Strona główna 0_Slider Noga z gazu! Policja apeluje o rozwagę w majówkę

Noga z gazu! Policja apeluje o rozwagę w majówkę

0

Aż 19 kolizji i 2 wypadki to bilans minionego weekendu na drogach powiatu świdnickiego. Policja apeluje do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności na drodze i przypomina o zasadach bezpieczeństwa. Będą też wzmożone patrole.

Pomimo wielu apeli nadal znajdują się osoby, które swoją nieodpowiedzialną jazdą stwarzają duże zagrożenie dla siebie i innych użytkowników ruchu. – Tylko w miniony weekend tj od 27 kwietnia do 29 kwietnia br. na terenie powiatu świdnickiego doszło do 19 kolizji oraz 2 wypadków drogowych – mówi Magdalena Ząbek ze świdnickiej policji.

Jak wylicza, najczęstszą przyczyną zdarzeń drogowych były: nadmierna prędkość, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, niezachowanie bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu, nieprawidłowy manewr cofania. Właśnie dlatego podczas majowego weekendu policjanci będą czuwać nad bezpieczeństwem wszystkich uczestników ruchu – kierowców i pieszych.

Liczne policyjne kontrole, które będą prowadzone na polskich drogach mają jeden, główny cel – aby wszyscy zmotoryzowani, którzy wybierają się na „majówkę”, wrócili z niej tylko z pozytywnymi wrażeniami – bezpiecznie, cało i zdrowo – dodaje Ząbek. Przekazuje przy tym garść porad dla zmotoryzowanych i wyruszających na wypoczynek.

Jeśli planujemy podróż samochodem, sprawdźmy wcześniej jego stan techniczny, ustawienie świateł i wyposażenie. Obowiązkowo w aucie powinna znajdować się gaśnica oraz trójkąt ostrzegawczy z homologacjami, ale warto też zadbać o inne przedmioty, takie jak apteczka czy kamizelka odblaskowa.

Pod żadnym pozorem nie wsiadajmy do auta po spożyciu alkoholu. Jeśli nie mamy pewności co do naszego stanu trzeźwości, możemy bez problemu w każdej chwili sprawdzić go w każdej jednostce Policji.

Przed wyjazdem pomyślmy również o właściwym zabezpieczeniu mieszkania lub domu. Sprawdźmy czy wszystkie drzwi i okna (również piwniczne i dachowe) zostały zamknięte. Pamiętajmy również o zabezpieczeniu garażu i pomieszczeń gospodarczych i zakręceniu zaworów z wodą i gazem. Zastanówmy się, czy gotówka i biżuteria podczas naszego wyjazdu nie będzie bezpieczniejsza na koncie czy w skrytce bankowej niż w domu.

/KPP Świdnica, opr. mn/