Strona główna 0_Slider Dni Papieskie z dominikaninem Maciejem Ziębą

Dni Papieskie z dominikaninem Maciejem Ziębą [PROGRAM]

0

Od 17 do 20 maja zaplanowano Dni Papieskie czyli cykl imprez upamiętniających pontyfikat św. Jana Pawła II. Mieszkańcy Świdnicy już po raz trzynasty będą mieli okazję symbolicznego spotkania z Papieżem Polakiem. Inicjatorem dorocznych spotkań i wspomnień jest ks. prałat Jan Bagiński, a organizacji podejmują się liczne instytucje miejskie, stowarzyszenia, parafie i kuria biskupia.

O. Maciej Zięba. Screen z youtube

Program bogaty jest w wydarzenia religijne i artystyczne, a także towarzyszące o charakterze rekreacyjnym. Cykl imprez rozpocznie się 17 maja o godzinie 11.00 w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury, gdzie będzie miał miejsce Finał XIII Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego Poezji i Prozy ,,ARKA’’. W tym samym dniu i miejscu o godzinie 16.00 odbędzie się wernisaż wystawy XIII Konkursu Plastycznego ,,Jan Paweł II’’, a następnie o godzinie 17.00 IV Dziecięcy Festiwal ,,Barka Radości’’.

18 maja o godzinie 12.00 w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury zorganizowane zostanie spotkanie uczniów świdnickich szkół średnich z o. Maciejem Ziębą, dominikaninem oraz założycielem i pierwszym redaktorem naczelnym „Solidarności Dolnośląskiej”, potem dziennikarzem „Tygodnika Solidarność” w Warszawie. W sierpniu 1981 wstąpił do Zakonu Dominikanów, w którym w 1986 r. złożył śluby wieczyste. Na spotkaniu zaprezentowany zostanie film ,,Szukałem Was’’ w ramach inicjatywy ,,Apostołowie Niepodległości’’ na 100- leci odzyskania niepodległości. O godzinie 19.30 z o. Maciejem Ziębą okazję do spotkania będą mieli mieszkańcy Świdnicy.

Na godzinę 18.00 w Katedrze na Placu Jana Pawła II zaplanowano uroczystą mszę świętą w rocznicę urodzin św. Jana Pawła II pod przewodnictwem JE Ks. Ignacego Deca, Biskupa Świdnickiego.

19 maja o godzinie 17.00 w Muzeum Dawnego Kupiectwa zorganizowany zostanie wernisaż wystawy Tadeusza Zagoździńskiego ,,Pierwsze pielgrzymki Jana Pawła II do Polski’’. 20 maja o godzinie 12.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbędą się rozważania nad spuścizną poetycką Jana Pawła II zatytułowane ,,Postawiliśmy Ci pomniki, których nie chciałeś’’.

W godzinach 14-18 przewidziano festyn rodzinny z atrakcjami w Bosmanciet nad Zalewem Witoszówka, organizowany przez Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji, a międzyczasie, o godzinie 15.00 I Świdnicki Bieg Papieski, a o 16.00 Rodzinne Zawody Kajakowe. O godzinie 19.00 w Parafii pw. NMP Królowej Polski zaplanowano koncert ,,Bóg sam wystarcza- poezja karmelu’’.

Wśród wydarzeń towarzyszących znalazł się również XIII Rajd Rowerowy Pamięci św. Jana Pawła II oraz IX Rajd Szlakiem Papieskim.

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny.

Marta Bułgajewska
praktyka studencka
Plakat ze strony UM w Świdnicy

Chcesz powiększyć? Kliknij w plakat!

Poprzedni artykułBędą mieli kanalizację
Następny artykułDworzec w Żarowie jak nowy. Zobacz, jak wygląda wewnątrz [FOTO]