Strona główna 0_Slider Ponad 400 tysięcy złotych na obsługę letniego kąpieliska w Świdnicy

Ponad 400 tysięcy złotych na obsługę letniego kąpieliska w Świdnicy

26

W niewiadomą przyszłość odsuwa się modernizacja letniego kąpieliska w Świdnicy. Zapadła decyzja, by niewyremontowany basen otworzyć latem. Rada Miejska w Świdnicy zadecyduje w najbliższy piątek o tym, czy wyrazić zgodę na przekazanie 410 tysięcy złotych z budżetu miasta na obsługę obiektu. Sezon najprawdopodobniej potrwa tak jak w poprzednich latach od końca czerwca do końca sierpnia.

Przypomnijmy. Po blisko roku od decyzji Rady Miejskiej prezydent Świdnicy 30 listopada 2017 roku podpisała umowę z prezesem ŚPWIK na powierzenie modernizacji i użytkowania basenu letniego przy ulicy Śląskiej. Kwota przekazana ŚPWiK na wykonanie inwestycji i użytkowanie basenu ma wynieść do 2041 roku ponad 53 miliony złotych. Na realizację inwestycji przedsiębiorstwo zaciągnęło zobowiązanie w Banku PEKAO S.A. na emisję obligacji. Jak informuje rzecznik ŚPWiK, dług zabezpieczy hipoteka ustanowiona na obiektach basenowych.

Pieniądze wyciekają jak woda

Karkołomny pomysł na realizację miejskiego obiektu przez spółkę, nie mającą z basenem nic wspólnego poza wodą, na razie rozbija się o liczne przeszkody i generuje koszty, a o planowanej błyskawicznej modernizacji, która miała trwać zaledwie 1,5 roku, można zapomnieć. Na razie do kosza poszło 116 tysięcy złotych. Tyle kosztował projekt, wykonany przez Archiprojekt Włodzimierza Banasia z Lubina. ŚPWiK po licznych poprawkach na bazie tego projektu ogłosiło pod koniec 2017 roku przetarg na modernizację. Okazało się, że opracowanie to bubel. Zainteresowani wykonaniem modernizacji zadali aż 176 pytań. ŚPWiK nie skończyło na nie odpowiadać i zapadła decyzja o unieważnieniu całego postępowania. Decyzję rzecznik spółki Witold Tomkiewicz tłumaczył zmianami w prawie, które pozbawiły samorządy możliwości regulowania cen: “W związku z tym wskazana jest weryfikacja założeń projektowych odnośnie źródła zasilania niecek basenowych w wodę i zastąpienie zasilania wodą wodociągową – zasilaniem w wodę z rzeki lub zasilanie w wodę tłoczoną bezpośrednio ze studni głębinowych ŚPWiK. Nie będzie bowiem możliwości ustanowienia przez samorząd stawki specjalnej dla wody zasilającej basen.” Warto tu przypomnieć, że w tym samym czasie, gdy powstawał projekt modernizacji basenu, z tych samych środków  – budżetu obywatelskiego – została przeprowadzona modernizacja stacji uzdatniania wody pobieranej do basenów z rzeki oraz została zmodernizowana hydraulika. Całość kosztowała 1,3 miliona złotych (w ramach tychże środków wyburzono także wieżę do skoków). Od dwóch lat żadna z poczynionych inwestycji nie jest wykorzystywana.

Pozostają jeszcze środki, jakie miasto winno zapłacić ŚPWiK za realizację umowy na przebudowę basenu. O to, czy 347 415, 09 złotych wpłynie z budżetu miasta do kasy przedsiębiorstwa, zapytał w interpelacji na początku marca 2018 roku radny Janusz Solecki. To samo pytanie zadaliśmy rzecznikowi ŚPWiK: Rekompensaty miasta Świdnicy dla zleceniobiorcy czyli ŚPWiK oraz sposób ich rozliczeń unormowane są w par. 6 pkt.12 umowy wykonawczej w związku z par. 5 pkt.4 tejże. Ponieważ nie doszło do rozstrzygnięcia przetargu i nie znane są koszty realizacji inwestycji, a prognoza kosztów dotyczących realizacji powierzonego zadania jest w trakcie weryfikacji, nie są spełnione przesłanki par.5 pkt.4 i niemożliwe jest w tym momencie rozliczenie kosztów poniesionych podczas etapu przygotowawczego. Kwota, którą posługuje się radny a redakcja portalu przytacza jest sumą kosztów i prowizji związanych z przygotowaniem do emisji obligacji o wartości 25 mln pln. Fakt księgowania w spółce kosztów nie jest tożsamy z wymagalnością zapłaty – odpowiedział Tomkiewicz.

