Strona główna 0_Slider Dworzec w Żarowie jak nowy. Kolej na estakadę nad torami?

Dworzec w Żarowie jak nowy. Kolej na estakadę nad torami?

0

Od dzisiaj mieszkańcy oraz podróżni mogą korzystać z odnowionego budynku dworca w Żarowie. Podczas trwającej niewiele ponad rok inwestycji kolejowy gmach przeszedł gruntowną przebudowę. Samorządowcy myślą już nad kolejną inwestycją, która usprawnieni ruch w rejonie przejazdów kolejowych.

Podczas oficjalnego otwarcia wyremontowanego budynku, kolejarze chwalili się zmianami. – Dworzec został lepiej przystosowany do współczesnych potrzeb pasażerów. Pomieszczenia w budynku zostały przebudowane i dostosowane do nowych funkcji. Do dyspozycji podróżnych oddano dziś poczekalnię, Biuro Obsługi Klienta, w którym można kupić bilety na przejazd pociągiem oraz toalety. Część powierzchni zagospodarowana zostanie przez Gminę Żarów. W budynku powstanie m.in. izba historyczna – mówi Michał Stilger z PKP S.A.

Zakres remontu objął m.in. wykonanie nowych instalacji, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, renowację elewacji i wymianę poszycia dachu. W budynku wykonano także kotłownię gazową. Pojawił się też monitoring. Zagospodarowano teren na zewnątrz obiektu – przy dworcu stworzono miejsca postojowe dla samochodów oraz stojaki na rowery. Koszt modernizacji wyniósł około 5 mln złotych.

Mieszkańcy naszej gminy z utęsknieniem czekali na finał tej inwestycji. Dzięki modernizacji nastąpiła ogromna jakościowa zmiana. Budynek jest nowoczesny, bardziej funkcjonalny, a przede wszystkim dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dzięki przeprowadzonym pracom dziś jest piękną wizytówką naszego miasta – twierdzi burmistrz Żarowa, Leszek Michalak. Jak dodaje, mieszkańcy mogą być teraz dumni z tego miejsca.

Dopełnieniem zmian w tej części miasta jest także powstałe Centrum Przesiadkowe i przebudowane główne skrzyżowanie. W tej chwili trwa jeszcze także budowa ścieżek rowerowych, chodników, parkingów wraz z oświetleniem na terenie naszego miasta. Dzięki temu nie tylko ulica Dworcowa w Żarowie, ale również centrum miasta zyska nowy wizerunek – tłumaczy Michalak.

Podczas czwartkowej uroczystości burmistrz wspomniał też o planach inwestycyjnych, dzięki którym zyskać mogliby zmotoryzowani mieszkańcy Żarowa. – Centrum jest obecnie rozdzielone przez linię kolejową na dwie części. Przejazdy kolejowe są jak mosty zwodzone, które otwierają się na chwilę – twierdzi Michalak. Ich częste zamykanie powoduje problemy ze swobodnym poruszaniem się po żarowskich drogach. Rozwiązaniem może być budowa estakady dla samochodów, dzięki której można będzie ominąć tory kolejowe. Nie wiadomo jednak czy i kiedy pomysł ten mógłby doczekać się realizacji.

Nieco bardziej prawdopodobna jest budowa nowego przejścia podziemnego dla pieszych i rowerzystów, nad projektem którego pracują kolejarze z PKP S.A.

Michał Nadolski
[email protected]

fot. Dariusz Nowaczyński, UM Żarów