Strona główna 0_Slider Święto harcerskiej przyjaźni

Święto harcerskiej przyjaźni

0

– Jest to pewnego rodzaju harcerska walentynka – mówi hm. Piotr Pamuła. 22 lutego każdego roku harcerze i skauci na całym świecie w dzień urodzin założyciela skautingu, sir Roberta Baden-Powella obchodzą ważne święto, Dzień Myśli Braterskiej. Idea ustanowienia tego dnia zrodziła się na 4. Międzynarodowej Konferencji Skautek i Przewodniczek w 1926 roku w Stanach Zjednoczonych.

Zdjęcie archiwalne

Świdnicki hufiec ZHP powstał w 1945 roku. Swoim zasięgiem obejmuje cały powiat świdnicki: Świebodzice, Strzegom, Żarów, Marcinowice, Dobromierz, Jaworzynę Śl., Świdnicę i gminę Świdnica. Na tym terenie działają 24 drużyny, 4 szczepy harcerskie oraz kadra zrzeszona w kręgach instruktorskich, w sumie 642 osoby. Komendantką hufca jest harcmistrzyni Mariola Pamuła.

W Dniu Myśli Braterskiej harcerze ślą sobie życzenia, m.in. na portalach społecznościowych, spotykają się, odwiedzają się na uroczystych zbiórkach. O harcerzach i ich wzajemnej przyjaźni rozmawiamy z wicekomendantem Hufca ZHP w Świdnicy, harcmistrzem Piotrem Pamułą.

– Jakie znaczenie ma Dzień Myśli Braterskiej dla środowisk harcerskich?

– Jest to pewnego rodzaju harcerska walentynka. Ci, którzy się kochają wymieniają się kartkami, dobrociami, wysyłają sobie wzajemnie sms-y z pozdrowieniami czy też tworzą specjalne nakładki na Facebooku świadczącymi o tym, że jeden drugiego szanuje. Jest to też data urodzin Roberta Baden-Powella, twórcy skautingu, od którego harcerstwo czerpie korzenie i podąża za ideami, które tworzył.

– Jak ten dzień obchodzony jest przez świdnicki hufiec ZHP?

– Nie jest on jakoś szczególnie obchodzony przez nasz hufiec. Organizowany jest jedynie harcerski rajd zimowy nawiązujący do Dnia Myśli Braterskiej.

– W jakiej kondycji jest świdnicki ZHP? Czy cieszy się zainteresowaniem?

– Tak, jesteśmy bardzo zadowoleni. Nasz ZHP liczy sześćset osób, a co roku osiągamy wzrost w ilości pięćdziesięciu osób. Wielu rodzicom zależy na tym, aby ich dzieci należały do organizacji harcerskich i chętnie je tam posyłają.

– Jakie najważniejsze wydarzenia są w tym roku obchodzone przez ZHP w Świdnicy?

– W tym roku obchodzimy 50-lecie obozowania w Niesulicach, gdzie w 1968 roku zorganizowano pierwsze obozy harcerskie.

Rozmawiała Marta Bułgajewska
Praktyka studencka

Poprzedni artykułKoszykarze z II LO wicemistrzami strefy wałbrzyskiej
Następny artykułPark Centralny łapie poślizg [FOTO]