Strona główna Kultura Festiwal Filmów Animowanych już wkrótce w Żarowie

Festiwal Filmów Animowanych już wkrótce w Żarowie

0

W ramach szóstej odsłony Ogólnopolskiego Festiwalu Filmów Animowanych O!PLA projekcje bajek będzie można zobaczyć także w Żarowie. Wydarzenie zaplanowano w dniach od 21 do 23 marca. Animacje przeznaczone są dla widzów zarówno w wieku przedszkolnym, dzieci, młodzieży jak i dorosłych. Wszystkie seanse filmowe są bezpłatne.

Do Żarowa VI. Ogólnopolski Festiwal Filmów Animowanych O!PLA, czyli „Oh! People Love Animation” zawita dzięki Fundacji Inicjatywa B.

Po sukcesie zeszłorocznej wizyty festiwalu O!PLA w Żarowie, która przyciągnęła ponad 500 osób, postanowiliśmy pozostać na mapie wydarzenia, które dziś buduje kilkadziesiąt instytucji z całej Polski – tłumaczy Tomasz Nycz z Fundacji Inicjatywa B.

W tym roku organizatorzy przygotowali sześć bloków projekcyjnych przeznaczonych dla mieszkańców Żarowa. Spotkania z animacją odbywać się będą w kategoriach: wczesnoszkolna, szkolna i studyjna.

W sumie wyświetlonych zostanie 50 animacji, na które żarowska publiczność będzie mogła oddać swój głos i tym samym zadecydować kto zwycięży w ogólnopolskiego festiwalu. Nagrodzone animacje otrzymają Brązowe, Srebrne i Złote „Tobołki Koziołka Matołka” i być może otworzą ich twórcom drzwi do prezentacji ich dzieł w międzynarodowych konkursach.

Filmy zostały dobrane do wieku i możliwości poznawczych widzów. Na przykład animacje  w bloku „Teraz Dzieci Mają Głos” mają nie tylko bawić, ale też uczyć dzieci istotnych wartości i postaw.  – Spodziewamy się kilkuset gości z lokalnych placówek oświatowych tj. Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy z Żarowa, Szkoła Podstawowa im. UNICEF z Imbramowic, Szkoła Podstawowa im. Anny Jenke z Mrowin, Bajkowe Przedszkole oraz Chatka Małolatka z Żarowa – dodaje Tomasz Nycz.

Nie zabraknie także filmów animowanych dla dorosłych. Organizatorzy lokalnej odsłony festiwalu, zapraszają dorosłych miłośników animacji do obejrzenia kategorii „Studyjnej” (+16 l.) oraz nowopowstałego, premierowego bloku „Poza Polską” (+16 l.), który przybliży polską twórczość poza granicami kraju. Propozycje dla widzów dorosłych to dwie kategorie seansów, które wchodzą w skład Konkursu Głównego. Pierwszą z nich jest Kategoria Studyjna. Należą do niej filmy powstałe w warunkach studyjnych, a ich proces tworzenia został sfinansowany przez instytucje tj. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego lub Polski Instytut Sztuki Filmowej. Drugą z nich jest Kategoria Szkolna i są to filmy zrealizowane przez studentów czy uczniów szkół artystycznych.

Projekcje krótkometrażowych filmów animowanych są całkowicie bezpłatne.  Dzięki uprzejmości żarowskiej Szkoły Podstawowej, festiwal odbędzie się w sali widowiskowej znajdującej się przy ul. Armii Krajowej 58.

Szczegółowy program znajdziesz TUTAJ. Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu 781 041 989.

/oprac./
/materiały organizatora Fundacji Inicjatywy B/

Poprzedni artykułCenne sparingowe wygrane świdnickich juniorów
Następny artykuł46 wykroczeń na przejazdach kolejowych [FOTO]