Strona główna Kultura Urodziny zespołu Tantua w rytmach etno

Urodziny zespołu Tantua w rytmach etno

0

Już od 10 lat tworzą muzykę niestandardową, bazującą na instrumentach etnicznych z całego świata. Świdnicka Tantua wystąpi w sobotę w sali teatralnej ŚOK. Ich koncert to nie jedyne wydarzenie zaplanowane na ten dzień.

Sobotni jubileusz Tantuy rozpocznie się o 12:30 w Galerii Fotografii od familijnych warsztatów plastyczno-konstrukcyjnych, podczas których dzieci z opiekunami będą tworzyć berimbau – jednostrunowe instrumenty muzyczne, pochodzenia afrykańskiego. Ze względu na duże zainteresowanie trwają zapisy na dodatkowe zajęcia w sobotę 3 marca. Warsztaty poprowadzi Witek Kowaliszyn z Tantuy.

Kolejne warsztaty, tym razem gry na afrykańskich bębnach djembe, rozpoczną się o 15:00 w “sali lustrzanej” w budynku ŚOK (Rynek 44). Chętni, bez względu na wiek, mogą się jeszcze zapisywać. Zajęcia poprowadzi Kuba Lichwa z wrocławskiej Rytmoteki. Uczestnicy zajęć dołączą na scenie do Tantuy podczas ich występu.

Tantua rozpocznie występ w sali teatralnej ŚOK o 19:00 (wstęp od 18:30). Choć zespołowi najbliżej jest do stylistyki etno czy folk, to cel jaki przyświeca twórcom wykracza poza ramy tych gatunków, kierując się w stronę form bardziej współczesnych. Tantua tworzy na koncertach magiczną atmosferę, dając słuchaczom możliwość obcowania z muzyką spoza tzw. „głównego nurtu”, w której liczy się przede wszystkim świeżość brzmienia i autentyczność przekazu.

Koncert podzielony będzie na 2 części. Występ będzie wzbogacony o wizualizacje a na scenie pojawią się gościnnie dawni muzycy zespołu. W holu Sali Teatralnej będzie można obejrzeć też prace plastyczne Witka Kowaliszyna.

Tantua wystąpi w składzie:
Witek Kowaliszyn – spiritus movens, multiinstrumentalista (instrumenty etniczne), twórca i budowniczy wielu instrumentów w zespole
Paweł Cychowski – gitar akustyczna, elektryczna
Artur Korzekwa – perkusja, perkusjonalia, przeszkadzajki
Viktoriia Kholod – wokalizy, śpiew w języku ukraińskim
Darek Miziarski – instrumenty klawiszowe, samplery

Udział w warsztatach jest bezpłatny (obowiązują zapisy mailowe do piątku!, szczegóły na stronie ŚOK), a bilety na koncert kosztują 10 zł. Uczniowie podstawówek, gimnazjów i szkół średnich będą mogli kupić tańsze wejściówki w cenie 1 zł w ramach akcji “100 groszy na 100-lecie” (związanej z tegoroczną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości). Zniżka obowiązuje po okazaniu legitymacji szkolnej.

Bartosz Łabuda, ŚOK

Poprzedni artykułJak system monitoringu floty może zoptymalizować wydatki w firmie?
Następny artykułZa mało miejsca na parkowanie. Urzędnicy nie znali przepisów?