Strona główna 0_Slider Upamiętniają żołnierzy wyklętych. Kontrowersje nie milkną

Upamiętniają żołnierzy wyklętych. Kontrowersje nie milkną

49

Ojczyzna była im najdroższa. Podjęli walkę, rzucając na szalę własne zdrowie i życie – mówi Tadeusz Grabowski, od wielu lat angażujący się w działalność upamiętniającą żołnierzy wyklętych i współpracujący z organizacjami kombatanckimi. 1 marca obchodzono Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Z tej okazji w najbliższą niedzielę w miastach powiatu świdnickiego odbędą się biegi „Tropem Wilczym” oraz inne uroczystości.

Święto poświęcone żołnierzom zbrojnego podziemia antykomunistycznego obchodzono w Polsce już po raz siódmy. Pierwszy marca jest dniem symbolicznym. Tego dnia w 1951 roku wykonany został wyrok śmierci na kierownictwie zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. – Szkoda, że tak późno dostrzeżono historyczną rolę żołnierzy wyklętych. Ludzie ci nie godzili się z rozwojem wydarzeń po II wojnie światowej. Nie chcieli, by Polska, tak boleśnie doświadczona w przeszłości, ponownie popadła we wpływy obcych mocarstw – tłumaczy Grabowski. Podkreśla przy tym, że pomimo przeszkód, byli oni niezłomni w swoich działaniach.

Propaganda PRL określała ich mianem faszystów i pospolitych bandytów. Zostali pozbawieni wszelkich praw, byli tropieni po lasach, więzieni, torturowani i mordowani. W latach 1944-1956, według ciągle niepełnych danych, z rąk polskich i sowieckich komunistów zginęło prawie 9 tysięcy żołnierzy podziemia. Według niektórych historyków, ofiary poniesione w walce o niepodległość oraz wszechobecna przemoc ze strony komunistycznego reżimu, doprowadziły do tzw. wojennej demoralizacji części środowisk zaliczanych do ruchu żołnierzy wyklętych. Kontrowersje dotyczące ich działań pojawiają się po dziś dzień.

Niektórzy badacze wskazują, że zmęczeni walką, głodni i pozbawieni żołdu partyzanci posuwali się do bandyckich działań wobec ludności cywilnej. To z kolei prowadziło do narastania wrogości wobec uzbrojonych żołnierzy. Wzajemna niechęć, podsycana wątkami nacjonalistycznymi i antysemickimi, prowadziła do tragicznych zajść. Do jednego z nich doszło na przełomie stycznia i lutego 1946 roku, kiedy to oddział Pogotowia Akcji Specjalnej – Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, na czele którego stał Romuald Rajs ps. „Bury”, spalił pięć wsi byłego powiatu Bielsk Podlaski, mordując 82 osoby. W ramach śledztwa przeprowadzonego przez historyków z Instytutu Pamięci Narodowej stwierdzono, że nie można tych działań „utożsamiać z walką o niepodległy byt państwa, gdyż nosi znamiona ludobójstwa”. Niemniej kontrowersji wywołuje też sprawa Brygady Świętokrzyskiej, na której ciążą zarzuty o kolaborację z hitlerowskimi Niemcami.

W obronie żołnierzy wyklętych staje Tadeusz Grabowski. – Życzyłbym sobie, żeby wszyscy wysuwający zarzuty przenieśli się w tamte czasy. Trudno powiedzieć, jak zareagowaliby wobec ówczesnych realiów – mówi, przywołując losy majora Bogdana Zdrojewskiego, który jako nastolatek przeżył piekło podczas Powstania Warszawskiego, następnie – mając zaledwie 18 lat – przyjechał do Świdnicy, gdzie zaczął działać w Zrzeszeniu Wolność i Niezawisłość, za co spędził 10 lat w więzieniu. Jak mówi sam Zdrojewski, już wtedy był on oswojony z terrorem, śmiercią i przemocą.

