Strona główna 0_Slider Zburzyli dwa pomniki. Strzegom zdekomunizowany

Zburzyli dwa pomniki. Strzegom zdekomunizowany

56

Z krajobrazu Strzegomia zniknęły kontrowersyjne pomniki poświęcone poległym żołnierzom Armii Czerwonej oraz  polsko-radzieckiemu braterstwu broni. To efekt tzw. ustawy dekomunizacyjnej i decyzji Instytutu Pamięci Narodowej, który nakazał przeprowadzenie rozbiórki obu obelisków.

Rozebrany pomnik poświęcony Poległym Żołnierzom Armii Czerwonej

W zeszłym roku weszły w życie przepisy o zakazie propagowania komunizmu i innych ustrojów totalitarnych. – Zgodnie z tym właściciel albo użytkownik wieczysty nieruchomości, na której znajdują się: pomniki, kopce, obeliski, kolumny, rzeźby, posągi, popiersia, kamienie pamiątkowe, płyty i tablice pamiątkowe, napisy i znaki – upamiętniające osoby, organizacje, wydarzenia lub daty symbolizujące komunizm lub inny ustrój totalitarny, zobowiązany jest do ich usunięcia w terminie do dnia 31 marca 2018 roku – wyjaśnia Wioletta Urban-Smagłowska ze strzegomskiego magistratu.

W związku z nowymi przepisami, służby wojewody sporządziły listę obiektów wskazanych przez dolnośląskie gminy, które mogą podlegać ustawie. – Łącznie wskazano 35 obiektów – z pominięciem ulic i cmentarzy. Z przedstawionych przez jednostki informacji wynika, że koszt ich usunięcia wstępnie oszacowano na kwotę ponad 800 tys. złotych – twierdził Maciej Gardas z urzędu wojewódzkiego. Na liście znalazły się tylko dwie pozycje z powiatu świdnickiego, obie właśnie ze Strzegomia. Wyliczono, że koszt ich rozbiórki może wynieść około 35 tys. złotych.

Zdewastowany pomnik Armii Czerwonej (lipiec 2013)

Od lat napięta dyskusja towarzyszyła dalszym losom obelisku poświęconemu poległym żołnierzom Armii Czerwonej, stojącemu przy ulicy Kasztelańskiej. – Żaden inny pomnik nie budzi takich kontrowersji, są jego przeciwnicy i zwolennicy. Nie jest on mieszkańcom obojętny – mówił jeszcze w sierpniu 2013 roku Marian Góra, ówczesny radny. Miesiąc wcześniej pomnik Armii Czerwonej, odnowiony za około 8 tys. złotych,  został po raz kolejny zdewastowany i oblany farbą. Jeszcze wtedy samorządowcy zastanawiali się, czy przeznaczyć kolejne środki na jego wyczyszczenie.

Pomnik był pozostałością po cmentarzu. – W 1945 roku umieszczono tutaj ciała żołnierzy poległych w walkach za Strzegom. Leżały tutaj do lat 50. – wyjaśnia Krzysztof Kaszub, strzegomski historyk. W 1948 roku zwłoki żołnierzy rosyjskich zostały przeniesione na teren usytuowany naprzeciw cmentarza przy ulicy Olszowej, zaś w roku 1956 przewieziono je do Świdnicy na cmentarz żołnierzy radzieckich. Na plantach pozostał jedynie monument opatrzony napisem: „Wieczna chwała bohaterom, którzy zginęli w walkach o honor i niepodległość radzieckiej ojczyzny”. Zrównano go z ziemią 16 marca.

Zdemontowany pomnik Braterstwa Broni

Nie mniej kontrowersji budził obelisk ustawiony w parku przy ulicy Kościuszki, naprzeciwko pw. Najświętszego Zbawiciela Świata i Matki Bożej Szkaplerznej. Stanął on w miejscu dawnego pomnika Fryderyka III i miał upamiętniać bitwę pod Lenino, będącą „symbolem sojuszu ludu polskiego z bratnimi ludami radzieckimi”. Został zdemontowany 15 marca. Jego pozostałości zostały zabezpieczone przez służby gminne i trafiły do przechowania. W ustawie dekomunizacyjnej nie ustalono bowiem, co należy robić z takimi obiektami. Lokalne władze nie mają jeszcze pomysłu na zagospodarowanie miejsca po pomniku.

/mn/

fot. użyczone

 • Waldi

  Mogę podsunąć pomysł mieszkańcom sąsiedniego Strzegomia. Może pomnik któregoś z obecnych włodarzy miasta?

