Strona główna 0_Slider Ksiądz misjonarz dzieli się bogactwem pamiątek

Ksiądz misjonarz dzieli się bogactwem pamiątek

0

Przez 12 lat ksiądz Tadeusz Faryś pracował na misji w afrykańskim państwie Wybrzeże Kości Słoniowej, później pełnił posługę kapłańską w Belgii. Od lat bacznie obserwuje otaczający go świat i zbiera pamiątki. Wielowątkowa wystawa już w najbliższy piątek będzie miała swoją inaugurację w świdnickiej kurii.

Ks. Tadeusz Faryś, dzisiaj dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych i delegat biskupa świdnickiego ds. misji,  pochodzi z Oleśnicy i właśnie tam miał swoją pierwszą wystawę, na której znalazły się skromne pamiątki z misji w Afryce. – Podczas swojej pracy oczywiście nie zajmowałem się zbieraniem przedmiotów, ale siłą rzeczy przywiozłem ze sobą trochę pamiątek. Wystawę zobaczył kardynał Henryk Gulbinowicz i to on zachęcił mnie i zainspirował do rozwijania pasji. W ten sposób już bez wyjazdów do Afryki powstała całkiem spora kolekcja – opowiada ks. Faryś. W 2001 roku powstała druga wystawa, która ma charakter stały i można ją oglądać do dzisiaj. W katedrze wrocławskiej podziwiać można 250 eksponatów.

W Świdnicy na ekspozycję złożą się przedmioty i pamiątki z czterech nurtów. Pierwszy to właśnie afrykański. – Można oglądać maski, przedmioty codziennego użytku i kultury plemiennej – wylicza kolekcjoner. Drugi wątek jest związany z postacią św. Jana Pawła II, kolejny z historią NSZZ Solidarność (ksiądz Tadeusz Faryś jest kapelanem Solidarności w diecezji świdnickiej) i działalnością związku w okresie przełomowych lat 80. XX wieku i wreszcie ostatni wątek wystawy to zbiory bibliofilskie. Na wystawie znajdą się m.in. książki z XVII wieku, modlitewniki żołnierskie i piękne, historyczne wydania, m.in. związane ze Świdnicą.

Wystawie patronuje biskup świdnicki Ignacy Dec, a zbiór pamiątek można oglądać codziennie od 9.00 do 13.00 na II pietrze świdnickiej kurii przy placu Jana Pawła II. W najbliższy piątek ekspozycja będzie miała uroczystą inaugurację.

Agnieszka Szymkiewicz
[email protected]
zdjęcie Michał Nadolski