Strona główna 0_Slider Park Centralny łapie poślizg

Park Centralny łapie poślizg [FOTO]

23

Najprawdopodobniej o miesiąc opóźni się część prac prowadzonych obecnie na terenie Parku Centralnego. Wykonawca zapewnia, że zrobi wszystko, by zlikwidować opóźnienie. Zadania nie ułatwia mu jednak mroźna, zimowa aura. W kolejce do wykonania jest jeszcze sporo innych robót.

Rewitalizacja zaniedbanego terenu ruszyła w marcu ubiegłego roku. – Przebudowa parku obejmuje cały, ponad 12-hektarowy obszar. Podobnie, jak na skwerze przy pl. 1000-lecia, chcemy także i tutaj odtworzyć historyczny wizerunek tego miejsca oraz wzbogacić go o nowe nasadzenia – wyjaśnia prezydent Beata Moskal-Słaniewska. Przywrócenie dawnego wyglądu parku wymaga jednak wykonania prac na sporą skalę i ogromnych nakładów. Prace nie ograniczą się jedynie do remontu ścieżek pieszych i rowerowych, czy też odświeżenia parkowej zieleni. Przebudowa ma objąć praktycznie wszystkie elementy znajdujące się na tym terenie. – Z uwagi na duży zakres i koszt przedsięwzięcia realizacja rewitalizacji Parku Centralnego odbywa się etapami – potwierdza Moskal-Słaniewska.

Poprzez rozbicie pokaźnej inwestycji na wiele części mieszkańcy zaczęli mieć coraz większe problemy w śledzeniu postępów na placu budowy. Urzędnicy ogłosili bowiem kilka przetargów, każdy dotyczący innej branży i z innym terminem zakończenia prac. Postanowiliśmy więc zebrać w jednym miejscu dotychczasowe zamówienia, wraz z przeznaczoną na nie kwotą i planowaną datą ukończenia.

 •  Nieco ponad 141 tys. złotych zapłacono za przygotowanie projektu rewitalizacji parku. Zajęła się nim firma Archiprojekt Włodzimierz Banaś z Lublina, odpowiedzialna także za przygotowanie dokumentacji projektowej związanej z przebudową świdnickiego basenu. Termin ukończenia wyznaczono na 30 listopada 2016.
 • 1 mln 345 tys. złotych przeznaczono na oczyszczenie koryta Witoszówki przepływającej przez Park Centralny, naprawę skarp i wysp, uporządkowanie stawu Pływackiego i Gondolowego, a także na wycinkę części drzew i krzewów. Termin ukończenia wyznaczono na 30 września 2017.
 • 1 mln 231 tys. złotych pochłoną prace przy remoncie schodów prowadzących do dawnego cmentarza św. Mikołaja, odbudowie schodów rozarium oraz budowa altanki wraz ze schodami. Termin ukończenia wyznaczono na 31 marca 2018.
 • 949 tys. złotych wyniesie koszt budowy fontanny centralnej i dwóch fontann pływających. Termin ukończenia wyznaczono na 31 maja 2018.
 • Jeszcze większe środki, około 3 mln 789 tys. złotych trafi na budowę ścieżek pieszych i ścieżki rowerowej. Termin ukończenia wyznaczono na 15 czerwca 2018.
 • 2 mln 491 tys. złotych zostanie przeznaczone na roboty przy instalacji elektrycznej, wodnej i kanalizacyjnej na terenie parku. Termin ukończenia wyznaczono na 31 lipca 2018.
 • Równie pokaźną sumę – 3 mln 764 tys. złotych – przeznaczono na uporządkowanie zieleni parkowej i wykonanie nowych nasadzeń. Do 30 kwietnia powinien zakończyć się pierwszy etap prac, polegający na wycince chorych drzew i krzewów, a także samosiewów. Po tej dacie powinny zacząć pojawiać się nowe nasadzenia, które mają zakończyć się najpóźniej 31 sierpnia 2018.