 • oloderay

  Z chęcią przyjmę te pomniki do mojego ogródka. Jest tak osłonięty że nikomu nie będą przeszkadzały. Przejdą fachową renowację i będą czekać na swój czas.

 • YES

  urocze… powinien tam stanąć jedynie słuszny pomnik… a najlepiej dwa 🙂 …i księżyc

  • JAcenty

   Raczej półksiężyc i dwa minarety…

   • nmisiek

    Ale ukradli cały księżyc, bez minaretów.

  • Chwała_Bohaterom

   ty to bys komunistom postawil pewnie jeszcze wiecej pomnikow nic mnie nie zdziwi

   • YES

    ja bym postawił wielki obelisk obrazujący ogrom Twojej głu.. no nie-niekompetencji umysłowej

    • Chwała_Bohaterom

     madry sie odezwal ten co ciagle obraza innych co cie tak boli ze ciagle docinki w moja strone

     • YES

      a domyśl się 🙂

 • iras

  Czas na palenie ksiazek ??????

 • Maciej Miłosz

  Bardzo dobry pomysł. Wstyd, że pomnik okupanta został zlikwidowany dopiero teraz, silna postkomuna zdołała bronić tego badziewia niemal 30 lat.

 • Stanislaw Kotelko

  Rozumiem sprawę pomnika “braterstwa broni”. Jednak burzenie pomnika POLEGŁYCH to zwykłe bestialstwo i babrarzyństwo!

  • JAcenty

   Ale to był pomnik ‘poległym w walkach o honor i niepodległość RADZIECKIEJ ojczyzny’.

   • Stanislaw Kotelko

    Gdyby nie krew ich i wielu innych o polskim Strzegomiu moglibyśmy najwyżej pomarzyć…..

    • JAcenty

     To była ironia Panie Stanisławie

    • Krzysztof Czarnecki

     Gdyby nie oni, to nie musielibyśmy marzyć o żadnym Strzegomiu, bo mielibyśmy Lwów i Wilno.

     • YES

      chyba o Striegau?

     • …Z oddali…

      Gdyby nie oni [Ziemie Zachodnie + Prusy Wschodnie] nie wróciłyby do [macierzy] zajęte jeszcze za Kazimierza Wielkiego przez Niemców…powiem więcej…gdyby nie oni, takie miasta jak Wałbrzych, Kłodzko czy Bogatynia Zagłębie Turoszowskie nie należałyby do Polski a do naszych bratanków z Czech…

    • Taka prawda

     Nie musielibyśmy marzyć, bo żylibyśmy spokojnie we Lwowie, Wilnie, Grodnie, Równem, Stanisławowie, Tarnopolu, Brześciu a także Warszawa i setki innych polskich miast nie przypominałyby morza ruin.

  • Krzysztof Czarnecki

   A masowe burzenie pomników poległych w I WŚ to co było? Sprawiedliwość dziejowa?

   • Taka prawda

    W pewnym sensie tak. Po latach straszliwej okupacji, w trakcie której zniszczono 60% polskiej inteligencji, wyrabiano z nas mydło a z włosów mordowanych ofiar produkowano dywany, że o mydle nie wspomnę. Po latach niezliczonych cierpień, łapanek, masowych rozstrzeliwań, obozów, przymusowej pracy, wcale się nie dziwię, że niszczono pomniki. Poza tym akcją niszczenia pomników po II WŚ kierowali komuniści kanalizując nastroje społeczne. Trzeba pamiętać, że przez blisko 2 lata(45-47), Polacy i Niemcy mieszkali obok siebie i jakoś nie czytałem ani nie słyszałem o masowych aktach odwetu, poza “dewastacją” pomników przeszłości.

    • …Z oddali…

     …nie tylko pomniki burzono, również kościoły [ewangelickie w Pastuchowie, Piotrowicach i kaplicę katolicką, [przypałacową] w Morawie, czy my [młodsze pokolenie] musimy kopiować tych [komunistów] sybiraków nasłanych przez Stalina…

     • Taka prawda

      Co mają wspólnego komuniści z sybirakami?
      Myślowy bełkot.

