Strona główna 0_Slider Tydzień z genialnym matematykiem rozpoczęty

Tydzień z genialnym matematykiem rozpoczęty [FOTO]

0

Dwudziestolecie międzywojenne z muzyką, strojami i całą atmosferą wówczas panującą zagościło w II Liceum Ogólnokształcącym w Świdnicy. Szkoła przeniosła się w dawne czasy Lwowa, w których żył genialny matematyk Stefan Banach. Naukowiec został nowym patronem „dwójki” i to jego postać będzie przybliżana uczniom cały tydzień. Dni Banachowskie zakończy uroczystość związana z nadaniem imienia genialnego uczonego.

Od konkursu piosenek z okresu dwudziestolecia międzywojennego rozpoczęły się Dni Banachowskie w świdnickim liceum. Uczniowie zgromadzeni w auli szkolnej mieli okazję wysłuchać i ocenić, wspólnie z jury, około 10 występów. Na scenie zapanował klimat złotych czasów Lwowa. Młodzi wykonawcy w strojach z okresu zaśpiewali znane szlagiery, w tym – „Tylko we Lwowie”, „Na pierwszy znak”, „Miłość ci wszystko wybaczy” czy „Brunetki, blondynki”.

Zwycięzców przedstawiała komisja konkursowa, w składzie – nauczycielka języka polskiego Mariola Mackiewicz, nauczycielka języka angielskiego Agata Mester, a także uczennica Anna Grzęda, reprezentująca społeczność szkolną. Pierwsze miejsce zdobyła Kinga Borowska, która zaskoczyła wszystkich pięknym wykonaniem utworu „Na pierwszy znak”. Na drugim miejscu było trio – Maja Młynarczyk, Barbara Chodyniecka i Olga Węgłowska. Trzecie miejsce otrzymała Karolina Warzecha. Wyróżnienia trafiło natomiast do Marka Stanisławskiego. – Weszliśmy w klimat dawnego Lwowa, ale także epoki, która jest szczególnie piękna i dawała Polakom wiele nadziei, a mianowicie międzywojnia – podsumowała konkurs i podziękowała uczestnikom Mariola Mackiewicz.

To właśnie w tych czasach żył słynny matematyk Stefan Banach, który został nowym patronem liceum. – Jesteśmy w trakcie przygotowań do głównej uroczystości nadania imienia naszej szkole Stefana Banacha, który ściśle związany był ze Lwowem. Był profesorem Uniwersytetu Lwowskiego. Przez Dni Banachowskie chcieliśmy przybliżyć jego postać, miejsce i czasy, w których żył – mówi wicedyrektor szkoły Zofia Skowrońska-Wiśniewska.

W ramach tygodnia z genialnym matematykiem w świdnickim liceum zaplanowano szereg ciekawych wydarzeń. Dziś odbył się także konkurs na fraszkę i freestyle „Banach na bicie”, a już jutro młodzież spotka się z publicystą i pisarzem, autorem książki „Genialni. Lwowska szkoła matematyczna” Mariuszem Urbankiem. W programie Dni Banachowskich jeszcze test wiedzy o patronie, którego postać przybliża także specjalna wystawa przygotowana w szkolnej czytelni, ilustrująca życie i dokonania wielkiego uczonego. Ekspozycja stworzona została w oparciu o materiały podarowane przez Instytut Matematyczny PAN w Warszawie.

Cykl wydarzeń zakończy uroczystość związana z nadaniem imienia naukowca, która nastąpi w piątek 23 marca o godz. 12.00. Podczas uroczystości zostanie wprowadzony sztandar do szkoły i od tego momentu stanie się oficjalnym elementem ceremoniałów szkolnych. W ramach wydarzenia zaplanowane zostało także symboliczne wbicie „gwoździa” do sztandaru przez fundatorów. Uroczystości towarzyszyć będą także pokazy i kawiarnia szkocka.

/Tekst: AN/
/Zdjęcia: Dariusz Nowaczyński/

Poprzedni artykułSople na kamienicy przy Grodzkiej. Chodnik zagrodzony
Następny artykułZmiany w budżecie i okręgach wyborczych. Zbliża się sesja Rady Miasta