Grabowski zwraca też uwagę, że za czasów władzy komunistycznej historia żołnierzy zbrojnego podziemia była zakłamywana, a wszelkie ślady ich działań były wymazywane. – Robimy dużo, by pewne fakty zostały w pamięci, jednak wielu ludzi pamiętających te czasy już nie żyje – wyjaśnia. Cały czas organizowane są jednak spotkania w szkołach, na które zapraszani są kombatanci. Odbywają się także inne wydarzenia, takie jak kolejne edycje biegu pamięci żołnierzy wyklętych „Tropem Wilczym”. W najbliższą niedzielę zaplanowano biegi w Świdnicy, Żarowie, Świebodzicach oraz Strzegomiu. W ostatnim z tych miast zaplanowano m.in. uroczyste odsłonięcie obelisku pamiątkowego oraz recital patriotycznych ballad. Więcej o programie świdnickich obchodów można przeczytać w zapowiedzi przygotowanej przez portal Swidnica24.pl.

O upamiętnienie Żołnierzy Wyklętych ma też zabiegać powstające właśnie Świdnickie Stowarzyszenie Patriotyczne. Działacze stowarzyszenia zaczęli już przygotowania do pierwszej akcji. Chcą oni, by na rondzie im. Żołnierzy Wyklętych stanęła tablica pamiątkowa dotycząca żołnierzy zbrojnego podziemia antykomunistycznego. – Zbieramy w tej sprawie podpisy pod projektem uchwały, która trafi do świdnickiej Rady Miejskiej – mówi Grabowski.

/mn/

 • YES

  ciemny lud to kupi…

  • Franek

   O, ideowi spadkobiercy komunistów wciąż szczekają, niezłomni im nie w smak, za to towarzysze – radzieckie pachołki to wasi bohaterowie.

   • YES

    kupił…

    • Obi von Kenobi ;-)

     “Nacjonalizm, szczególnie w swoich najskrajniejszych formach, jest więc antytezą prawdziwego patriotyzmu”.

     • obserwator

      Antypolonizm, szczególnie w swoich najskrajniejszych formach jest reakcją na brak prawdziwego patriotyzmu 🙂

     • Obi von Kenobi ;-)

      Nawet ze słów JP2 sobie drwisz ?
      Ciekawe jaki z ciebie katolik i Polak 😉

     • obserwator

      “Wołam, ja, syn Polskiej Ziemi, a zarazem ja, Jan Paweł
      II, papież. Wołam z całej głębi tego Tysiąclecia, wołam w przeddzień
      Święta Zesłania, wołam wraz z wami wszystkimi: Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!” JP2 1979 w Warszawie.
      40 lat temu to był odważny patriotyzm i katolickie wezwanie do obrony wartości. Dzisiaj byłoby “nacjonalizmem i fanatycznym katolicyzmem”. Wartości się nie zmieniają tylko metody i definicje słów.

     • Obi von Kenobi ;-)

      „ A po maturze chodziliśmy na kremówki”
      Też , jak i twoja wypowiedź, nie na temat. A prawda, zawsze pozostaje prawdą. Nie zmienisz jej definicji

     • obserwator

      Nadal w temacie Biegu, może ten cytat do Ciebie lepiej przemówi:
      “Strzeżcie ojczyzny jak strzegły jej pokolenia,

      które przed nami żyły,
      strzeżcie, gdyż ktoś obcy,

      może jedynie na nowo nas zniewolić.

      Ta ziemia droga była tym,

      którzy za nią oddawali swe życie.

      Jesteśmy im winni pamięci i trwania,

      że Słowianin zawsze ojczyznę kocha nad życie.” JP2

     • Perun

      Pięknie, ale jak chcesz być dobrym Polakiem patriotom, któremu bliska jest idea przekazania Ojczyzny następnym pokoleniom w najlepszej kondycji, to zacznij może od wyrzucania papierka / butelki do kosza,nie na ulicę, stań autem przed przejściem i pomóż starszej pani w bezpiecznym dotarciu na drugą stronę i sprzątnij po swoim psie. Tymi drobnymi gestami zrobisz więcej i niż lataniem po mieście i porykiwaniem o Wielkiej Polsce, rzucając za sobą papierek z kebaba i pustą butelkę po Żubrze.

