Strona główna 0_Slider Niezwykłe wydarzenie w świdnickim Kościele Pokoju

Niezwykłe wydarzenie w świdnickim Kościele Pokoju

0

Podczas nabożeństwa wielkopiątkowego w Kościele Pokoju w Świdnicy po raz pierwszy zostanie pokazany obraz, który znajdował się w kościele tymczasowym. Uroczystość będzie transmitowana przez Program 2 TVP.

To nadzwyczajne, że zachował się obraz z pierwszego ołtarza – mówi Ryszard Wójtowicz, który zajmował się jego konserwacją.

W 1652 roku, za zgodą cesarza Ferdynanda III Habsburga, wytyczono teren pod budowę Kościoła Pokoju, poza murami Świdnicy, na Przedmieściu Piotrowym. Zanim ewangelicy zdołali pozyskać fundusze na wzniesienie swojej świątyni, w tym samym miejscu postawili niewielki kościółek, tzw. Bożą Chatkę (Gotteshüttlein), wokół której wznosili właściwą konstrukcję. Zbieranie środków trwało kilka lat. 24 czerwca 1657 roku w Kościele Pokoju odprawiono pierwsze nabożeństwo, a dzień wcześniej wyburzono stojącą w jego wnętrzu Bożą Chatkę. Niewiele wiemy o jej wyglądzie. Wiadomo natomiast, że we wnętrzu znajdował się ołtarz, ambona i instrumenty muzyczne. Tak przynajmniej uważa Ludwig Worthmann, autor przewodnika z 1902 roku „Die Friedenskirche zur Heiligen Dreifaltigkeit vor Schweidnitz“.

„Ze względu na brak wystarczających środków na wyznaczonym 23 września 1652 placu wybudowano od 29 listopada do 23 grudnia 1652 kościół tymczasowy, zwany „Gotteshüttlein”, który został bardzo skromnie wyposażony. Przed ołtarzem umieszczono dywan, ołtarz zdobiły 3 mosiężne świeczniki oraz dwa dzisiaj jeszcze wiszące w zakrystii obrazy, Ukrzyżowanie i Zmartwychwstanie, które umieszczono za stołem ołtarza. Obrazy te kupiono od wójta krajowego (Landvogt) Bode za łączną kwotę 48 Mk. Z której to sumy 9 Mk. pochodziło z kasy kościelnej, a resztę wyłożyli poszczególni fundatorzy”, pisze Worthmann.

„Ukrzyżowanie” przedstawia Chrystusa na krzyżu i osiem osób zebranych wokół niego. Dwa anioły, które unoszą się obok krzyża, zbierają krew z ran do kielichów. – Nie wiadomo dokładnie kim są wszystkie postaci. Prawdopodobnie są to: św. Jan, Maria Magdalena, Maria, matka Chrystusa i być może Maria Kleofasowa, ale pozostają jeszcze dwie pary po bokach sceny. Próbujemy to ustalić – dodaje konserwator.

Obraz (olej na desce) sygnowany GG został namalowany w 1642 roku przez nieznanego, prawdopodobnie śląskiego malarza. Dziesięć lat później miejski mistrz stolarski Jakub Preuss oprawił go w ramę. Podczas prac konserwatorskich odsłonięto inskrypcję, jaką pozostawił na odwrocie: Ao 1652 den 10 Decembr / Hat Meÿster Jacob Preŭß Stadt Tischler alhiro / diese rame zŭr der Kirche Vor Ehret. ((10 grudnia roku 1652 / majster Jacob Preuß tutejszy miejski stolarz / tę ramę podarował dla kościoła.)

Podczas nabożeństwa obraz zostanie wyeksponowany obok ołtarza. W tym czasie będzie także wystawiony krucyfiks z ołtarza głównego, świdnickiego rzeźbiarza pochodzącego z Drezna, Gottfrieda Augusta Hoffmanna, który jest również autorem ołtarza głównego i ambony. Wykonał go w tym samym czasie, gdy tworzył monumentalne figury ołtarzowe w latach 1752-1753 przedstawiające Mojżesza, arcykapłana Aarona, Jezusa, Jana Chrzciciela, apostołów Piotra i Pawła.

Oprawę muzyczną nabożeństwa przygotował kantor Maciej Bator. Dwóch organistów, skrzypaczka i dwa małe chóry wykonają pieśni luterańskie w opracowaniu kantora. Nabożeństwo odbędzie się 30 marca o g.17.

– Serdecznie zapraszamy świdniczan, niezależnie od wyznania. Wielki Piątek i Wielkanoc to święta wszystkich chrześcijan o głębokim duchowym znaczeniu – mówi bp Waldemar Pytel. Po nabożeństwie Ryszard Wójtowicz, konserwator, który od wielu lat koordynuje prace w kościele, opowie o obrazie.

/Źródło Parafia Ewangelicko-Augsburska w Świdnicy/

Poprzedni artykułZnamy listę nagrodzonych sportowców i trenerów za 2017 rok
Następny artykułŚwiebodziczanka z nagrodą od ministra [FOTO]