Na tym nie koniec. Świdnicki magistrat zdążył już ogłosić kolejny przetarg, tym razem na dostawę i montaż 102 nowych ławek, 68 śmietników, 10 stojaków rowerowych, 6 koszy na psie nieczystości oraz 4 poideł dla ludzi i zwierząt. Zamówienie szacowane na blisko 189 tys. złotych powinno być zrealizowane do 31 sierpnia 2018 roku. W najbliższym czasie powinien też zostać ogłoszony przetarg na budowę lub przebudowę trzech mostów znajdujących się na terenie parku. Na ten cel może trafić 600 tys. złotych. – Cały obszar parku objęty zostanie monitoringiem, zamontowanych zostanie 16 kamer – dodaje Magdalena Dzwonkowska ze świdnickiego magistratu. Według rzecznik Urzędu Miasta, w sumie szacowany koszt rewitalizacji Parku Centralnego ma wynieść około 11 mln złotych

Mam nadzieję, że uda nam się stworzyć idealne miejsce wypoczynku i rekreacji dla mieszkańców, o czym będą się mogli państwo przekonać wczesną jesienią tego roku – deklaruje prezydent Świdnicy. Czy tak się stanie? To zależy od tego, czy wszyscy wykonawcy zmieszczą się w zakładanych terminach.

 – Musieliśmy wykonać dodatkowe, nieplanowane prace, które wpłynęły na nasz harmonogram. Roboty na naszym odcinku są obecnie opóźnione o miesiąc – mówi tymczasem Aleksander Banaś z firmy BUDMAX. Spółka zajmuje się remontem schodów łączących park z dawnym cmentarzem św. Mikołaja, odbudową schodów rozarium oraz budową altanki, z której w przyszłości będzie rozpościerać się widok na Witoszówkę i południową część parku. Budowlańcy gonią teraz zakładany termin, jednak nie sprzyja im aura. Pewnych prac nie można bowiem prowadzić przy niskiej temperaturze.

Bardziej optymistyczne wieści płyną od innych wykonawców. – Nie natrafiliśmy na żadne przeszkody. Dotrzymamy naszego terminu, czyli do końca maja fontanny będą gotowe – zapewnia Andrzej Makarov z firmy AKWAPLANTA, zajmującej się budową parkowych wodotrysków. Wciąż jest więc nadzieja, że wraz z początkiem września park mógłby zostać oddany w ręce świdniczan. Takie jest też stanowisko magistratu.

/mn/

Zdjęcia Artur Ciachowski

 • michbaner

  Będzie tak jak ze stadionem. Opóźnienia, coraz większe dodatkowe koszty nie ujęte w umowie. A na końcu stanie budowa w jednym wielkim rozpiźd…u. Tak właśnie rządzi w Świdnicy sld, inaczej mówiąc komuchy.

  • Kruk Biały

   Miesiąc opóźnienia przy takiej inwestycji to żadne opóźnienie 🙂 zreszta ten portal jakby szybciej skończyli przed czasem to napiszą że za szybko i że nieudolna władza . I tak złe i tak niedobrze 🙂 linia portalu jest zawsze taka sama – dlatego zaczynam czytać ten nowy miejski portal mojaswidnica żeby wyrobić sobie własne zdanie. Polecam fajne zdjęcia z drona !

   • Mareczek

    Ty zacznij pracować to może w końcu jakąś inwestycje skończycie, a na mojąświdnice jeszcze przyjdzie pora 😉 Jeszcze będzie płacz i ludzkie dramaty ale taka jest cena za pychę głupotę i bawienie się publicznymi pieniędzmi.

   • obserwator

    Mróz na całego a świeży beton przy ulicy Pionierów nawet niezabezpieczony. Do wyborów wytrzyma. Robota jak za PRLu 🙂

  • Waldi

   O! Ty następny co to potrafi budować najlepiej, planować i przewidzieć wszystko nawet przed rozpoczęciem robót.

   • michbaner

    Ja nie muszę się na tym znać. Na tym powinna się znać obecna władza, która tak bardzo chciała rządzić Świdnicą. To ona odpowiada za te wszystkie buble prawne czy techniczne. To ta władza zadłuża Świdnicę bez opamiętania. Ta komunistyczna władza zapomniała o takim prostym powiedzeniu; Jak nie potrafisz nie pchaj się na afisz. A ta władza ciągle pokazuje, że bardzo mało potrafi. Najlepiej wychodzi jej zadłużanie Świdnicy.

  • Stanislaw Kotelko

   Hm… Władze o preferencjach prawicowych nie zrobiły nic…..

 • Polny Konik

  Kiedy skończy się te nieudolne zarządzanie miastem. Każda inwestycja to wtopa i zero wyciągania konsekwencji. Beata ty nie potrafisz dobrze zarządzać a ludzie którymi się otoczyłaś to nieudacznicy życiowi.