     • obserwator

      Masz bardzo wypaczony wizerunek patrioty.
      Patriota zawsze dba o miejsce z którego wyrastają jego korzenie – i potrafi krzyknąć, gdy ktoś chce pozbawić jego własności lub praw.

     • Perun

      A gdzie Ty widzisz brak dbałości o moje miejsce na ziemi? W wyrzucaniu odpadków do kosza zamiast na ulicę, czy w tym, że sprzątam po swoim psie? Czy w tym, że w trosce o wiekową panią poruszającą się z kulami zatrzymałem auto na Al. Niepodległości, wysiadłem i pomogłem jej przejść, podczas gdy pozostali uczestnicy ruchu dopingowali nas klaksonami? Jak naruszysz moje prawa lub własność, tudzież zagrozisz mojej rodzinie to prócz opieprzu będziesz świadkiem transformacji 110 kg misia pysia w ucieleśnienie Furii. Acha, mam w miejscu, gdzie plecy tracą swą szlachetną nazwę, czy uznasz mnie za wzór konspekt patrioty, czy nie. Nie gęba pełna sloganów, a czyny mówią o jakości człowieka.

     • obserwator

      Cieszy mnie twoja postawa, i nic mi do twojego patriotyzmu. W moich oczach jesteś po prostu potencjalnym kandydatem, ale sam zrobisz z tym co będziesz uważał za słuszne.
      Powodzenia

    • Chwała_Bohaterom

     czesc i chwala bohaterom a ty yes przeczytaj pare ksiazek a mowisz jakies opinie z internetu od kodziarzy i platformersow i lewakow

     • YES

      własnie o to chodzi że przeczytałem-nawet pozycje wydane przez IPN-i dlatego nie powielam opinii prawactwa i pisiarzy

     • Chwała_Bohaterom

      nawet jezeli jeden na tysiac dwa tysiace sie zle zachowal to od razu wszycsy wykleci sa zli??

     • YES

      czy Pan kpić raczy???? jeden na tysiąc lub dwa tysiące???? może jeden na milion? idac Pana tokiem rozumowania mozna zapytac jak jeden Hitler,Stalin byli źli to juz reszta faszystów,komunistów jest zła??? karkołomny tok rozumowania 🙂

     • Chwała_Bohaterom

      co ty wogule porownujesz czlowieku wykletych do hitlera skoro wszyscy niemcy na wojnie byli zli a wykleci nie wszyscy duzo bylo bohaterow

     • YES

      nie porównuję tylko idę Pana tokiem rozumowania ale widze że droga prowadzi donikąd

     • Chwała_Bohaterom

      droga prowadzy na bieg wilczy poelcam panu wystapic za rok troche sportu a mniej klamstw na temat wykletych

     • YES

      następny kupujący z ciemnego ludu 🙂

 • henryk

  Nie wszyscy tzw.niezłomni zasługują na pamięć i uczczenie.Bez wątpienia wielu z nich byli wielkimi patriotami i żołnierzami,ale wielu było zwykłymi bandytami i łotrami i na swój los zasłużyli.Przykre,że obecnie wszystkich mierzy się jedną miarą i to niewątpliwie uwłacza pamięci żołnierzy patriotów,którzy za słuszna sprawę, a nie za łupy oddali swoje życie.

 • KrissKross

  Taaa kontrowersje… Po doświadczeniach operacji “Ostra Brama” nie było żadnej alternatywy, albo czapa i kula w potylice, ewentualnie wycieczka na białe niedźwiedzie lub walka o przeżycie. Przykład gen, Fieldorfa jest znamienny on stronił od polityki i w ogóle chciał w spokoju sobie żyć. Ale władza ludowa się “upomniała”. Pewnie za dużo wiedział z czasu okupacji. Sprawa jest prosta jak włos Mongoła. Sowieci to był nowy okupant ziem zamieszkałych przez Polaków. I ci Sowieci posłużyli się w zarządzaniu okupowanym terytorium przedwojennymi złodziejami, kapusiami i k**wami. Organizowano przebierane oddziały, które “działały” a konto niezłomnych po to, by zniechęcić ludność. A już o kolaboracji Brygady Świętokrzyskiej z Niemcami to jest jakiś absurd. Na to są kwity, że o żadnej współpracy mowy nie było mimo, że Niemcy próbowali nakłonić.

