Strona główna 0_Slider Park Centralny łapie poślizg

Park Centralny łapie poślizg [FOTO]

21

Najprawdopodobniej o miesiąc opóźni się część prac prowadzonych obecnie na terenie Parku Centralnego. Wykonawca zapewnia, że zrobi wszystko, by zlikwidować opóźnienie. Zadania nie ułatwia mu jednak mroźna, zimowa aura. W kolejce do wykonania jest jeszcze sporo innych robót.

Rewitalizacja zaniedbanego terenu ruszyła w marcu ubiegłego roku. – Przebudowa parku obejmuje cały, ponad 12-hektarowy obszar. Podobnie, jak na skwerze przy pl. 1000-lecia, chcemy także i tutaj odtworzyć historyczny wizerunek tego miejsca oraz wzbogacić go o nowe nasadzenia – wyjaśnia prezydent Beata Moskal-Słaniewska. Przywrócenie dawnego wyglądu parku wymaga jednak wykonania prac na sporą skalę i ogromnych nakładów. Prace nie ograniczą się jedynie do remontu ścieżek pieszych i rowerowych, czy też odświeżenia parkowej zieleni. Przebudowa ma objąć praktycznie wszystkie elementy znajdujące się na tym terenie. – Z uwagi na duży zakres i koszt przedsięwzięcia realizacja rewitalizacji Parku Centralnego odbywa się etapami – potwierdza Moskal-Słaniewska.

Poprzez rozbicie pokaźnej inwestycji na wiele części mieszkańcy zaczęli mieć coraz większe problemy w śledzeniu postępów na placu budowy. Urzędnicy ogłosili bowiem kilka przetargów, każdy dotyczący innej branży i z innym terminem zakończenia prac. Postanowiliśmy więc zebrać w jednym miejscu dotychczasowe zamówienia, wraz z przeznaczoną na nie kwotą i planowaną datą ukończenia.

  •  Nieco ponad 141 tys. złotych zapłacono za przygotowanie projektu rewitalizacji parku. Zajęła się nim firma Archiprojekt Włodzimierz Banaś z Lublina, odpowiedzialna także za przygotowanie dokumentacji projektowej związanej z przebudową świdnickiego basenu. Termin ukończenia wyznaczono na 30 listopada 2016.
  • 1 mln 345 tys. złotych przeznaczono na oczyszczenie koryta Witoszówki przepływającej przez Park Centralny, naprawę skarp i wysp, uporządkowanie stawu Pływackiego i Gondolowego, a także na wycinkę części drzew i krzewów. Termin ukończenia wyznaczono na 30 września 2017.
  • 1 mln 231 tys. złotych pochłoną prace przy remoncie schodów prowadzących do dawnego cmentarza św. Mikołaja, odbudowie schodów rozarium oraz budowa altanki wraz ze schodami. Termin ukończenia wyznaczono na 31 marca 2018.
  • 949 tys. złotych wyniesie koszt budowy fontanny centralnej i dwóch fontann pływających. Termin ukończenia wyznaczono na 31 maja 2018.
  • Jeszcze większe środki, około 3 mln 789 tys. złotych trafi na budowę ścieżek pieszych i ścieżki rowerowej. Termin ukończenia wyznaczono na 15 czerwca 2018.
  • 2 mln 491 tys. złotych zostanie przeznaczone na roboty przy instalacji elektrycznej, wodnej i kanalizacyjnej na terenie parku. Termin ukończenia wyznaczono na 31 lipca 2018.
  • Równie pokaźną sumę – 3 mln 764 tys. złotych – przeznaczono na uporządkowanie zieleni parkowej i wykonanie nowych nasadzeń. Do 30 kwietnia powinien zakończyć się pierwszy etap prac, polegający na wycince chorych drzew i krzewów, a także samosiewów. Po tej dacie powinny zacząć pojawiać się nowe nasadzenia, które mają zakończyć się najpóźniej 31 sierpnia 2018.

Na tym nie koniec. Świdnicki magistrat zdążył już ogłosić kolejny przetarg, tym razem na dostawę i montaż 102 nowych ławek, 68 śmietników, 10 stojaków rowerowych, 6 koszy na psie nieczystości oraz 4 poideł dla ludzi i zwierząt. Zamówienie szacowane na blisko 189 tys. złotych powinno być zrealizowane do 31 sierpnia 2018 roku. W najbliższym czasie powinien też zostać ogłoszony przetarg na budowę lub przebudowę trzech mostów znajdujących się na terenie parku. Na ten cel może trafić 600 tys. złotych. – Cały obszar parku objęty zostanie monitoringiem, zamontowanych zostanie 16 kamer – dodaje Magdalena Dzwonkowska ze świdnickiego magistratu. Według rzecznik Urzędu Miasta, w sumie szacowany koszt rewitalizacji Parku Centralnego ma wynieść około 11 mln złotych

Mam nadzieję, że uda nam się stworzyć idealne miejsce wypoczynku i rekreacji dla mieszkańców, o czym będą się mogli państwo przekonać wczesną jesienią tego roku – deklaruje prezydent Świdnicy. Czy tak się stanie? To zależy od tego, czy wszyscy wykonawcy zmieszczą się w zakładanych terminach.

 – Musieliśmy wykonać dodatkowe, nieplanowane prace, które wpłynęły na nasz harmonogram. Roboty na naszym odcinku są obecnie opóźnione o miesiąc – mówi tymczasem Aleksander Banaś z firmy BUDMAX. Spółka zajmuje się remontem schodów łączących park z dawnym cmentarzem św. Mikołaja, odbudową schodów rozarium oraz budową altanki, z której w przyszłości będzie rozpościerać się widok na Witoszówkę i południową część parku. Budowlańcy gonią teraz zakładany termin, jednak nie sprzyja im aura. Pewnych prac nie można bowiem prowadzić przy niskiej temperaturze.

Bardziej optymistyczne wieści płyną od innych wykonawców. – Nie natrafiliśmy na żadne przeszkody. Dotrzymamy naszego terminu, czyli do końca maja fontanny będą gotowe – zapewnia Andrzej Makarov z firmy AKWAPLANTA, zajmującej się budową parkowych wodotrysków. Wciąż jest więc nadzieja, że wraz z początkiem września park mógłby zostać oddany w ręce świdniczan. Takie jest też stanowisko magistratu.

/mn/

Zdjęcia Artur Ciachowski

Poprzedni artykułŚwięto harcerskiej przyjaźni
Następny artykułW sobotę z TKS-em Tychy