Strona główna 0_Slider Polak i Ukrainiec skazani za pobicie i znieważenie… Ukraińców

Polak i Ukrainiec skazani za pobicie i znieważenie… Ukraińców

13

21-letni świdniczanin zapewniał przed sądem, że nie ma nic przeciwko Ukraińcom, bo przecież z jednym z nich od lat się przyjaźni. Tymczasem sąd uznał, że mężczyzna, razem ze wspomnianym przyjacielem, dopuścił się pobicia i znieważenia na tle narodowościowym czworga Ukraińców. Obaj napastnicy zostali skazani na bezwzględne kary więzienia, mają również solidarnie zapłacić poszkodowanym zadośćuczynienia.

Akt oskarżenia do świdnickiego Sądu Okręgowego skierowała Prokuratura Rejonowa w Wałbrzychu. Proces ruszył 13 lutego 2018 roku, a do samego zdarzenia doszło 24 września 2017 roku. Tego dnia obaj oskarżeni, Arkadiusz W. i Artur D., pili alkohol. Wieczorem, wraz z dziewczyną Ukraińca Artura D., szli do sklepu. Na ul. Bohaterów Getta przy ławce stało czworo obywateli Ukrainy. Arkadiusz W. Mikhaila i Maksyma przewrócił na ziemię, kopał i uderzał pięściami. Yanę dwukrotnie uderzył pięścią w twarz i przygryzł jej palce lewej ręki, Natalię uderzył pięścią w twarz. U wszystkich ciosy i kopniaki spowodowały obrażenia, najpoważniejszych doznał Mikhailo – wyliczyła wałbrzyska Prokuratura Rejonowa w akcie oskarżenia. Biciu towarzyszyć miały groźby pozbawienia życia z powodu przynależności narodowej.  Arkadiusz W., 21-latek ze Świdnicy, ojciec trojga dzieci, na policji przyznał się do winy, w prokuraturze tylko częściowo, przed sądem już nie przyznawał się wcale. Artur D. zasłaniał się niepamięcią.

W procesie oprócz oskarżonych zeznawali również pokrzywdzeni. Sędzia Maciej Jedliński nie dał wiary ani Arkadiuszowi W., ani Arturowi D. Obaj zostali skazani za pobicie na tle narodowościowym na kary bezwzględnego więzienia. Arkadiusz W. ma za kratami spędzić 3 lata, Artur D. – 1,5 roku. Obaj mają każdemu z pokrzywdzonych solidarnie zapłacić po 3 tysiące złotych. Wyrok nie jest prawomocny.

To nie pierwsze tak surowe orzeczenie świdnickiego sądu w sprawie, której tłem jest nienawiść spowodowana przynależnością narodową. W lutym tego roku za napaść na Ukraińca  na rok i 2 miesiące więzienia został skazany mieszkaniec Żarowa.

Agnieszka Szymkiewicz

Poprzedni artykułCzy ta zmiana będzie gwoździem do trumny polskich rajdów samochodowych?
Następny artykułWyrzucony do rowu jak niepotrzebna rzecz [FOTO]