Miasto oddaje basen ŚPWiK, ŚPWiK przekazuje pałeczkę OSiR-owi

Na mocy umowy z miastem to ŚPWiK jest teraz odpowiedzialny za basen letni przy ulicy Śląskiej. Ale właśnie zapadła decyzja o wydzierżawieniu kąpieliska OSiR-owi i w lecie 2018 roku to ta miejska jednostka będzie udostępniać kąpielisko – poinformował rzecznik przedsiębiorstwa. Czy obiekt, o którego fatalnym stanie mówiła m.in. prezydent Beata Moskal-Słaniewska, nadaje się do użytku? Jak zostanie przygotowany, czy ma szansę na uzyskanie pozwoleń? – o to zapytaliśmy w OSiRze. Na odpowiedzi czekamy.

Na najbliższej sesji radni miejscy będą decydowali o przekazaniu środków z budżetu na obsługę letniego kąpieliska 410 tysięcy złotych. W projekcie uchwały znalazł się również zapis o planowanym wpływie z biletów wstępu na odkryty basen w wysokości 60 tysięcy złotych.

Dyrektor OSiR-u, Jerzy Żądło niedawno wszedł do Rady Nadzorczej ŚPWiK.

Co dalej z modernizacją?

O konkretnych datach i ostatecznym kształcie zmodernizowanego basenu w tej chwili nie ma mowy. – Ponieważ podjęta została decyzja o realizacji przebudowy basenu w systemie “zaprojektuj i zbuduj”, zgodnie z art. 31 ust. 2 ustawy Prawo zamówień publicznych konieczne jest przygotowanie programu funkcjonalno – użytkowego. Zwróciliśmy się zatem do kilku doświadczonych podmiotów z zapytaniem ofertowym odnośnie wykonaniu PFU. Po opracowaniu tego dokumentu zostanie ogłoszony przetarg. O postępie prac będę informować – zapowiada Witold Tomkiewicz z ŚPWiK.

Zamiast stalowych niecek, wielu zjeżdżalni, rwącej rzeki i ściany wody, zapowiadanych wraz z modernizacją, na razie do dyspozycji świdniczan pozostaną mocno wysłużone betonowe baseny bez żadnych atrakcji.

Agnieszka Szymkiewicz

 • Czytelnik

  Czyżby powtórka z Inwestycji Świdnickich ?

  • BA

   Tych dwóch rzeczy nie można porównać, ponieważ Inwestycje bardzo dobrze odrobiły lekcje, a projekt został zaprzepaszczony przez radnych, w tym panią BMS gorącą przeciwniczkę aquaparku. Gdyby nie decyzja radnych, dziś widać to doskonale, mielibyśmy piękny aquapark , który spokojnie można byłoby spłacać,tak jak założono po ok. 5 mln rocznie, gdyż budżet miasta wzrósł o ok.70% (wynosi przeszło 250 mln, więc 5 mln rocznie przy tej kwocie to nie jest dużo) między innymi dzięki mądrej polityce poprzedników (postarali się o LICZNE miejsca pracy, które dziś przekładają się na PITY CITY) . Do tego projekt obejmował również modernizację basenu letniego. Dodam, a raczej przypomnę, że w tamtym czasie nie było wielu kąpielisk w okolicy, więc mieliśmy szansę na to, że okoliczni odwiedzaliby Świdnicę i tu zostawiali pieniądze, a nie tak jak obecnie my jeździmy do okolicznych.

   • Obi von Kenobi ;-)

    Brodate kumple “świętego ” ponad milion pobrali w chyba 3 osobowej spółce miasta,( prezdes, przydupas,sekretarka) najwyższa pora była skończyć tę farsę i nie budować Misia za minimum 60 baniek.
    Nie zmienia to faktu że basem za 20-30 mil. byłby idealny i wciąż jest potrzebny.
    W Świdnicy zaś nie jest potrzebna “dojna zmiana” już ją mieliśmy !

    • Mareczek

     Misiu policz ile powstało nowych etatów w mieście za Beaty „Wielkiej”. Wg mojej skromnej wiedzy banieczka wymyślona przez ciebie ( totalna bzdura ) to kropelka w morzu obecnych wydatków.

     • Obi von Kenobi ;-)

      Być może „Misiu” mówi do ciebie twój chłopak ale ja hm… wypraszam sobie. A bańka pękła i masz rzeczywiście skromna wiedzę. Poczytaj archiwalne SW24 i ładnie przeproś :-))

     • Młody

      A to już chłopaka nie można mieć Misiu 😉

     • Krzysztof Czarnecki

      W archiwum S24 piszą, że koszt działalności Inwestycji Świdnickich to 600 tys. zł (Koniec historii Inwestycji Świdnickich,
      27 czerwca 2014).

    • BA

     totalna bzdura, zapomniałeś o oddelogowaniu pracownika UM i o tym, że została wykonana bardzo dobrze praca “brodatego”, za którą , jak każdy pracownik dostał wynagrodzenie, ale z całą pewnoscią adekwatne do wykonanej pracy. Rozpowszechnianie własnej wersji wydarzeń jest po prostu nieuczciwe.

