Strona główna 0_Slider “Na ratunek katedrze”. Albumy czekają na chętnych

“Na ratunek katedrze”. Albumy czekają na chętnych [KONKURS]

0

Czterohektarowy dach, kilkuset metrowy mur, portale wejściowe, liczne rzeźby, malowidła, freski, drewniane ołtarze przechodziły prace ratunkowe i renowacyjne dzięki zaangażowani wielu osób i instytucji. Lista tych, którzy dotychczas przyczyniali się do ratowania imponującej katedry w Świdnicy znajduje się w wydanym niedawno albumie “Na ratunek katedrze. Historia ocalenia od ruiny”.

Od kilku lat biskup świdnicki Ignacy Dec i proboszcz parafii katedralnej ks. Piotr Śliwka alarmują o pogarszającym się stanie świątyni i wciąż zbyt małych środkach, które udaje się pozyskać na odnawianie cennej gotyckiej świątyni. Warto jednak pamiętać, że ten stan byłby jeszcze gorszy, gdyby nie olbrzymie zaangażowanie wszystkich wcześniejszych gospodarzy kościoła i społeczników, którzy przez lata szukali sposobów na pozyskanie środków. W to dzieło aktywnie angażowało się  Stowarzyszenie Rewaloryzacji i Konserwacji Zabytków Miasta Świdnicy, które rozmiary wysiłków, sposoby zdobywania środków, zaangażowanie ludzi i instytucji wraz z niezwykle bogatą dokumentacją fotograficzną zebrało w specjalnym albumie, wydanym również przede dzięki wysiłkowi społecznemu. Album ma być również inspiracją dla kolejnych pokoleń do dbałości o jeden z charakterystycznych zabytków miasta.

Album „Na ratunek katedrze. Historia ocalenia od ruiny” można kupić w Miejskiej Bibliotece Publicznej i w Księgarni Eureka w Świdnicy.

Konkurs!

Stowarzyszenie Rewaloryzacji i Konserwacji Zabytków Miasta Świdnicy dwa egzemplarze albumu przekazało dla czytelników Swidnica24.pl. Otrzymają je dwie pierwsze osoby, które prawidłowo odpowiedzą na pytanie:

W jakich latach został przeprowadzony remont największej części dachu świdnickiej katedry?

Odpowiedzi należy przesłać na adres konkurs@swidnica24.pl

do 18 maja 2018 roku, wpisując w temacie “album katedra”, w treści odpowiedź, imię i nazwisko oraz tel. kontaktowy, a także zgodę na publikację imienia i nazwiska na stronie Swidnica24.pl w razie wygranej.

opr. asz

Zdjęcie katedry Dariusz Nowaczyński