Strona główna 0_Slider Jarmarki, występy i warsztaty wielkanocne w powiecie

Jarmarki, występy i warsztaty wielkanocne w powiecie [PROGRAMY]

0

Wielkanoc już blisko. Z okazji zbliżających się świąt w weekend w powiecie świdnickim zaplanowano liczne jarmarki i kiermasze wielkanocne. Tradycyjnie nie zabraknie także warsztatów malowania pisanek oraz występów zespołów folklorystycznych.

„A w karcmicce grają” w Teatrze Miejskim

W piątek 23 marca o godz. 17.30 w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury zaplanowano widowisko taneczne „A w karcmicce grają” w reżyserii Marii i Wojciecha Skiślewiczów. Na scenie po raz pierwszy w nowym programie zaprezentują się Zespół Tańca Narodowego i Estradowego „Krąg” oraz Zespół Ludowo-Estradowego „Mokrzeszów”.

W góralskiej karczmie spotykają się Polacy, Słowacy i Węgrzy. Podczas wspólnej biesiady bawią się, śpiewają, żartują, no i tańczą. Iskry idą spod butów, bo wszyscy chcą pokazać od najbardziej efektownej strony tańce narodowe kraju, z którego pochodzą, a jednocześnie popisać się własną sprawnością i talentem. Ta przyjacielska rywalizacja gwarantuje widzom spektakl barwny i urozmaicony – zapowiadają organizatorzy.

Bilety w cenie 5 zł – można kupić TUTAJ.

Warsztaty malowania pisanek

Po raz piąty Zespół Pieśni i Tańca „Jubilat” wspólnie ze Świdnickim Ośrodkiem Kultury zaprosiły najmłodszych mieszkańców Świdnicy do „jajcowania”. Galeria Fotografii na świdnickim Rynku zamieni się w barwną pracownię w sobotę 24 marca w godz. od 10.00. Na warsztaty obowiązywały zapisy. Niestety nie ma już wolnych miejsc.

Wielkanocne przygotowania i jarmark w gminie Świdnica

W gminie Świdnica pełną parą idą przygotowania do Świąt Wielkanocnych i zbliżającego się jarmarku świątecznego. Wielkanocne specjały z zapałem tworzy już chociażby Koła Gospodyń Wiejskich w Lutomi Dolnej. – Przygotowujemy smaczne potrawy, a także wykonujemy palmę wielkanocną oraz dekoracje świąteczne. Będą one doskonałą ozdobą stołów wielkanocnych – podkreślała Lucyna Mroczek z KGW Lutomia Dolna.

Piękne palmy wielkanocne powstają w wielu sołectwach na terenie całej gminy Świdnica. W miniony weekend mieszkańcy sołectwa Bystrzyca Górna wykonali ich kilkanaście. – Tworzenie wielkanocnych ozdób i dekoracji to doskonała okazja do integracji seniorów, wymiany pomysłów i doświadczeń – mówi Beata Szyszka, radna sołectwa Bystrzyca Górna.

Doroczny Jarmark Wielkanocny odbędzie się 24 marca od godz. 13.30 w sali Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika na ul. Wrocławskiej 15 w Pszennie. Pisanki, kraszanki, ozdoby wielkanocne i regionalne wyroby zaprezentuje w sumie 24 wystawców z gminy Świdnicy, zaprzyjaźnionych gmin i Czech.– Celem corocznego jarmarku jest promowanie lokalnych i regionalnych tradycji, zwyczajów i dziedzictwa kulturowego związanego ze Świętami Wielkanocnymi. Promowanie efektów twórczości manualnej w środowisku lokalnym oraz przypomnienie i utrwalenie tradycji. Dlatego też każdego roku zwracamy uwagę, by asortyment prezentowany na jarmarku nawiązywał do symboli i tradycji Świąt Wielkiej Nocy. W gronie wystawców nie zabraknie stołu wielkanocnego z partnerskiej gminy Żukowo, na którym gospodynie prezentować będą przysmaku kuchni kaszubskiej – informuje dyrektor GOKSiR Krzysztof Jas.

Tradycje Stołu Wielkanocnego w Marcinowicach

W XIV. edycji imprezy udział zapowiedziało ponad 60 wystawców. Największy jarmark wielkanocny w powiecie świdnickim rozpocznie się o godzinie 14.00 na terenie Szkoły Podstawowej w Marcinowicach, ul. Kolejowa 18 i potrwa do godziny 17.00.

Tradycje Stołu Wielkanocnego swoim zasięgiem obejmują całą Ziemię Świdnicką, Dolny Śląsk oraz partnerski powiat łowicki, kartuski, tatrzański, powiat Bergstrasse, a także Czeski Raj z miastem Jičin. – Tradycyjna kuchnia, ludowe obyczaje, wyjątkowe produkty, ale przede wszystkim wspaniali ludzie, którzy już od czternastu lat nas odwiedzają – to stanowi o wyjątkowości Tradycji Stołu Wielkanocnego – mówi wójt gminy Marcinowice Władysław Gołębiowski. – Z radością patrzę, jak przez czternaście lat impreza rozrasta się, nie tracąc jednocześnie swojego wyjątkowego, ciepłego, rodzinnego klimatu – dodaje.

W obu halach Szkoły Podstawowej w Marcinowicach pojawią się mieszkańcy z całego powiatu świdnickiego, którzy wpisują imprezę w swój świąteczny kalendarz. Od lat Tradycje Stołu Wielkanocnego odwiedzane są przez władze kościelne różnych wyznań. Wśród gości regularnie obecne są także władze rządowe, parlamentarzyści oraz samorządowcy z zaprzyjaźnionych gmin i powiatów.

Główna część wydarzenia, podczas którego prezentowane są potrawy przygotowane przez  gminy partnerskie, rady sołeckie, koła gospodyń wiejskich, organizacje, szkoły, odbędzie się w hali głównej. W hali nr 2 na Kiermaszu Produktu Wielkanocnego natomiast zaprezentują się lokalni przedsiębiorcy, producenci i artyści.

Jarmark organizowany jest przy współpracy gminy Marcinowice, powiatu świdnickiego oraz Gminnego Ośrodka Kultury w Marcinowicach.

Jarmark Wielkanocny w Strzegomiu

Po raz XX. Strzegom zapraszana na Jarmark Wielkanocny. Kiermasz z dekoracjami świątecznymi, regionalnym produktami, prezentacjami zespołów artystycznych, a także degustacją wielkanocnych wyrobów zaplanowano w niedzielę 25 marca w hali sportowej strzegomskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 13.00.

Kiermasz wielkanocny w Jaworzynie Śląskiej

W Niedzielę Palmową, 25 marca zaplanowano Jarmark Wielkanocny w Szkole Podstawowej w Jaworzynie Śląskiej. Podczas imprezy odbędzie się uroczyste wręczenie nagród w Konkursie Wielkanocnym, a także zostanie rozstrzygnięty konkurs na najpiękniejszą aranżację stołu wielkanocnego oraz najsmaczniejsze, tradycyjne świąteczne potrawy. Nie zabraknie również kiermaszu wielkanocnych wyrobów. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 15.00.

/Zebrała: AN/

Poprzedni artykułNajpiękniejsze palmy wybrane [FOTO]
Następny artykułKto o pożarach wie najwięcej? [FOTO]