Strona główna 0_Slider Matury 2018 wystartowały!

Matury 2018 wystartowały! [FOTO]

0

Naładowani energią i wypoczęci po weekendzie majowym absolwenci liceów i techników wrócili do szkolnych ławek, aby napisać najważniejszy w ich dotychczasowym życiu egzamin – maturę. Sprawdzian dojrzałości rozpoczął się punktualnie o godzinie 9.00 testem z języka polskiego. Jakie emocje towarzyszyły świdnickim maturzystom? 

Maraton maturalny rozpoczął się dziś. W powiecie świdnickim przystępuje do niego 1016 absolwentów liceów i techników. Jak co roku pierwszym egzaminem był test z języka polskiego, którego część na poziomie podstawowym rozpoczęła się o godzinie 9.00. Natomiast o godzinie 14.00 maturzyści napiszą egzamin na poziomie rozszerzonym, który będzie polegał na ustaleniu tematu przedstawionego tekstu i napisania z niego rozprawki lub analizie wiersza.  Dopiero w poniedziałek, 7 maja, zaplanowana jest matura z matematyki (poziom podstawowy), a dzień później egzamin z angielskiego (poziom podstawowy i rozszerzony).  Sesja pisemna potrwa do 23 maja. Natomiast ustna zakończy się 25 maja. 

Harmonogram CKE

W I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kasprowicza w Świdnicy maturę zdaję 126 uczniów kończących trzecią klasę LO oraz kilku absolwentów z lat poprzednich. – Nastawieni jesteśmy pozytywni, sądzimy, że nasi uczniowie są dobrze przygotowani. Wiemy też, że najważniejsze są dla nich przedmioty na poziomie rozszerzonym, bo to są tak zwane „przedmioty biorące”, które decydują o dostaniu się na te najlepsze kierunki studiów. W związku z tym młodzi Kasprowiczanie mądrze nastawiają się na rozszerzenia, ale oczywiście umowa między nami jest taka, że wszystkie przedmioty muszą być zdane dobrze – mówi dyrektor I LO w Świdnicy, Robert Kaśków.

– Natomiast wiadomo, że ich pierwszym wrogiem jest stres, co było widać na sali. Gubią się, nie wiedzą co to jest kod, co to jest pesel, czy nazywam się Jan Kowalski, czy może Kowalski Jan. Trzeba to zrozumieć, dlatego potrzebne są takie działania uspokajające. Wiadomo, że my także się denerwujemy, ludzie dorośli taki sam stres jak ten tutaj przeżywają podczas ślubu czy chrztu dziecka. Dlatego trzymamy mocno za wszystkich kciuki życzy dobrze zdanej matury, bo liceum to nie jest tylko czas nauki pod ten egzamin, ale matura to taka wisienka na torcie naszych wspólnych starań – dodaje Kaśków.

Jakie emocje towarzyszyły świdnickim maturzystom? – Ogromny stres, sporo się uczyłam, ale czuje się beznadziejnie – mówi maturzystka I LO Natalia Wereszczyńska. – Jesteśmy troszkę zestresowani, ale przygotowania były intensywne, mamy dużo wiedzy i na pewno super zdamy! – dodaje Sandra Łabuszańska i Mikołaj Wójcik. – Jest stresowo, bardzo stresowo, przygotowania nieprzeszły, ale to tylko polski – śmieje się Hubert Wrzochol.

Jak co roku maturzyści obowiązkowo podchodzą do trzech pisemnych przedmiotów: języka polskiego, matematyki oraz języka obcego. Dodatkowo co najmniej jeden z wybranych przedmiotów muszą napisać na poziomie rozszerzonym. Obowiązkowe do otrzymania świadectwa maturalnego jest także zdanie dwóch egzaminów ustnych: z języka polskiego oraz z języka obcego. Wyniki ogłoszone zostaną 3 lipca. 

/Tekst i foto: Artur Ciachowski, zeszłoroczny maturzysta/ 

[email protected]