     • …Z oddali…

      …sam napisałeś że… po wojnie komuniści niszczyli itd…a co to byli za jedni ci [komuniści] ?…nie sybiracy ?…proszę poczytać co to byli za jedni, gdyż ja nie muszę , gdyż w tamtym czasie już byłem nastolatkiem, więc nie muszę, słuchać i czytać zniekształconej historii przez obecnych historyków w IPN-nie…

     • Taka prawda

      Tow. Wiesław był sybirakiem? Bierut był sybirakiem? Może Berman, Ciastoń, Gebert, Kraśko, Kliszko, Łobaszewski, Żymierski, Zapart, Żebrowski, Gierek, Kiszczak, itd.? Wśród sybiraków też było trochę kanalii(Jaruzelski, Jaroszewicz), ale te trafiają się w każdej grupie. Uogólnianie i stawianie znaku równości pomiędzy komunistami i sybirakami jest nie na miejscu i służy deprecjacji tej(sybiraków) grupy ludzi, którzy wiele wycierpieli. Uważam, że czynisz to świadomie. Po wojnie byłeś nastolatkiem a ówczesny poziom szkolnictwa i propaganda komunistyczna zrobiły swoje w twoim pojmowaniu rzeczywistości.

     • …Z oddali…

      “Taka prawda” napisał :…Wśród sybiraków też było trochę kanalii …no właśnie o tym również należy pisać a nie uogólniać tak jak o …żołnierzach wyklętych…widać z dyskusji że obecna propaganda również robi swoje…uprzejmie proszę o nieagresywną dyskusję słowną…

     • Taka prawda

      To trochę było tak małe, że niedostrzegalne w półtoramilionowej rzeszy zesłańców. Pisanie o nich komuniści jest obrazą ich męczeństwa i pamięci. Podobnie z Żołnierzami Wyklętymi. Bez nich nie byłoby wolnej Polski. Kto jest nasiąknięty propagandą nie będę pokazywał palcem. Lata komuny i jej indoktrynacji zrobiły swoje, a u niektórym zostawiły trwałe ślady.

     • …Z oddali…

      …tymi trwałymi śladami są usuwane Pomniki Bitwy pod Lenino i inne SYBIRAKÓW walczących u boku sowietów a jednocześnie był to również sposób na uzyskanie wolności spod przymusowych robót i wywózek na Sybir… mam takowych w rodzinie…założycielem [kołchozów] dzisiejszych spółdzielń produkcyjnych na naszym terenie [Pastuchów,,Stanowice, Jaroszów, itd…był sybirak z krwi i kości a jednocześnie za zasługi został Posłem na Sejm i przy ich pomocy były niszczone nie tylko pomniki ale i kościoły, cmentarze, pałace, itd, czy my dzisiaj musimy kopiować te czasy…proponowałbym pozostawić to kłębowisko w spokoju i nie wywoływać wilka z lasu, gdyż w każdej nacji są ludzie i ludziska…

     • Taka prawda

      Kto ci usunął pomnik bitwy pod Lenino? Przecież stoi pod Lenino, tam, gdzie powinien stac. Jeden człowiek, tak jak jedna jaskółka nie czyni wiosny, nie czyni ze zbiorowiska zesłańców komunistycznej bandy. Posłem winno być małą literą. Wyburza się pozostałości kultu komunistycznego, cmentarzy nie rusza się przecież. Pałace były niszczone przez komunistyczną bezmyślność i niegospodarność.

     • …Z oddali…

      …mnie nikt nie usunął z racji tej że mnie nie dotyczy…ale dziwne że organizacje SYBIRAKÓW z naprzeciwka i nie tylko, nie protestują i pozwolili usunąć pamięć swych kolegów którzy zginęli za naszą i waszą wolność, żeby dzisiaj żyć w spokoju…również w wyzwolonym Strzegomiu…

     • Taka prawda

      Pamięć kolegów w środku miasta w postaci pomnika? Przecież to nie cmentarz. Pamięć jest na cmentarzu. Możesz powiedzieć spod jakiej okupacji został wyzwolony Strzegom? Wydaje mi się, że de jure Strzegom w 1945 roku leżał na terytorium państwa niemieckiego. Czy ono(III Rzesza) było pod czyjąś okupacją, że Armia Czerwona je wyzwoliła? Tak samo wyzwalała, jak w 1939 wyzwoliła Polskę po Narew i Bug albo Finlandię, że o krajach bałtyckich nie wspomnę.

     • …Z oddali…

      …tak “Taka prawda” po setkach lat okupacji i niewoli, Strzegom nareszcie wrócił do macierzy…dlatego jest przykre dla ludzi zdrowo-myślących że niszczy się PAMIĘĆ kto tego dokonał…że dzisiaj możemy tu prowadzić takie bezsensowne dyskusje…jak by wyglądał nasz kraj gdyby nie było tych z pomnika…aż się boję wymieniać żebym nie został [komunistą]…

     • Taka prawda

      Ci z pomnika najpierw wbili Polsce nóż w plecy, bratali się z Hitlerem, byli jego sojusznikiem. Później wymordowali setki tysięcy Polaków, by zniewolić Polskę na 50 lat. Szli na Berlin w imię własnych interesów, sprzecznych z polską racją stanu, walcząc ze swoim byłym sojusznikiem.

