Strona główna 0_Slider Afryka, Solidarność, modlitewniki i Jan Paweł II. Wystawa misjonarza

Afryka, Solidarność, modlitewniki i Jan Paweł II. Wystawa misjonarza

0

Po raz pierwszy w historii świdnickiej kurii biskupiej jeden z holi zamienił się w niecodzienną ekspozycję. Pamiątki, gromadzone od ponad 40 lat, udostępnił zwiedzającym ksiądz Tadeusz Faryś, misjonarz, pełnomocnik świdnickiego biskupa ds. misyjnych.

Wyjątkowość wystawy podkreślił podczas dzisiejszej inauguracji biskup świdnicki Ignacy Dec, który jednocześnie zapowiedział, że dążeniem jest, by ta ekspozycja znalazła się również w Muzeum Diecezjalnym. To ostatnia z instytucji, której jeszcze nie udało się stworzyć, ale wciąż pozostaje w planach. Sama wystawa zbiegła się z 44-leciem kapłaństwa księdza Farysia i prezentuje szerokie zainteresowania misjonarza.

Uwagę przyciągają przede wszystkim pamiątki z Wybrzeża Kości Słoniowej, gdzie przez 12 lat Tadeusz Faryś pełnił posługę kapłańską. Przedmioty związane z kulturą afrykańską zaczął jednak gromadzić dopiero po powrocie z misji, zachęcony do rozwijania pasji najpierw przez brata, później przez kardynała Henryka Gulbinowicza. W gablotach znalazły się m.in. maski, biżuteria, instrumenty muzyczne, podpórki pod głowy, a nawet mosiężna bożonarodzeniowa szopka. Obok zbiorów afrykańskich znalazły się pamiątki z okresu zrywu Solidarnościowego w latach 80 XX wieku, z pielgrzymek papieża Jana Pawła II, a także pięknie wydane książki. Kunsztownie zdobionymi obwolutami zachwycają modlitewniki.

Wystawę w holu na II pietrze kurii biskupiej w Świdnicy można oglądać w dni powszednie od 9.00 do 13.00.

asz
Zdjęcia Dariusz Nowaczyński