Strona główna 0_Slider Za mało miejsca na parkowanie. Urzędnicy nie znali przepisów?

Za mało miejsca na parkowanie. Urzędnicy nie znali przepisów?

14

Dopiero na wiosnę rzeczniczka Urzędu Miejskiego Magdalena Dzwonkowska zapowiada zmianę źle wyznaczonych miejsc postojowych na części ulicy 1 Maja. Urzędniczka nie odpowiada na pytanie, na jakiej podstawie stworzono obecny parking, na którym nawet małe samochody się zwyczajnie nie mieszczą.

O za ciasnych miejscach postojowych, które zmuszają kierowców albo do zajmowania znacznej części i tak wąskiego chodnika, albo do pozostawiania tyłu pojazdu na jezdni, bądź wreszcie – do ignorowania znaków, pisaliśmy 8 lutego. Po zmierzeniu okazało się, że wyznaczone liniami poziomymi miejsca mają tylko 3 metry długości i od 1,9 do 2 metrów szerokości. Zgodnie z obowiązującymi od 1 stycznia tego roku przepisami wymiary powinny dla aut osobowych wynosić 2,5 metra na 5 metrów. Według wcześniejszych przepisów – 2,3 metra na 5 metrów. Jakby nie liczyć, ani wcześniej, ani tym bardziej teraz prawo zostało złamane, a co ważniejsze – taki stan może zagrażać bezpieczeństwu zarówno pieszych, jak i kierowców.

6 lutego zadaliśmy pytania pani rzecznik Magdalenie Dzwonkowskiej:

na podstawie art. 3a prawo prasowe po interwencji czytelników proszę o informację, na jakiej podstawie w widoczny na zdjęciach sposób wyznaczono miejsca na parkingu wzdłuż ulicy 1 Maja w Świdnicy? Miejsca postojowe nie spełniają norm zawartych w rozporządzeniu:

Według nowego Rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa (z dnia 14 listopada 2017 r.), które zmienia dotychczasowe wytyczne odnośnie rozmiarów miejsc parkingowych, stosowne przepisy otrzymały brzmienie:

„§ 21. 1. Stanowiska postojowe dla samochodów powinny mieć wymiary wynoszące
co najmniej:
1) szerokość 2,5 m i długość 5 m – w przypadku samochodów osobowych;

2) szerokość 3,6 m i długość 5 m – w przypadku samochodów osobowych użytkowanych przez osoby niepełnosprawne;

Ponadto taki sposób wyznaczenia miejsc postojowych przy ruchliwej ulicy stwarza zagrożenie zarówno dla pieszych, jak i dla osób poruszających się samochodami. Dlaczego z pogwałceniem przepisów ten niewymiarowy i niebezpieczny parking objęty jest dodatkowo Strefą Płatnego Parkowania?

Na żadne z tych pytań odpowiedzi nie otrzymaliśmy, mimo ponowienia prośby. Magdalena Dzwonkowska odpisała 20 lutego 2018 roku:

„Zmiana szerokości miejsc parkingowych wymaga zmiany projektów organizacji ruchu, wymiany znaków pionowych i zmiany znaków poziomych.

W Świdnicy malowanie znaków poziomych odbywa się corocznie w pierwszym możliwym terminie (ze względu na warunki atmosferyczne – temperaturę, wilgotność), czyli od 15 kwietnia do 31 maja. W 2018 roku, w tym terminie zostaną zastosowane zmiany organizacji ruchu w wielu lokalizacjach, m.in. na ul. 1 Maja.”

O interwencję zwróciliśmy się również do Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy, prosząc o zajęcie się zagrożeniem, jakie stwarza za ciasny i za krótki parking przy ruchliwej ulicy. Oficer prasowy Magdalena Ząbek poinformowała, że „sprawa przekazana przez Pani Redakcję dot. miejsc postojowych przy ul. 1 Maja w Świdnicy została w całości przekazana, zgodnie z właściwością, do Komisji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego przy Urzędzie Miasta w Świdnicy, gdzie zostanie rozpatrzona.”

Wygląda więc na to, że szybkich zmian nie będzie. Do sprawy wrócimy.

Agnieszka Szymkiewicz
[email protected]

 

Poprzedni artykułUrodziny zespołu Tantua w rytmach etno
Następny artykułW mroźne noce sprawdzają los bezdomnych