Strona główna 0_Slider Rezonans magnetyczny dotarł do świdnickiego szpitala

Rezonans magnetyczny dotarł do świdnickiego szpitala [FOTO]

3

Do Regionalnego Szpitala Specjalistycznego „Latawiec” w Świdnicy został dostarczony wyczekiwany przez pacjentów rezonans magnetyczny. Na razie trwa rozładunek nowoczesnego sprzętu medycznego, który docelowo ma się znaleźć w budynku Centrum Diagnostycznego. O otwarciu pracowni szpital ma wkrótce poinformować mieszkańców.

Nowoczesne urządzenie ma zostać zamontowane zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami do 31 marca 2018 roku. Rezonans będzie wykorzystywany do procedur wewnątrzszpitalnych, ale placówka będzie się starała pozyskać kontrakt z NFZ na badania dla pacjentów spoza szpitala.

Nowoczesny sprzęt medyczny zostanie umieszczony w specjalnie do tego celu wybudowanym budynku przeznaczonym na Centrum Diagnostyczne, zlokalizowanym w sąsiedztwie Zakładu Diagnostyki Obrazowej i Radiologii świdnickiego szpitala.

Koszt rezonansu to: 5.857.649,70 zł koszt całkowity MRI wraz z gwarancją i serwisem pogwarancyjnym, w tym 4.265.946,00 zł to dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego.

Rezonans magnetyczny ma szerokie zastosowanie. Jak informuje poradnik zdrowie.pl. za pomocą rezonansu uzyskuje się bardzo dobre obrazy układu mięśniowego i szkieletowego, zwłaszcza kręgosłupa i otaczających go przestrzeni. Sprawdza się też w diagnostyce nowotworów i procesów zapalnych. MRI bardzo dobrze uwidocznia naczynia krwionośne, jamy serca i mięsień sercowy. Umożliwia wykrycie elementów niewidocznych w badaniu RTG, np. szpiku kostnego.

/oprac./
Zdjęcia Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułNowy sezon jeździecki rusza już w marcu w Strzegomiu
Następny artykułGiełda edukacyjna po raz szesnasty