Strona główna 0_Slider Nie będzie kary za martwe drzewa przy katedrze?

Nie będzie kary za martwe drzewa przy katedrze?

17

Pierwsza kara dla parafii katedralnej w Świdnicy sięgała 200 tysięcy złotych, kolejna spadła do 36 tysięcy, trzecia – do 20 tysięcy. Mimo że drzewa przy monumentalnym zabytku przypominają już drewno po tartacznej obróbce, kary nie ma i nie wiadomo, czy w ogóle będzie. Sprawę jak “gorący kartofel” Urząd Miejski oddał innej instytucji.

Oburzenie świdniczan wywołał sposób przeprowadzonych na zlecenie parafii pw. świętych Stanisława i Wacława cięć korekcyjnych drzew, rosnących w tzw. ogrodach katedry. W 2014 roku kilkudziesięcioletnie drzewa przy katedrze w Świdnicy zostały ogłowione – czyli doszczętnie pozbawione konarów i gałęzi . Zabieg został wykonany bezprawnie. Zabiegi pielęgnacyjne mogą być, zgodnie z ustawą, prowadzone pod kilkoma warunkami. Ustawodawca przewidział kształtowanie koron drzew, których wiek nie przekracza 10 lat, zatem nie dotyczy to drzew starszych. Starsze drzewa można przycinać tylko wtedy, gdy mają obumarłe gałęzie, wchodzą w kolizję z budynkami lub urządzeniami technicznymi albo ich korony wymagają stałego kształtowania. W przypadku drzew przy świdnickiej katedrze o żadnej z tych okoliczności nie ma mowy.

Dwa drzewa całkowicie obumarły. W sierpniu 2015 roku prezydent Świdnicy nałożył na parafię 200 tysięcy złotych kary. Parafia odwołała się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Wałbrzychu, które przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia. 29 sierpnia 2016 roku weszło w życie nowe Rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie opłat za usunięcie drzew i krzewów (Dz.U. 2016 poz.1354), na podstawie którego naliczone zostały kary dla parafii katedralnej w Świdnicy za źle przycięte drzewa. Po decyzji SKO ponownie wszczęto postępowanie administracyjne w tej sprawie i wydano decyzję nakładającą  na parafię karę w wysokości 36 tys. zł. Był styczeń 2017 roku.

Jak informuje portal Swidnica24.pl Magdalena Dzwonkowska, rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Świdnicy, od decyzji nakładającej karę w wysokości 36695,18 zł parafia złożyła odwołanie. Samorządowe Kolegium Odwoławcze uchyliło decyzję pierwszej instancji stwierdzając, że „ustalenie zachowania przez drzewo żywotności przekracza zakres wiadomości i doświadczenia życiowego i nie jest możliwe bez posiadania wiadomości specjalnych w dziedzinie dendrologii” i w związku z tym organ winien zasięgnąć opinii biegłego. Uzyskaliśmy więc stosowną opinię i wydana została kolejna decyzja z naliczeniem kary. Kara ta wyniosła 20280 zł, ponieważ ponownie w międzyczasie nastąpiła zmiana przepisów (Minister Środowiska rozporządzeniem wprowadził stawki opłat za usunięcie drzew). Od n/decyzji strona złożyła kolejne odwołanie. Samorządowe Kolegium Odwoławcze uchyliło ponownie decyzję pierwszej instancji polecając ustalenie, czy działka nr 2353/2, na której rosną drzewa, nie jest aby wpisana do rejestru zabytków. Ponownie rozpatrując sprawę organ I instancji stwierdził, że w momencie wszczęcia przedmiotowego postępowania w 2014 roku, działka na której rosną drzewa nie była wpisana do rejestru zabytków. Sytuacja zmieniła się w 2017 r. gdy rozporządzeniem Prezydenta RP uznano za pomnik historii obszar obejmujący m.in. działką nr 2353/2, obręb Śródmieście w Świdnicy. W związku z powyższym organem właściwym do kontynuowania postępowania dot. wymierzenia kary za zniszczenie drzew stał się wojewódzki konserwator zabytków. Całość akt przekazano więc do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków we Wrocławiu Delegatury w Wałbrzychu.

Akta do wałbrzyskiej delegatury trafiły 29 marca i osoba odpowiedzialna za kwestie przyrodnicze jeszcze nie zdążyła ich przejrzeć. Pierwsze, co zamierza ustalić Przemysław Sałatowski, to sprawdzenie, czy sprawa w ogóle leży w kompetencjach wojewódzkiego konserwatora.

