Strona główna 0_Slider Jak postępują prace w Kościele Pokoju? Sprawdzał minister i ministerialne komisje

Jak postępują prace w Kościele Pokoju? Sprawdzał minister i ministerialne komisje

0

Wiceminister Witold Słowikpodsekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju odwiedził 23 maja Kościół Pokoju w Świdnicy. Towarzyszyli  mu przedstawiciele Komisji Europejskiej, członkowie Komitetu Monitorującego Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju

20-osobowy zespół składał się z osób, które zajmują się dystrybucją środków europejskich i nadzorują realizację projektów. Podczas pobytu w Świdnicy przyjrzeli się, jak są prowadzone prace w ramach projektu „Konserwacja i renowacja drewnianego obiektu zabytkowego UNESCO – Kościoła Pokoju w Świdnicy, w celu ochrony dziedzictwa kulturowego” finansowanego z Program Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Pobyt rozpoczął się od prezentacji multimedialnej w Centrum Promocji i Partnerstwa UNESCORyszard Wójtowicz, który od kilkunastu lat zajmuje się konserwacją kościoła, pokazał, na jakim etapie są prace i w jakim stanie jest obiekt, który wciąż wymaga pilnych pac ratunkowych

Niektórzy z gości po raz pierwszy zobaczyli wnętrze świątyni nie  kryli swojego zachwytu tym miejscem. Konserwator zaprowadził ich także na niedostępne dla turystów empory, których fragmenty są właśnie poddawane konserwacji. Kantor Maciej Bator wraz z żoną Zuzanną zagrali improwizowany koncert na cztery ręce i dwa instrumenty: duże i małe organy „odpowiadały” sobie podkreślając znakomitą akustykę.

– To byłdla nas bardzo ważna i intensywna wizyta. W ciągu zaledwie kilku godzin pokazaliśmy kościół wraz jego otoczeniemzawracając nacisk na to, co udało się już uratować dzięki wsparciu z ministerstwa. Nasi goście nie mieli żadnych zastrzeżeń wobec sposobu, w jaki ratujemy tę bezcenną spuściznę – mówi biskup Waldemar Pytel. – Wiceminister Witold Słowik był bardzo zainteresowany naszymi działaniami.

Przypomnijmy, że projekt rozpisany na trzy lata i niemal 20 mln złotych obejmuje renowację mniej eksponowanych części świątyni, na które dotąd trudno było o środkiHali Polnej wraz z lożami, Hali Zmarłych i Hali Pamięci z tablicami komemoratywnymi oraz Hali Ołtarzowej.

Obecna na spotkaniu prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska podkreśliła dobrą współpracę między parafią ewangelicko-augsburską a miastem, które w tym roku przyznało 400 tys. zł wkładu do projektu.

– Bezcenne są takie bezpośrednie rozmowy z osobami, z którymi zazwyczaj wymieniamy się tylko mejlowo sprawozdaniami. Żaden mejl, opis, zdjęcie nie jest w stanie oddać w atmosfery miejsca. Mam nadzieję, że nasi goście oprócz informacji o projekcie zabrali z sobą do Warszawy także trochę zauroczenia Kościołem Pokoju – dodaje Bożena Pytel.

/informacja parafii ewangelicko-augsburskiej w Świdnicy/

Poprzedni artykułZderzenie przy wyprzedzaniu [FOTO]
Następny artykułDruga bitwa Świdnickiej Wojny Piwnej przy grillu w ogródku Białej Damy