Strona główna 0_Slider Coraz bliżej Centrum Przesiadkowego w Żarowie. Jak postępują prace?

Coraz bliżej Centrum Przesiadkowego w Żarowie. Jak postępują prace? [FOTO]

0

W Żarowie trwa budowa zintegrowanego Centrum Przesiadkowego. W tej chwili prace koncentrują się wokół nowego ronda. Na ul. Dworcowej prowadzony jest także remont budynku dworca PKP, a przy ul. Krasińskiego przebudowywany jest chodnik i powstaje ścieżka rowerowa. Zakończenie inwestycji planowane jest na koniec maja tego roku.

Już pół roku trwają prace nad jedną z największych inwestycji w Żarowie. – Centrum naszego miasta jest rozbudowywane. Trwa budowa ronda w ramach zadania „Wdrażanie strategii niskoemisyjnych – budowa zintegrowanego centrum przesiadkowego w Żarowie oraz budowa dróg rowerowych i ciągów pieszych wraz z oświetleniem na terenie miasta Żarów”. Ruszyliśmy z pracami, które na wiosnę nabiorą większego tempa – podaje na facebook’u burmistrz Żarowa Leszek Michalak. Jak podaje Magdalena Pawlik, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Żarowie, wykonane zostały już warstwy konstrukcyjne pod nawierzchnie od strony przejazdu kolejowego i kanalizacja deszczowa. Ponadto ułożono przewody pod nowe oświetlenie, powstały także nowe miejsca parkingowe od strony ulicy Dworcowej.

Przy ul. Dworcowej prowadzony jest remont budynku dworca PKP, a przy ul. Krasińskiego – chodnika i ścieżki rowerowej. W późniejszym etapie planowana jest tam również instalacja oświetlenia. Czekamy z niecierpliwością na kolejne etapy tych inwestycji i dalszy ciąg przebudowy naszego miasta – dodaje burmistrz. Prace koncentrują się także przy ulicach – Armii Krajowej, Alei Korczaka, Wiejskiej, Nadbrzeżnej i Talowskiego. – Łącznie na terenie miasta przybędzie dokładnie 8,20 kilometrów nowych dróg rowerowych, co z pewnością ucieszy miłośników aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Wszelkie roboty nawierzchniowe zaplanowane zostały po świętach – informuje rzeczniczka.

W ramach projektu docelowo powstanie Centrum Przesiadkowe wraz z miejscami parkingowymi dla samochodów i rowerów oraz wiatą przystankową, przebudowane zostaną drogi rowerowe, piesze oraz gminne, wykonane zostanie oświetlenie uliczne. Elementem uzupełniającym projektu będzie zagospodarowanie zieleni miejskiej oraz zakup infrastruktury towarzyszącej w postaci stojaków na rowery i koszy na śmieci.

Inwestycja przebiega zgodnie z planem i opracowanym harmonogramem robót. Planowany termin zakończenia inwestycji to koniec maja 2018 r. Budowa wszystkich ścieżek rowerowych ma natomiast potrwać do końca sierpnia 2018 r – zapewnia Magdalena Pawlik.

Wartość całej inwestycji to kwota 5 114 351,75 złotych, przyznane dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020 wynosi 4 347 198,99 złotych.

/Tekst: AN/
/źródło – gmina Żarów/