     • …Z oddali…

      …a co to bylo za zniewolenie?…kraj sie rozwijal, budowano szkoly 1000-lecia…pewnie rowniez uczestniczyles w tej [niewoli]…moze cos sobie przypomnimy o tym brataniu sie, np; Zaolzie rok 1938…

     • Taka prawda

      Tyle tylko, że Zaolzie to pikuś w porównaniu do traktatu Ribbentrop-Mołotow. Był traktat polsko niemiecki? Był, ale o nieagresji z 1935, ze Stalinem też taki był. Obydwa psubraty złamali je… A co do Zaolzia przypomnij sobie jak je
      Czesi, wbrew wcześniejszym ustaleniom zajęli w czasie gdy sowiety na Polskę szli w 1920. A co do zniewolenia – jakaż to była wolność? Były wolne wybory? Mało ludzi wymordowali? Była wolność gospodarcza? Na papierze była. Pan pisze, że kraj się rozwijał, a inne kraje się nie rozwijały? Tyle tylko, że Polska rozwijała się dużo wolniej, a raczej zwijała się. Normalne, że się buduje, gdy dzieciaczki nie mają gdzie się uczyć. W niewoli nie uczestniczyłem, nie popierałem okupantów ani obcych, ani niby Polaków. Żyłem jak inni, bo tu się urodziłem, więc żyłem, a z komuną nigdy nie było mi po drodze.

     • …Z oddali…

      …to znaczy ?..urodziles sie w niewoli ?…ja z kolei w Polsce sie nie urodzilem, dlaczego ?, pomimo ze jestem POLAKIEM, juz niestety wiekowym…jak jest tak dobrze [wolnosc], to dlaczego mamy pare milionow naszych obywateli poza granicami ?…czy to nie mozna tez nazwac [niewola]?…

     • Taka prawda

      Tak, urodziłem się w zniewolonym kraju. W kraju, gdzie po pasztetową stało się w kilometrowej kolejce, że o sznurku do snopowiązałki nie wspomnę. Z paszportami było podobnie. Jeśli była wolność dlaczego nie urodził się Pan w Polsce? Za komuny(niewoli – okupacji sowieckiej) nie było Polaków poza granicami? To, że teraz ludzie są poza krajem jest efektem kilkudziesięcioletniej okupacji.

     • …Z oddali…

      “TAKA PRAWDA” napisał…To, że teraz ludzie są poza krajem jest efektem kilkudziesięcioletniej okupacji….myślę, że to dzięki ludziom, którzy byli za wstąpieniem mojego kraju do UE-j, czy Kolega pamięta kto doprowadził, że mamy dzisiaj wolność wyboru gdzie chcemy żyć i pracować ?…proszę o tym pamiętać, gdyż widać z tej dyskusji jak łatwo jest zniekształcać naszą pogmatwaną historię…

     • Taka prawda

      Do tego, że mamy wolność wyboru nie doprowadzili ci, których dotyczył artykuł. UE nie dała nam wolności. Wolność zawdzięczamy sobie! Wyrosła, jak kwiaty polne, z krwi tych, którzy ją oddali za Polskę. Kto, Pana zdaniem, doprowadził do tej wolności mogę się tylko domyślać. Obecnie, od 30 lat, nie zawsze wybiera się dobrowolnie miejsce pracy(pobytu).

     • …Z oddali…

      “Taka prawda” napisał…Kto, Pana zdaniem, doprowadził do tej wolności mogę się tylko domyślać…………
      po co się domyślać…przez takie domyślanie się… można znowu zniekształcić tą naszą wolność przypieczętowaną w 2004 roku (wejście mojego kraju do UE-j przez…….jak Kolega myśli, przez jaką opcję ?…czy też będzie próbował zniekształcać…

      ,,,

     • Taka prawda

      Hahahaha, pisze Pan swoją wersję historii. Ile lat trwały negocjacje w sprawie wejścia Polski do UE? Ci, którzy nas trzymali w sowieckim kołchozie sfinalizowali umowę z eurokołchozem. Pan stosuje zasadę nie ważne kto zaczął, ważne kto skończył. Klasyk powiedział jak skończył. Aparatczyk, który w normalnej sytuacji, winien być na śmietniku historii pokazał, że nawet nie potrafi wynegocjować korzystnych warunków wejścia do UE. Przykład – rolnicy wciąż mają dużo niższe dopłaty. O ile niższe szanowny Panie? Jako ciekawostkę niech szanowny Pan odnotuje, że w podzięce za wprowadzenie do UE Leszek przegrał wybory, by w końcu wylądować poza parlamentem. Rozumiem Pana optykę historii, Pana miłosne postrzeganie komuny, gdyż jest to czas dziecięctwa, jak napisał pewien poeta, młodości a do tych czasów, podchodzimy zawsze z sentymentem, bez krytycznego dystansu. Forma kolega, po niemiecku der Kollege, była stosowana chyba w ZSL-u za nieboszczki PRL-u. Pisze Pan tak patetycznie o swoim kraju, ale zasad poprawnej pisowni ojczystego(ponoć) języka już nie przestrzega.