  • kris

   Chyba wczoraj padła twoja kandydatura na nowego prezydenta miasta. Startuj. Masz wiedzę, może doświadczenie i pewnie umiejętność zarządzania. Jak się ujawnisz to masz mój głos KONIKU – polny,

   • Kruk Biały

    Ja tez głosuje na konika bo on wie wszystko najlepiej niczym dwaj dawni wiceprezydenci ! Oni mieli i nadal maja monopol na wiedzę na każdy temat. Konik na prezydenta!!!!!:)

    • Młody

     Panowie żyjecie przeszłością i jesteście żałosni.

   • Mareczek

    Joanno-Szymonie do roboty bo wam terminy uciekają, a wy w godzinach pracy uprawiacie sobie twórczy folklor na świdnickich portalach.

  • Violetta Ostrowska

   Konkurencja znieść nie może porażki ?

 • BMW?

  Już widzę te wszystkie na prędce założone przez wojowników ze stajni wojtka fejkowe konta cisnące BMS aż do dnia wyborów. Żenada.

  • Suw

   Zamiast zajmować się szukaniem czegoś czego nie ma i żyć nienawiścią do przeszłości zobacz ile jest fejkowych kont pracowników urzędu którzy zaczepili się swoimi pazurami przy czerwonej Beacie i zaklinają rzeczywistość za nasze podatki w godzinach swojej pracy.

 • Perun

  Cytat z swidnicy_24pl, artykuł o odbiorach Centrum Przesiadkowego z 14 sierpnia 2015: “(…) Węzeł komunikacji międzymiastowej tworzą odrestaurowany dworzec kolejowy
  Świdnica Miasto wraz z przyległym placem i ulicą Dworcową, dwa tunele
  podziemne pod torami, przebudowana ulica Kolejowa z postojem taksówek i
  parkingami, budynek dworca autobusowego, wiata z 12-oma stanowiskami i
  drogi manewrowe. Inwestycja rozpoczęła się w 2012 roku. Ma roczny
  poślizg, spowodowany problemami z budową drugiego tunelu pod torami.
  Centrum Przesiadkowe miało kosztować 24 miliony złotych, w tym 14
  milionów unijnej dotacji. Wiadomo, że jest droższe, ale ostatecznych
  wyliczeń jeszcze nie podano.(…)”
  Wniosek: Przy dużych, wielowątkowych inwestycjach NIE MA możliwości przewidzenia wszystkich implikacji, a tłumacząc z polskiego na nasze: wszystko się może popieprzyć (prawo Murphy’go). Tak było, jest, i będzie. Bardziej mnie wkurza organ propagandowy UM za nasze pieniądze.

  • kris

   Zgadzam się w całej rozciągłości ale daje pewien minimalny kredyt dla nowej prasy – bo trochę mnie męczy już to ciągłe dziennikarstwo śledcze.

   • Jan

    Sam sobie dajesz?

  • Violetta Ostrowska

   Geniusze , zaprawdę powiadam wam geniusze z tych poprzedników ! Wyobrażcie sobie kobietę (np. z dzieckiem) i bagażami , wracającej z pobytu za granicą (przewozy międzynarodowe ) lub urlopu , jak wysiada z autokaru z bagażami (i dzieckiem ) udaje się w kierunku postoju Taksówek ! Kierowca podjechać nie może ! Mandat ! Droga krzyżowa tuż pod domem . Grunt że poprzednia władza jest dumna z sukcesu ! To że ktoś przejedzie setki kilometrów bez problemu a na miejscu do taksówki musi DONIEŚĆ wszystkie bagaże to ogromny ,,SUKCES” POPRZEDNICH WŁADZ ! To nas ,,wyróżnia ” od innych miast ! Proponuję się tym pochwalić przy kolejnych wyborach !

 • Cjapek

  Taki poślizg, to,że się tak wyrażę, “z klasą” 🙂
  Jest OK!

 • Suw

  Kolejny odcinek mydlanej opery jak to można wszystko spieprzyć. Co zawiniła nasza kochana Świdnica żeby mieć takich miszczy u władzy? Dlaczego my?

  • Violetta Ostrowska

   To nie wina Świdnicy tylko szeregu zaniedbań poprzednich ,,miszczy” ! Na pocieszenie – lepiej póżno niż wcale ! Nawet jeśli terminy się poprzesuwają , jest nadzieja że w końcu i nareszcie będziemy mogli bez uczucia przygnębienia i bezpiecznie korzystać z NASZYCH PARKÓW !

 • Michał Myszkiewicz

  ” Zadania nie ułatwia mu jednak mroźna, zimowa aura” osoba która, napisała ten text chyba nie wie jak wygląda zima – 3-6 dni na minusie to nie zima, pewnie ma 18-19 lat