 • Jan

  Istny kabaret, niekompetencja i niegospodarność za nasze podatki. Najsmutniejsze jest to że żadnemu radnemu z opozycji nie przyszło do głowy zapytać się o poniesione do tej pory koszty na przygotowanie tej mitycznej inwestycji. Tylko jakiej opozycji???

  • Politolog z Katowic

   Opozycji w tej radzie nigdy nie było i nie będzie.
   Martwi to, że jest koniec marca i kompletny brak kontrkandydatów przeciw BMS.

 • Mareczek

  Gdzie są dzieci z Świdnickiego Forum? Może na kila miesięcy przed wyborami zaryzykują swoją wypłatę?

 • Wiktor Lis

  Czyli świdnickiego marazmu ciąg dalszy…. Tego typu porażki inwestycyjne mogą się zdarzyć chyba tylko w sferze publicznej- samorządowej. Gdyby teren należał do prywaciarza to ten wybudowałby basen z atrakcjami i czerpał z niego zyski. W mojej ocenie, w Naszym mieście całkowicie brakuje realistycznej wizji rozwoju miasta, nie ma żadnego rozsądnego planu rozwoju popartego analizami rynku, analizami finansowymi itp…. No i wcale nie myślę tylko o budowie jakiegoś basenu tylko znacznie szerzej…To wynika z tego, że w urzędach- i to nie tylko świdnickich- ważne dla miast decyzje podejmują ludzie niemający jakiegokolwiek przygotowania merytorycznego, wykształcenia, doświadczenia- jednym słowem brakuje prawdziwych fachowców i tyle. Tylko, że z drugiej strony ktoś kto jest dobrym fachowcem w jakiejś dziedzinie- nigdy nie zostanie z własnej woli urzędasem.

  • henryk

   Powtarzam to od wielu lat,że za pieniądze podatników utrzymuje się w urzędzie nieuków i matołów,których wymieniałem nawet imiennie.Udowadniam i udowadniałem wielokrotnie,a poparciem są liczne już postanowienia i wyroki sądów oraz rozstrzygnięcia i postanowienia organów nadzorczych.Prezydent nie potrafi zrobić z tym porządku bo sama nie ma wiedzy.

   • Obi von Kenobi ;-)

    a wymień kilku matołów i nieuków imiennie ;-P

  • Mareczek

   Nic dodać nic ująć.

  • Chwała_Bohaterom

   taka jest prawda zaciogneli kredyty szastaja tam pieniedzmi przekrety z tym przekazywaniem basenu do wodociagow a potem znowu do osiru i wydaja nieswoje pieniadze marnotrawstwo wiecej kredytow niech wezma pozadluzaja miasto i zbankrutujemy

 • Jan

  Obi van Kenobi trzy kwoty składały się na koszty funkcjonowania Inwestycji Świdnickich 220 000 60 000 i 68 000więc nie wiem skąd wziąłeś ten milion? Nie chcę ciebie podejrzewać o złe chęci więc to może zwykły problem z dodawaniem?

 • YES

  a mnie zaciekawiło w jakim celu do Rady Nadzorczej ŚPWiK wszedł dyrektor OSiR-u? bo nie widzę związku – może ktoś mnie oświeci?

  • Młody

   Kasa 😎

   • YES

    eeeeeee nie ,teraz wszystko dla idei się robi i ku chwale Ojczyzny (premie, nagrody,stanowiska)

  • Politolog z Katowic

   Na stronie www jest tylko 5 osób, primadonna Bolek M i 1 towarzysz z SLD.
   Faktycznie krótka ławka SLD skoro zapychają rady osobami, które już raz gdzieś wstawili jeśli to prawda z tym szefem OSIR-u. Taki sam manewr zastosowali z komendantem Straży Miejskiej, który jest w MZEC-u w tamtejszej radzie nadzorczej.
   Nawet Pana z awitaminozą czyli prezesa Wodociągów nie potrafią zmienić bo nie mają na kogo. Nędza po prostu. Jankiewicz emeryt jako dyrektor techniczny będzie tam chyba do 100-tki siedział.

   • YES

    czy prawda to nie wiem -przeczytałem to w powyższym artykule -i zdziwiony pytam?

  • Chwała_Bohaterom

   kolesiostwo a co innego w koncu to B.M.S. prezydent

 • Bolesław Marciniszyn

  Budowa aquaparku to była czysta głupota i marnowanie naszych podatków , chyba nasze prawnuki by te długi spłacali , typowa wpadka ignorantów na czele z niejakim R.Wawryniewiczem z Inwestycji Świdnickich

 • Czytelnik

  Ja sie zastanawiam , skoro koszt remontu basenu ma wynieść około 23 mln zł , to skąd koszt wszystkiego wyniesie ponad 53 mln zł , co to za bank i jakie to odsetki , prawie 100% . Oj będzie czym się dzielić .

 • Obi von Kenobi ;-)

  „Miasto straciło 2,5 miliona złotych? Inwestycje Świdnickie w prokuraturze” 29 sierpnia 2016 WŚ 😛