Strona główna Wydarzenia Świebodzice Krąg życzliwości oplótł świebodzicki ratusz

Krąg życzliwości oplótł świebodzicki ratusz

0

Jesteśmy różni, inni, ale wszyscy piękni i równi pod wspólnym dachem nieba – takie przesłanie popłynęło dziś w Świebodzicach podczas II Świebodzickiego Dnia Akceptacji i Zrozumienia. Uczestnicy wydarzenia utworzyli wyjątkowy, pełen dobrej energii, krąg życzliwości wokół ratusza, a później przeszli do Parku Miejskiego, by wspólnie bawić się, poznawać, uczyć wzajemnej tolerancji i szacunku.

Druga edycja wydarzenia, mającego podkreślić, jak ważne jest zrozumienie dla inności i niepełnosprawności, rozpoczęła się o godzinie 9.00 mszą świętą w kościele pw. Św. Piotra i Pawła. Następnie uczestnicy spotkali się w Rynku, by utworzyć krąg życzliwości. Ratusz został opleciony charakterystyczną, błękitną wstęgą, którą chwycili wszyscy zgromadzeni dając w ten sposób wyraz jedności z osobami niepełnosprawnymi.

Następnie barwny, rozśpiewany pochód “pod wspólnym dachem nieba” – błękitnym kawałkiem płótna, który uczestnicy trzymali nad głowami – udał się ulicami miasta do Parku Miejskiego, gdzie zorganizowane zostały gry i zabawy dla uczestników happeningu. Wystąpił także zaprzyjaźniony Zespół Pieśni i Tańca „Wałbrzych”.

Organizatorem i pomysłodawcą Świebodzickiego Dnia Akceptacji i Zrozumienia jest Zespół Szkół Specjalnych w Świebodzicach oraz Stowarzyszenie Wypożyczalnia “Centrum”. – Dziękując za to wyjątkowe wydarzenie chciałbym podkreślić, że my, w Świebodzicach, dzień tolerancji i zrozumienia mamy tak naprawdę na co dzień. Osoby niepełnosprawne są ważną częścią naszej społeczności, uczestniczą w życiu miasta, są naszymi przyjaciółmi – podkreślał burmistrz Bogdan Kożuchowicz.

Wszystkie organizacje zajmujące się wsparciem i opieką nad osobami z wszelkimi niepełnosprawnościami, uczestniczą aktywnie w życiu miasta: to zarówno uczniowie ZSS i podopieczni Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci, ale także dorośli, uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy, Stowarzyszenia na Rzecz Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej, i wiele innych organizacji.

w kręgu życzliwości i przemarszu tolerancji wziął udział burmistrz Bogdan Kożuchowicz, a także radni miejscy i powiatowi.

/UM Świebodzic, opr. mn/