  • iras

   Poogladaj sobie ” Czterej Pancerni i Pies” , moze wtedy skoczysz wyzej w poziomie wiedzy historycznej tego okresu .

   • YES

    prawda-jako dodatkowy element zdobywania wiedzy mógłby Krzyś obejrzeć też ‘Stawkę większą niz życie: ‘ i klasyk radziecki “17 mgnień wiosny” :-))

  • YES

   Brygada Świętokrzyska nie współpracowała z hitlerowcami? A kto umożliwił im ucieczkę z Polski przed ofensywą radziecką? Wystarczy poczytać -proszę wpisać hasło Brygada Świętokrzyska w Google i jest ciekawy artykuł w wikipedii-swięci to oni nie byli

 • Bolesław Marciniszyn

  Ta PIS-wska propaganda chce zamilczeć działalność prawdziwych bohaterów z Armii Krajowej i usiłuje za wszelką cenę promować tylko “żołnierzy niezłomnych”

  • Dan Majer

   Człowieku ,ziejesz nienawiścią do PIS-u opowiadając te bzdury,aż dziw bierze ,że ktoś taki sprawował w przeszłości urząd Wojewody i Prezydenta miasta

   • Natalia

    Oni juz tak maja z oczu i gardel zieje jad .

    • Obi von Kenobi ;-)

     Poznaj prawdę a prawda cię wyzwoli Dan Majerku 😁
     A skoro prawda nie po myśli tym gorzej dla prawdy. Zmień kanał w tv 👍

     • Dan Majer

      Rozumię ,że wiedza o prawdziwej historii pozyskana z jedynie słusznych komunistycznych ,a dziś lewackich lektur stanowi życiową busolę dla Obi von Kenobi ! Parafrazując pierwsze zdanie Twojego wpisu Poznaj prawdę Obi von Kenobi a prawda Cię wyzwoli z syndromu homosowitikusa !!!

     • Obi von Kenobi ;-)

      homosowitikus – a to jakiś vege serek ? 😜

     • Dan Majer

      Homosowietikus /w treści poprzedniego wpisu drobne przejęzyczenie/ to koleś z duszą zaprzedaną komunie i lewactwu.Mam wrażenie ,że w przypadku Obi von Kenobi stan totalnie nieuleczalny !!! Współczuję

     • Perun

      Za encyklopedią PWN: homo sovieticus [łac.],
      określenie używane do opisu typu osobowości, którego zasadnicze cechy zostały ukształtowane przez system komunistyczny;
      homo sovieticus to człowiek podporządkowany kolektywowi (organizacji partyjnej), dla jego postawy charakterystyczna jest ucieczka od wolności i odpowiedzialności, koniunkturalizm, oportunizm, agresja wobec słabszych oraz uniżoność wobec silniejszych; zachowania roszczeniowe połączone z lenistwem, brakiem samodzielnego myślenia i działania, oczekiwaniem, „że ktoś coś załatwi”, ukierunkuje; termin homo sovieticus wprowadził A. Zinowjew w studium mentalności człowieka sowieckiego Homo sovieticus (1982); w warunkach polskich problematyką homo sovieticus zajmował się ksiądz J. Tischner, ujawniał i analizował zachowawczy wpływ homo sovieticus na przemiany polityczne i społeczne.”

