Strona główna Kultura Koncert organowy na urodziny Bacha

Koncert organowy na urodziny Bacha

0

W 333. rocznicę urodzin Johanna Sebastiana Bacha utwory słynnego kompozytora będą grać świdniccy organiści – Maciej i Zuzanna Batorowie, a także młody uzdolniony muzyk Jakub Moneta. Koncert organowy zaplanowano 31 marca o godz. 17.00. Wstęp wolny.

W świdnickim Kościele Pokoju znajdują się największe w całym regionie organy piszczałkowe. To instrument symfoniczny, który naśladuje rozbudowaną orkiestrę, ma wielkie możliwości muzyczne. Organy zostały niedawno gruntownie odnowione i znów w pełni można z nich korzystać.

W najbliższą sobotę, z okazji 333. rocznicy urodzin Johanna Sebastiana Bacha, zagrają na nich świdniccy organiści – Maciej i Zuzanna Batorowie, a także młody uzdolniony muzyk Jakub Moneta.

W programie koncertu znajdą się utwory określane potocznie jako młodzieńcze kompozycje J.S. Bacha: preludia i fugi prawdopodobnie inspirowane organami bałtyckimi. Podczas swojej podróży do Lubeki J.S. Bach zapoznał się z dziełami Dietricha Buxtehudego i jego stylem gry. Najbardziej charakterystyczną cechą przejętą przez Bacha były śmiałe partie wykonywane nogami (na klawiaturze nożnej), a także fantazyjne wstawki między większymi częściami kompozycji.

Wydarzenie muzyczne rozpocznie się 31 marca o godz. 17.00. Wstęp wolny.

/oprac./
/materiały ŚOK/