Strona główna 112 Złapali naćpanych kierowców. Pomógł nowy sprzęt policji

Złapali naćpanych kierowców. Pomógł nowy sprzęt policji

19

Ledwo trafiło w ręce strzegomskich policjantów, a już pomogło w zatrzymaniu dwóch kierowców, którzy prowadzili auta pod wpływem narkotyków. Nowe urządzenie, pozwalające natychmiast sprawdzić kierowców pod kątem zażycia środków odurzających, ma za sobą chrzest bojowy.

Drager Drug Test 5000 to sprzęt, który służy do wstępnego badania na zawartość narkotyków w organizmie, jest nowoczesny i superczuły, rozpoznaje nawet najmniejsze dawki zażywanych środków – wyjaśnia Magdalena Ząbek ze świnickiej policji. Jeżeli wykonany pomiar okaże się pozytywny, od kierowcy pobierana jest próbka krwi, którą następnie bada się w laboratorium.

Urządzenie zakupiła Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Strzegomiu, a następnie przekazała je policji. – Zakup urządzenia wpłynie przede wszystkim na podniesienie poziomu bezpieczeństwa wśród mieszkańców. Skutki działania narkotyków są nieprzewidywalne, a kierowcy pod ich wpływem stanowią śmiertelne zagrożenie – podkreśla rzecznik policji.

Po raz pierwszy nowe urządzenie pozwoliło zatrzymać lekkomyślnego kierowcę 9 marca, około godziny 21.40. – Funkcjonariusze Komisariatu Policji w Strzegomiu zatrzymali do kontroli drogowej 25-letniego kierującego samochodem marki Peugeot. Podczas badania w organizmie mężczyzny wykryto zakazane substancje psychotropowe – mówi Ząbek. 23 marca o godzinie 3.10 w ręce policjantów wpadł kolejny mężczyzna, 26-latek, który także był pod wpływem narkotyków.

W obu przypadkach dowodami w sprawie będą wyniki badań laboratoryjnych. Mężczyźni za swoje czyny odpowiedzą przed sądem – dodaje Ząbek. Grozi im do dwóch lat więzienia.

/opr. mn/

fot. KPP Świdnica