdnickie osiedle mieszkaniowe ze śródmieściem mówi się już od kilku lat. Temat ten był poruszany między innymi we wrześniu 2015 roku, kiedy to miejscy urzędnicy przedstawili radnym plan rozwoju infrastruktury drogowej w Świdnicy na lata 2014-2020. Wśród wielu proponowanych inwestycji znalazła się właśnie budowa nowego połączenia dla jednośladów. Zgodnie z planem drogowców, trasa miałaby swój początek na skrzyżowaniu Ignacego Prądzyńskiego i Stefana Wyszyńskiego, następnie wzdłuż ulicy Wyszyńskiego, Riedla, Ofiar Oświęcimskich, Komunardów, by zakończyć się na skrzyżowaniu ulic Grodzkiej i Zamkowej.

Ścieżka rowerowa łącząca centrum miasta z Osiedlem Młodych jest ujęta w planie rozwoju sieci drogowej Świdnicy na lata 2014-2020. W tej chwili skupiamy się na realizacji tych ścieżek rowerowych, które otrzymały dofinansowanie na ich wykonanie – potwierdza Magdalena Dzwonkowska ze świdnickiego magistratu. Zapewnia przy tym, że obecne działania Urzędu Miasta to jedynie początek inwestycji w infrastrukturę rowerową w Świdnicy. – O kolejnych planach w realizacji inwestycji związanych z budową nowych ścieżek rowerowych będziemy mieszkańców na bieżąco informować, po podjęciu stosownych decyzji i przygotowaniu odpowiednich dokumentów – deklaruje rzecznik.

Trwająca obecnie budowa obejmuje odcinek od okolic skrzyżowania ulic Ofiar Oświęcimskich i Zwierzynieckiej do wjazdu na parking Szkoły Podstawowej nr 2. Znajdujący się tam chodnik został uznany za wystarczająco szeroki, by stworzyć na nim trasę dla jednośladów. Nowa ścieżka rowerowa będzie miała długość zaledwie 150 metrów i na razie nie będzie połączona z żadną inną ścieżką. Tym samym, do czasu stworzenia dalszych odcinków łączących Osiedle Młodych z centrum, pozostanie w zasadzie bezużyteczna dla cyklistów.

Na kolejne fragmenty trzeba będzie jednak poczekać, ponieważ wytyczenie trasy przez osiedle, jak i w stronę śródmieścia może wiązać się z problemami. Chodzi tu między innymi o odcinek wzdłuż Ofiar Oświęcimskich, od wjazdu na teren SP nr 2 do ulicy Komunardów. Według drogowców znajdujące się tam chodniki są „zbyt wąskie i w dodatku stoją na nich słupy oświetlenia ulicznego, słupki oznakowania pionowego, kubły na śmieci oraz dopuszczone jest parkowanie samochodów. Aby móc wprowadzić dwukierunkowy ruch rowerowy na chodniki niezbędne jest poszerzenie chodnika kosztem jezdni”.

Inwestycja warta 128 tys złotych ma zostać zakończona najpóźniej 31 maja.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułNowy garaż OSP Mrowiny prawie gotowy
Następny artykułWalczyli o tytuł dolnośląskiego „Mistrza Klawiatury”