Strona główna 0_Slider Wybory samorządowe 2018: jakie zmiany w Świdnicy?

Wybory samorządowe 2018: jakie zmiany w Świdnicy?

4

Jesienią świdniczanie będą wybierać prezydenta oraz radnych. Tegoroczne wybory samorządowe przeprowadzone będą według nowego kodeksu wyborczego, który wprowadza kilka istotnych zmian. Szykują się już do nich lokalni samorządowcy. Co jednak zmieni się z punktu widzenia mieszkańców?

Nie wiadomo jeszcze, w który dokładnie dzień odbędzie się głosowanie. Według Państwowej Komisji Wyborczej, wybory samorządowe powinny się odbyć między 17 października a 9 listopada. Ostateczną ich datę wskaże premier. Pewnym jest, że wybory odbędą się w oparciu o nowy kodeks wyborczy, podpisany w styczniu przez prezydenta Andrzeja Dudę. Niesie on ze sobą zasadniczą zmianę w przypadku prezydentów miast, burmistrzów i wójtów, którzy od teraz będą mogli zajmować swoje stanowiska jedynie przez dwie kadencje. Kadencje będą jednak trwały 5 lat, zamiast dotychczasowych czterech. To samo dotyczy kadencji radnych.

Okręgi wyborcze – inaczej
Inną nowością, wprowadzoną przez znowelizowaną ordynację wyborczą do samorządów, jest likwidacja jednomandatowych okręgów wyborczych w gminach zamieszkałych przez więcej niż 20 tysięcy osób. Taka sytuacja ma miejsce m.in. w Świdnicy. Podczas poprzednich wyborów samorządowych, przeprowadzonych w roku 2014, świdniczanie wybierali po jednym radnym w każdym z 23 jednomandatowych okręgów.

Rozwiązanie z jednej strony chwalono, ponieważ było proste – wybierany był kandydat z największym poparciem. Dodatkowo radni wybrani w niewielkich okręgach wyborczych byli „bliżej” mieszkańców, przez co musieli mieć na uwadze, że poniosą osobistą odpowiedzialność za każdą, przyszłą decyzję. Z drugiej strony prowadziło to do marginalizowania głosów sporej części mieszkańców, którzy wcale nie głosowali na zwycięskiego kandydata. Okręgi jednomandatowe miały także faworyzować najsilniejszą opcję polityczną, kosztem opozycji.

Tegoroczne wybory oznaczają powrót do czterech dużych okręgów, w których wybieranych będzie od 5 do 7 radnych. W sumie mieszkańcy wskażą 23 rajców. Wedle planowanego podziału, który otrzymał już akceptację Komisarza Wyborczego w Wałbrzychu:

  • z okręgu nr 1 (Osiedle Młodych-Pogodna) wybieranych będzie 5 radnych,
  • z okręgu nr 2 (Osiedle Zawiszów-Kolonia-Osiedle Zarzecze-Westerplatte) – 6 radnych,
  • z okręgu nr 3 (Gdyńska-Centrum-Lipowa) – 7 radnych,
  • z okręgu nr 4 (Ofiar Oświęcimskich-Dzielnica Zachodnia-Dzielnica Południowa) – 5 radnych.
Orientacyjny podział na okręgi wyborcze (opr. Swidnica24.pl, podkład: OpenStreetMap)

Lokale wyborcze bez zmian
Podobnej rewolucji uniknięto przy ustalaniu obwodów głosowania, które mają pozostać bez zmian. – To pozwoli uniknąć zdezorientowania wśród mieszkańców Świdnicy, którzy poznali swoje obwody głosowania, oddając głosy podczas wyborów samorządowych i do Parlamentu Europejskiego w 2014 roku, wyborów prezydenckich i parlamentarnych oraz w referendum ogólnokrajowym w roku 2015 – uzasadnia projekt uchwały prezydent Beata Moskal-Słaniewska. – Mając na względzie sprawy organizacyjne, koszty, prace przedwyborcze i sprawny przebieg wyborów – na siedziby obwodowych komisji proponuję wyznaczyć dotychczasowe siedziby obwodowych komisji wyborczych – dodaje.

Podział na obwody głosowania ma pozostać taki sam, jak w poprzednich wyborach. To samo dotyczy położenia lokali wyborczych (mat. UM Świdnica, 2014)

Podczas najbliższego posiedzenia Rady Miasta, zwołanego na 23 marca, radni zdecydują o przyjęciu lub odrzuceniu nowego podziału na okręgi wyborcze i obwody głosowania. Z projektami uchwał w tej sprawie, zawierającymi dokładny spis ulic, można zapoznać się na stronie Urzędu Miasta w Świdnicy.

/mn/