Strona główna Kultura Zima w obiektywie Krzysztofa Bogusza

Zima w obiektywie Krzysztofa Bogusza

0

Zachwyca go chwila, detal, ale i pełny rozmachu pejzaż. Zafascynowany śledzi niebo, układy chmur i gwiazd. Na jego pierwszy cykl złożyły się zdjęcia opatrzone wspólnym tytułem “Śniegiem otulone”. Ponad 30 fotografii świdniczanina Krzysztofa Bogusza prezentowanych jest na drugiej już wystawie w Warszawie.

Zdjęcie nagrodzone podczas warsztatów fotograficznych “Zima w Bieszczadach”, organizowanych przez Fundację Dziedzictwo Przyrodnicze

Krzysztof Bogusz urodził się w Świdnicy w 1974 roku i cały czas jest związany z miastem. Tu skończył Zespół Szkół Budowlano-Elektrycznych, zdobywając zawód elektryka, który wykonuje do dziś.

Góry – mówi, pytany o pierwszy impuls, który zrodził w nim pasję do fotografowania. W Polsce przewędrował już wszystkie pasma górskie, coraz częściej wybiera się poza granice kraju. Czasem zdjęcia są efektem chwili, częściej to wynik “polowania”. Fascynuje go niebo, zwłaszcza nocne. – Gwiazdy tworzą niesamowite obrazy. Szukam najlepszych momentów, by to uchwycić – tłumaczy, dodając, że niestraszne mu warunki, w jakich można zatrzymać w kadrze najpiękniejsze momenty. – Niebo trzeba fotografować zimą. Wtedy na terenach, gdzie nie ma zabudowań, powietrze jest czyste, krystaliczne.

Po profesjonalny aparat sięgnął trzy lata temu. – Wszystkiego uczyłem się sam, ale w 2017 roku postanowiłem wziąć udział w warsztatach fotograficznych – i okazało się, że było to doświadczenie wyjątkowe. Warsztaty z fotografii przyrodniczej prowadził w Bieszczadach znany fotografik Grzegorz Leśniewski. Uczestników zaskoczyła prawdziwie zimowa aura. Jednej nocy przybyło 1,5 metra śniegu. – Tonęliśmy w zaspach, ale widok był niesamowity – wspomina świdniczanin. Wysiłek opłacił się, jedno ze zdjęć, na którym Krzysztof Bogusz uchwycił sikorkę bogatkę, zdobyło tytuł najlepszej fotografii warsztatów.

Ta praca i ponad trzydzieści innych tworzy wystawę zatytułowaną “Śniegiem otulone”. Po raz pierwszy została zaprezentowana w kwietniu 2017 roku w Ośrodku Kultury Ochoty w Warszawie. W tej chwili zdjęcia można oglądać również w Warszawie, w Galerii Słonecznej Biblioteki Publicznej Praga Południe. Finisaż zaplanowano na 22 marca o godzinie 17.30. Trwają starania, by wystawę można było obejrzeć także w Świdnicy.

/asz/
Zdjęcia z kolekcji Krzysztofa Bogusza