Strona główna Wydarzenia Świebodzice Świebodziczanka z nagrodą od ministra

Świebodziczanka z nagrodą od ministra [FOTO]

1

Utalentowana mieszkanka Świebodzic Kinga Stochła, grająca na flecie, znalazła się w gronie 97 laureatów XV Programu Stypendialnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”. 13-latka jest jedną z sześciu wyróżnionych w ten sposób młodych artystów z Dolnego Śląska.

Stypendium to docenienie tych siedmiu lat ciężkiej pracy – mówi uśmiechnięta Kinga. Laureaci programu odebrali stypendia z rąk wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego. Program przeznaczony jest dla artystów do 35. roku życia, którzy wykazali się wybitnymi osiągnięciami w takich dziedzinach jak: film, fotografia, literatura, muzyka, sztuki wizualne, taniec i teatr. Do XV Programu „Młoda Polska” wpłynęło w sumie ponad 630 wniosków.

Uroczystość, na której wręczono nagrody odbyła się w Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie. Podczas gali minister Piotr Gliński podkreślał, że obowiązkiem państwa jest bycie mecenasem, który środki publiczne przeznacza na rzecz dobra publicznego to jest wspieranie najsłabszych w społeczeństwie i tych najbardziej utalentowanych.

Środki ze stypendium mogą być przeznaczone na realizację konkretnych projektów artystycznych, studia i pobyty twórcze za granicą, zakup instrumentów i sprzętu niezbędnego do pracy twórczej.

Kinga Stochła ma 13 lat, od siedmiu lat ćwiczy grę na flecie. Obecnie uczy się w szkole muzycznej we Wrocławiu. Jest skromną, delikatną dziewczynką, która swojej pasji poświęca bardzo dużo czasu i pracy. Kinga była także laureatką stypendium Burmistrza Miasta Świebodzice Bogdana Kożuchowicza za wyjątkowe osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki.

/Agnieszka Bielawska, rzecznik prasowy UM Świebodzice/

Poprzedni artykułNiezwykłe wydarzenie w świdnickim Kościele Pokoju
Następny artykułKoncert organowy na urodziny Bacha