     • Perun

      A tu doprecyzowanie Homo Sovieticusa:
      “Homo sovieticus to człowiek zniewolony, ubezwłasnowolniony,
      pozbawiony ducha inicjatywy, nie umiejący myśleć krytycznie. (…).
      Homo sovieticus to dziś człowiek, który wszystkiego oczekuje i
      domaga się od państwa, który nie chce i nie umie swego losu wziąć we własne ręce.
      (Jerzy Turowicz, Pamięć i rodowód, „Tygodnik Powszechny” 1993 nr 45)”

  • KrissKross

   Co za brednie. A niezłomni to skąd się niby wzięli, może z AL? Marsjanie ich zrzucili, czy jak?

   • YES

    z BCH :-)))

 • henryk

  Nie wszyscy byli jednakowo wyklęci.Niektórych wyklęły rodziny,którym bliskich i sąsiadów brutalnie wymordowali.Jak już PIS chce degradować Jaruzelskiego i Kiszczaka to powinien być bardziej konsekwentny i zdegradować tych którzy byli bandytami i rabusiami.

  • KrissKross

   Może przedstawisz wreszcie jakieś dowody, bo na razie piszesz brednie rodem z czerwonych “tygrysów”. A może dziadek na ruskim tanku przyjechał?

  • YES

   fakt -ciężka sprawa była by z degradacja np.Kurasia Józefa-w AK był kapralem,po wyzwoleniu był plutonowym będąc w UB (23.03 do 11.04.1945) był porucznikiem(?) później porzucił Ogień ten władze ludową i nagle został majorem ten ci miał kręty szlak bojowy :-)))))

 • olo

  Patrząc na wpisy niektórych można odnieść wrażenie że im bardziej na rękę byłby bieg upamiętniający urodziny Lenina

  • Obi von Kenobi ;-)

   Patrząc na wpisy niektórych można odnieść wrażenie że im bardziej na rękę byłby bieg upamiętniający urodziny Hitlera

   • olo

    Obi mógłbym z tobą dyskutować dalej ale musiałbym zniżyć się do twojego poziomu a tak nisko nigdy nie zejdę .

    • Obi von Kenobi ;-)

     Mnemanologia stosowana. „O wyższości świat Wielkiej Nocy nad Świetami Bożego Narodzenia. „ Czy, jak w tym przypadku , kto powinien dłużej w kotle siedzieć 😜
     Brak argumentów, to też jakiś argument. Współczuje

 • Bolesław Marciniszyn

  Z anonimową hołotą nie dyskutuję!!!!!!!!!!!!! . Przypominam ,że np Nil Fieldorf był wysokim dowódcą AK i bardzo wielu z tzw : niezłomnych ” nigdy nie była w AK. Na końcu wojny AK wydała rozkaz zakończenia oporu i ratowania młodych żołnierzy z AK , niestety wielu nie posłuchało rozkazu i dalej walczyło w lasach . Propaganda PIS-u usiłuje z nich zrobić wyłącznych bohaterów Polski zamilczając AK, w tym procederze uczestniczy niejaki Dworczyk -poseł spadochroniarz z Warszawy a Ci , którzy tu w Świdnicy to popierają powinni się wstydzić

  • obserwator

   To był już VI Bieg Żołnierzy Wyklętych, a PIS rządzi dopiero 3 lata.
   Poza tym uczestnicy Biegu może by też pobiegli za AK, gdyby taki był i biegł z dobrym przesłaniem .

  • Politolog z Katowic

   Ale kultura z tą hołotą ! Był już pewien wiceprezydent, który nazwał radnych tumanami, ale przeprosił, tutaj chyba się nie doczekamy od Pana Inżyniera na taki gest.

 • Bolesław Marciniszyn

  Nikt nie jest przeciwko biegowi , to jest dobra inicjatywa ale propaganda PIS-u z zakłamującą żołnierzy AK jest fatalna i szkodliwa !!!

 • Bolesław Marciniszyn

  Tchórze kryjący się pod anonimowymi nickami to zwykli donosiciele i hołota pozbawiona cywilnej odwagi , dlatego też nie zasługują na elementarny szacunek . Więcej odwagi , nie bójcie się wolnej dyskusji !!!!!!