Strona główna 0_Slider Irena Sendlerowa ma swoje miejsce w Świdnicy

Irena Sendlerowa ma swoje miejsce w Świdnicy

0

Świdniccy radni zdecydowali, że patronem ronda u zbiegu ulic Polna Droga, Wałbrzyska i Jana Kochanowskiego będzie Irena Sendlerowa. – Była to wybitna postać, która na stałe zapisała się w historii kraju – podkreślał pełnomocnik prezydenta Świdnicy ds. aktywności obywatelskiej.

W wyniku realizacji przebudowy istniejącego układu komunikacyjnego, u zbiegu ulic Polna Droga, Wałbrzyska i Jana Kochanowskiego powstało rondo, dla którego z wnioskiem o nadanie imienia „Ireny Sendlerowej” wystąpili: Towarzystwo Regionalne Ziemi Świdnickiej, Szkoła Podstawowa nr 8 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu, Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej „Carpe Diem”, Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci Chorych „Serce” i Młodzieżowa Rada Miasta Świdnicy – tłumaczyła dyrektor SP nr 8, Małgorzata Gryń-Chlebicka.

Powyższa propozycja pojawiła się już na początku 2017 roku, przy okazji konkursu na wybór patronów dla 7 bezimiennych rond leżących w granicach miasta. Świdniczanie nadesłali w sumie 56 propozycji nazw. Miejska komisja wybrała jej zdaniem najciekawsze, jednak w kwietniu 2017 roku radni stwierdzili, że nie ma zgody co do trafności tego wyboru. Projekty uchwał o nadaniu nazw zostały więc wycofane z obrad Rady Miejskiej. Do pomysłu wrócono z uwagi na obchodzony właśnie Rok Ireny Sendlerowej, ustanowiony przez Sejm RP.

W czasie II wojny światowej ta wspaniała działaczka społeczna z narażeniem życia przeciwstawiała się faszystowskiemu reżimowi zagłady, ratując życie niewinnych istot – organizowała i sama partycypowała w potajemnym wyprowadzaniu dzieci przez bramę getta, wyrabianiu dla nich odpowiednich dokumentów, a także w poszukiwaniu opiekunów i ukrywaniu dzieci – wyliczali urzędnicy. Za swoje zasługi Irena Sendlerowa została uhonorowana w 1965 roku medalem Sprawiedliwej wśród Narodów Świata, w 2003 roku – Orderem Orła Białego, natomiast w roku 2007 – Orderem Uśmiechu. – Wykazała się nadzwyczajną wrażliwością na los dzieci – dodała prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska, dziękując autorom inicjatywy nadania rondu przy Wałbrzyskiej imienia Ireny Sendlerowej i apelując do radnych o podjęcie uchwały.

Podczas piątkowej sesji Rady Miasta, samorządowcy jednogłośnie przegłosowali nadanie nazwę rondu, a także postanowili uczcić pamięć działaczki, poprzez organizację cyklu wydarzeń edukacyjnych i kulturalnych. – Podjęte działania społeczno-edukacyjne będą miały na celu zapoznanie dzieci, młodzieży i mieszkańców Świdnicy z historią tej wybitnej postaci, która może być szczególnym autorytetem, czy wzorem osobowym – mówił Krystian Warecki, pełnomocnik ds. aktywności obywatelskiej.

W planach jest ogłoszenie konkursu „50 lat Orderu Uśmiechu, rok 2018 – Rokiem Ireny Sendlerowej”, który adresowany będzie do uczniów świdnickich szkół podstawowych, zorganizowanie gali poświęconej działaczce, a także wykonanie upamiętniającego ją muralu.

/mn/

Poprzedni artykułSeniorzy Polonii-Stali z czwórką nowych piłkarzy
Następny artykułUrodziny żarowskiej Akademii Malucha