Drzewa – niewątpliwie jako “dowód w sprawie” – nadal stoją na wysokiej skarpie. Są znakomicie widoczne na tle charakterystycznej bryły katedry.

/asz/

 • Chwała_Bohaterom

  parafia sciela kultowe drzewa

  • AnkaH

   ciekawe czy redakcja dostrzeże przytyk.

 • Natalia

  Nic nowego cha cha cha cha……..

 • Domino

  Proponuję odstąpić od kary i przyznać odszkodowanie za nękanie. Będzie zgodnie z DOBRA ZMIANĄ.

 • oloderay

  Widać tendencja idzie w drugą stronę. Jeszcze z 1-2 odwołania i miasto zapłaci katedrze 200 tys za te drzewka.

 • Swidniczanin

  W podobny sposób ogławia się inne drzewa w mieście.

 • Randon

  Gdy “dwunastka” mieściła się w budynku obecnego Caritasu razem z chłopakami z klasy sadziliśmy drzewa na tym pagórku. Miały być pomnikami, jak nam powiedział ówczesny proboszcz “katedry”.
  Cóż, lata minęły, “katedra” stała się Katedrą a obecni włodarze wolą mieć inne pomniki.

 • Wiktor Lis

  Ależ urzędnicy się certolą i włażą w d….Decowi. Szlag mnie trafia, że Polską rządzą “czarni”. Jak wycinałem na własnym ogrodzie orzecha to ni stąd ni zowąd pojawiła się Straż Miejska- może zawiadomiona przez kogoś, nie wiem. Dopiero jak się upewnili, że wycinam drzewo owocowe to odstąpili od interwencji. Gdybym wyciął buka albo sosnę na własnym ogrodzie to na bank dostałbym grzywnę. No ale Kościoła nikt w tym pier…….kraju nie tknie….

  • Nie usuwajcie konta!

   Skoro wg ciebie ten kraj jest pier…., to możesz z niego wypier…. Masochistą jesteś, że w nim tkwisz? Dorzucę się na bilet!

   • Wiktor Lis

    Ty niczym innym się nie zajmujesz na tych forach tylko łapaniem ludzi za słówka wyrwane z całego kontekstu i obrażaniem ich. Już nie raz to zauważyłem. Nie masz nigdy nic merytorycznego do powiedzenia. Weź malkontencie na wstrzymanie bo Ci żyłka pęknie….

    • Nie usuwajcie konta!

     Nie lubię bezmyślnego obrażania “tego kraju”. Ten kraj to my. Ty też go tworzysz ze swoim malkontenctwem. Strażnicy przyjechali, ocenili sytuację i pojechali, a Ty z siebie ofiarę systemu próbujesz zrobić i zainteresować tym na siłę innych.

     • Wiktor Lis

      Kompletnie nie zrozumiałeś kontekstu mojej pierwszej wypowiedzi i się czepiasz. Piszę o tym, że kościołowi wolno o wiele więcej niż zwykłemu obywatelowi- wolno mu nawet okaleczyć drzewa doprowadzając je do ich martwicy za co nikt nie ponosi odpowiedzialności, którą by poniósł zwykły mieszkaniec miasta gdyby postąpił w ten sam sposób. Nie drażni Cię to ?

     • Nie usuwajcie konta!

      Drażni. I dlatego dałem temu wyraz w stosownym poście. W końcu taka moja rola na tym forum 😉

   • Natalia

    A nie jest i ma racje , absurd goni absurd i nie daj Boze skrytykowac to cie od wiary wyzwa za wszystko

 • Gosia

  To nie drzewa tylko kikuty.

 • Nie usuwajcie konta!

  Źle to wygląda, bo z jednej strony szkoda drzew, a z drugiej odsłonięty został zabytek i jest jaśniej w jego wnętrzu (tam zdaje się jest witraż). Gdyby miasto w ostatnich miesiącach nie wycięło kilkuset drzew w Świdnicy, to pierwszy bym domagał się kary, ale w tej sytuacji, to jakaś kropla w morzu jest.

 • daro

  Kiedy pierwszy raz przeczytałem artykuł na temat kary za drzewa , powiedziałem że nic nie zapłacą i teraz to już fakt .