Strona główna 0_Slider Smog w Świdnicy? Sprawdź na bieżąco jakość powietrza

Smog w Świdnicy? Sprawdź na bieżąco jakość powietrza

2

Nawet przez kilkadziesiąt dni w roku w Świdnicy przekraczane są normy jakości powietrza. Jeszcze do niedawna mieszkańcy nie mogli na bieżąco sprawdzić, jak duże zanieczyszczenie unosi się nad miastem. Zmieniło się to dzięki akcji „Wiem, czym oddycham”.

Od 2013 roku jakość powietrza w Świdnicy mierzy Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Przy ulicy Folwarcznej znajduje się stacja pomiarowa. Niestety, nie jest to stacja automatyczna a jedynie manualna. Oznacza to, że zebrane przez nią wyniki podawane są z opóźnieniem i tylko raz w miesiącu. Dla mieszkańców nie niesie to więc większej korzyści.

O zmianę tej sytuacji od ponad roku zabiegali radni ze Świdnickiego Forum Rozwoju. Już w styczniu 2017 roku apelowali do władz miasta zakup automatycznej stacji monitorowania powietrza. – Urządzenie takie na bieżąco bada i ocenia stan powietrza oraz przesyła aktualne dane, które mogą być publikowane na stronach np. Urzędu Miasta. Dzięki temu można również wysyłać mieszkańcom powiadomienia o stanie powietrza w danym dniu – twierdzili Marcin Paluszek i Marek Marczewski ze ŚFR.

Ostatecznie samorządowcy nie doczekali się realizacji ich postulatu przez świdnickich urzędników. Wyręczyła ich Fundacja Aviva, która na przełomie listopada i grudnia ubiegłego roku, bez wielkiego rozgłosu uruchomiła i udostępniła własną stację pomiarową przy ulicy Armii Krajowej. – Polacy chcą wiedzieć, czym oddychają i jaki jest poziom smogu w ich otoczeniu, ale niestety w wielu miejscach nie mają odpowiednich czujników – mówi Monika Kulińska, prezes Fundacji Aviva.

Dzięki staraniom fundacji na Dolnym Śląsku zamontowano 26 czujników. 15 lokalizacji wskazali sami mieszkańcy, zaś pozostałe zostały zainstalowane na placówkach Avivy i Expandera. Oprócz Świdnicy stacje pomiarowe stanęły m.in. w Nowej Rudzie, Wrocławiu i Kłodzku.

Aktualne pomiary poziomu pyłów PM10, PM2.5, a nawet aktualne ciśnienie, można śledzić na stronie internetowej Airly  oraz na smartfonie. W ten sam sposób można sprawdzić także archiwalne wyniki pomiarów.

/mn/
Zdjęcia Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułOdprawa roczna w marcinowickiej policji [FOTO]
Następny artykułBo się śpieszył… [VIDEO]