Strona główna 0_Slider Wypadek autokaru w Świebodzicach. 11 osób trafiło do szpitala

Wypadek autokaru w Świebodzicach. 11 osób trafiło do szpitala [FOTO][Aktualizacja]

0

Pięć osób wciąż pozostaje pod opieką lekarzy po wypadku, do którego doszło w sobotni ranek na ulicy Jeleniogórskiej w Świebodzicach. Czołowo zderzyły się tam samochód osobowy oraz autokar turystyczny, którym podróżowała zagraniczna wycieczka. Droga krajowa nr 34 była zablokowana przez blisko 5 godzin.

Wypadek miał miejsce w sobotę o godzinie 9.35. Z niewyjaśnionych przyczyn 34-latek kierujący autem osobowym zjechał na przeciwny pas ruchu i uderzył czołowo w autokar, który wpadł do rowu i wywrócił się na bok. – Doszło do zderzenia osobowego Opla z autobusem przewożącym 33 osoby. Hospitalizowano jedenaście osób, z czego część doznała jedynie niegroźnych obrażeń – mówi Magdalena Ząbek ze świdnickiej policji. Według informacji z godziny 16, w szpitalu pozostały cztery osoby, a piąta przechodziła jeszcze badania, mające zadecydować o konieczności hospitalizacji.

Na inny przebieg zderzenia wskazuje jeden ze świadków wypadku. Jak twierdzi, samochód osobowy jedynie otarł się o lewy bok autokaru, próbując uniknąć czołowego zderzenia. Jego zdaniem autokar zaczepił o niebezpieczne pobocze drogi i to właśnie dlatego doszło do wypadku. – Droga krajowa 34 w tym miejscu jest źle wykonana, nasyp pobocza jest wykonany z frezowiny asfaltu, a nie z kamienia ani mieszanki kamiennej – mówi.

Wypadek miał miejsce na wylocie z miasta w kierunku Dobromierza, na wysokości stacji benzynowej Orlen. Na miejscu działały służby ratunkowe, wezwano też śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. – Swoje czynności wykonywał prokuratur oraz policyjna grupa dochodzeniowa – dodaje Ząbek. Na czas akcji ratunkowej droga krajowa nr 34 została w tym miejscu zamknięta dla ruchu. Policja wyznaczyła objazdy drogą wojewódzką nr 374, łączącej Świebodzice ze Strzegomiem, a następnie drogą krajową nr 5 w kierunku Jeleniej Góry.

W związku z wypadkiem na miejscu pojawił się burmistrz Świebodzic, Bogdan Kożuchowicz, wraz ze swoim zastępcą, w celu zorganizowania doraźnej pomocy dla poszkodowanych. – Uczestnicy wypadku, którzy nie ucierpieli bezpośrednio, zostali skierowani do Hotelu Księżyc, gdzie zapewniono im posiłki, ciepłe napoje i wszelką pomoc. Gmina zorganizowała także tłumacza języka białoruskiego. Poszkodowane osoby trafiły do szpitala, reszta oczekuje w bardzo dobrych warunkach hotelu – wyjaśnia Agnieszka Bielawska, rzecznik Urzędu Miasta w Świebodzicach.

Autokarem podróżowali Rosjanie i Białorusini wracający z wycieczki w czeskiej Pradze. – Są to ludzie w różnym wieku – są dzieci, młodzież i dorośli. Są w kontakcie z organizatorem wyjazdu, który ma po nich wysłać autokar zastępczy – dodaje Bielawska. Na razie uczestnicy zdarzenia są do dyspozycji policji i prokuratury w celu przesłuchania. – W grupie 31 osób podróżujących autokarem, 10 stanowią dzieci – dodaje rzecznik policji.

/mn/