     • …Z oddali…

      …a Kolega jest rolnikiem ?…jeśli są ludzie w moim kraju którzy negują obecnie, wejście Polski do grona zachodniej cywilizacji to niestety, wspierają dawny system, powiem wprost PRL na czele z cywilizacją wschodnią…to jest niepojęte jaką mamy krótką pamięć…PRZEPRASZAM jeśli Kolega należy do grona niepamiętających tamte [wspaniałe czasy] …

     • Taka prawda

      Przypomnę, że zburzone pomniki, były hołdem dla cywilizacji wschodniej(kto ma krótką pamięć?). Pamiętam doskonale tamte niedoskonałe(delikatnie mówiąc) czasy. Nie muszę być rolnikiem, żeby znać niekorzystne dla Polski warunki przyjęcia do UE. Określenie “cywilizacja zachodnia” jest takim wytrychem otwierającym wszystkie drzwi, nawet te, za którymi dwóch facetów i pies to rodzina. Nie podchodzę tak bezkrytycznie, jak szanowny adwersarz, do zjawisk historycznych, które mają swój początek i koniec też, jak uczy historia. Bilansu zysków i strat obecności Polski w UE jeszcze nie policzono, ale prędzej czy później znajdzie się taki księgowy. Pan zachwyca się UE jak mały chłopczyk lizakiem zapominając, że słodycze niszczą ząbki, a lizaczki uszkadzają zgryz. Koszty leczenia mogą być wyższe od przyjemności.

     • …Z oddali…

      …PRZYKRE, ALE PRAWDZIWE…a już myślałem że……niedawno temu pisał Kolega, że stał w kolejce za pasztetową…

     • Taka prawda

      Myślenie się Panu przytrafiło? Wzięło i przyszło. Pisać ze zrozumieniem też Pan potrafi? “Taż to szok” Smacznego!

     • …Z oddali…

      “Taż to szok”….itd, itp…WZAJEMNIE ale nie w kolejce, w tym [Euro kołchozie] obrażając słownictwem większość moich rodaków…

     • Taka prawda

      “Taż to szok”….itd, itp – obraża kogokolwiek? WZAJEMNIE ale co? “W kolejce”- jakiej? W Polsce nie ma już kolejek, takich jak za nieboszczki PRL-ki. Obrażając słownictwem – jakim? “Większość moich rodaków” a konkretnie kogo? Proszę wskazać z imienia i nazwiska chociaż trzech. Skąd Pan wie jakie są poglądy na taką czy inną sprawę większości tego czy innego narodu. Coś się Panu pomyliło. Rozumiem, że gorąco…

     • …Z oddali…

      …no i “Taka prawda” ?…nie miałem racji ?… najnowsze wieści donoszą; że to już nie Leszek Miller w prowadzał mój kraj do UE-j, tylko Premier Mateusz Morawiecki…historia kołem się toczy…jak zwykle punkt widzenia od miejsca siedzenia…jak mawiała posłanka Żiółkowska…

     • …Z oddali…

      …proszę poszukać w internecie nazwisko Jan Gawełko [ poseł do ówczesnego sejmu na naszym terenie, za zasługi w latach 50-tych ubiegłego wieku, sybirak z krwi i kości]

     • Taka prawda

      Jan Gawełko – był inicjatorem pomnika, którego pan tak zawzięcie broni? Czy oprócz tego, że był zdarzyło mu się coś jeszcze?

 • Chwała_Bohaterom

  precz z komuną

  • Perun

   Brawo! Widzę, że podjąłeś wyzwanie i zacząłeś używać polskich diakrytycznych:)

   • YES

    nie używaj takich trudnych wyrazów 🙂

    • Perun

     Cholera… Za szybko go pochwaliłem…

  • Waldi

   Jakoś cię ta komuna nie słucha i precz nie idzie.

   • Chwała_Bohaterom

    no widze nawet na tym forum sa zwolennicy komunizmu w urzedzie miasta tez