Strona główna 0_Slider Chcą reaktywować linię 31! Pierwsze kursy we wrześniu

Chcą reaktywować linię 31! Pierwsze kursy we wrześniu

7

Po dziesięcioleciach przerwy pojawia się nadzieja na powrót autobusowego połączenia z Wałbrzychem. Ostatnie uzgodnienia są już na finiszu. Jeżeli nie pojawią się niespodziewane przeszkody, od września cztery kursy dziennie połączą Świdnicę, Świebodzice i Wałbrzych.

Rok temu temat reaktywacji linii “31” został poruszony podczas odbywającej się w Wałbrzychu konferencji samorządowców. Wówczas prezydent Roman Szełemej zapowiedział przeanalizowanie możliwości współpracy w tym zakresie. I tak się stało, do pracy przystąpili specjaliści od transportu publicznego zarówno ze Świdnicy jak i z Wałbrzycha.

MPK „Świdnica” uzyskało zgodę na planowane przystanki na przyszłej trasie przejazdu, ostatecznych ustaleń wymaga kwestia końcowego i początkowego przystanku w Wałbrzychu. Czy będzie to jak niegdyś pl. Grunwaldzki, duży węzeł komunikacyjny w centrum Wałbrzycha – okaże się wkrótce – tłumaczy Witold Tomkiewicz, rzecznik spółek miejskich.

Chcielibyśmy by jeden z przystanków w Wałbrzychu znalazł się przy nowo wyremontowanym dworcu kolejowym Wałbrzych Miasto, tak by skomunikować świdniczan z jedynym pomiędzy Jelenią Górą a Wrocławiem przystankiem superszybkiej kolei. Taki jest pierwszy wymiar aglomeracyjnego transportu publicznego. Chcielibyśmy również uruchomić wspólny bilet aglomeracyjny i zintegrować nasze rozkłady jazdy – mówi Tomasz Kurzawa, prezes MPK Świdnica.

Cztery połączenia dziennie zapewnią niskopodłogowe autobusy obu miejskich przewoźników. Przywróci to możliwość podróży wszystkim do tej pory wykluczonym: niepełnosprawnym, rodzicom z dziecięcymi wózkami czy osobom starszym o zmniejszonej sprawności.

Jeśli popyt na przejazdy reaktywowaną linią będzie duży, na pewno uruchomione zostaną nowe kursy – zapewnia Kurzawa.

Obecnie połączenia między Wałbrzychem a Świdnicą są realizowane przez prywatnych przewoźników.

/MPK Świdnica, opr. mn/