Strona główna 0_Slider Domos do burzenia. TBS pokazuje nowy budynek

Domos do burzenia. TBS pokazuje nowy budynek

32

Już za 2 lata powinna zakończyć się budowa nowego budynku przy ulicy Mieczysława Kozara-Słobódzkiego, w miejscu obecnego blaszaka Domosu. Znajdzie się w nim czytelnia z biblioteką, dom seniora, sala rehabilitacyjna oraz 45 nowych mieszkań. Prezes świdnickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, Mirosław Gałek podczas piątkowej sesji Rady Miejskiej pokazał, jak nowy obiekt ma wyglądać.

W grudniu 2015 roku miasto rozwiązało umowę z Handlową Spółdzielnią Pracy „ZOAPIS” i odkupiło obiekt byłego Domosu. Za budynek z miejskiej kasy zapłacono 550 tysięcy złotych. – Jest to świetne miejsce, doskonale skomunikowane z pozostałymi częściami osiedla, szczególnie tą częścią, gdzie mieszka wielu seniorów. Początkowo zastanawialiśmy się nad adaptacją istniejącego obiektu, jednak jego stan techniczny nie pozwalał na to, dlatego rozsądniejszą rzeczą będzie wybudowanie w tym miejscu nowego obiektu – wyjaśniała pod koniec 2016 roku prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska. Ostatecznie zadecydowano, że teren trafi do świdnickiego TBS, które zrealizuje w tym miejscu kolejną swoją inwestycję.

 – Do końca marca złożymy wniosek o pozwolenie na budowę, w maju lub czerwcu planujemy wyłonić wykonawcę prac, początek budowy powinien nastąpić w lipcu lub sierpniu – wylicza prezes TBS, Mirosław Gałek. Jeżeli cała inwestycja nie napotka żadnych przeszkód, za dwa lata budynek powinien być gotowy.

Podczas piątkowej sesji Rady Miasta przedstawione zostały wizualizacje planowanej inwestycji. – W czterokondygnacyjnym budynku znajdzie się 45 mieszkań. Trzydzieści z nich zostanie przeznaczonych na zasiedlenie w formie najmu komunalnego, po obecnych cenach TBS, ale za to z preferencyjnymi warunkami dla seniorów. Pozostałych 15 zostanie udostępnione w ramach programu Mieszkanie+ – mówi prezes Gałek. Wszystkie mieszkania będą dysponowały balkonami, w każdym znajdą się oddzielne łazienki i ubikacje, natomiast w podziemnej części budynku, jak wyjaśnia rzecznik świdnickiego magistratu, wygospodarowany zostanie parking na 68 miejsc.

Połączone zostaną dwie funkcje, użytkowa i mieszkalna. Parter będzie pełnił wyłącznie funkcję użytkową. Zostanie tam przeniesiona filia biblioteki, powstanie klub seniora oraz klub dla młodzieży – mówi Magdalena Dzwonkowska z magistratu. Cała inwestycja ma się zamknąć w kwocie 13,3 mln złotych, z czego 9,5 mln będzie pochodzić ze środków zewnętrznych.

W planach świdnickiego Urzędu Miasta jest z kolei uporządkowanie terenu sąsiadującego z nowym budynkiem TBS. Urzędnicy chcą się przede wszystkim zająć kwestią poprawienia warunków parkowania, a także dojazdu do pobliskiej szkoły podstawowej i istniejących budynków mieszkalnych.

/mn/

 • Dawid Lis

  45 mieszkań i 20 miejsc parkingowych? Brzmi ciekawie 😉

 • Jolanta Pałac

  Ciekawe gdzie będą parkowali swoje autka nowi i starzy mieszkańcy .Za 600 000 można było kupić teren, na którym buduje się więcej mieszkań z ,oddechem, za SP,4. Do ceny nabycia gruntu należy doliczyć koszty rozbiórki. To się nazywa “gospodarskie myślenie’.

  • henryk

   Solecki jednak miał rację.Należało odkupić działkę od spółdzielni a tak dojdzie bardzo duży koszt rozbiórki obiektu i działka mniejsza.

  • Joanna

   Jak zwykle ignorancja, ale “znawca” tematu z pani. Przykre!
   Niech się pani tak nie denerwuje, bo o zasadach interpunkcji zapomina.

   • BA

    Pani Jolanta ujęła temat bardzo właściwie i po gospodarsku. Dokładnie tak, trzeba było kupić tańszą działkę i bez wyburzania. Podwójne oszczędności i szybsza realizacja tematu.

    • Obi von Kenobi ;-)

     Bardzo po gospodarsku, najtaniej to może gumno na środku osiedla postawić. Kaczki, świnie i inna gadzina miał by gdzie pić i s…ć
     Normalni ludzie chcą zmieniać otaczający ich świat na piękniejszy i nowocześniejszy nawet za niewielką dopłatą 😉

     • BA

      Jak zwykle, napisać byle co, aby dociąć. Dopłata nie jest niewielka. Taka prosta sprawa, że przy urządzaniu świata piękniejszym też trzeba myśleć. Mam kilka pomysłów na zagospodarowanie Domosu, bo budynek po liftingu można przeznaczyć na co najmniej parę zastosowań (nie marketów) i ożywić tę część Osiedla, które jest raczej noclegownią. A pomysł BMS jako dodatkowa możliwość. Ma 250 urzędników, niech myślą.

     • Politolog z Katowic

      A jak sytuacja z doktoratem prezydentki ? ktoś coś wie? w debacie z W. Murdzkiem w czwartek 27 listopada 2014 w Teletopie coś mówiła, że jest w trakcie. Coś cicho na ten temat.

     • Jolanta Pałac

      Proste! Nie ma czasu.

     • Obi von Kenobi ;-)

      Jak zwykle na konkretne zarzuty o utrzymywaniu sypiącego się blaszaka, nie masz żadnego wytłumaczenia. Sypanie frazesami typu „ja to bym lepiej zrobiła „ wystarczyć może w przedszkolu albo dla elektoratu ogłupionego TVPis gdzie działają w myśl zasady „ciemny lud wszystko kupi”.
      Na szczescie ludzie już się na was poznali i mówią dosyć 😁

     • BA

      Argument “jak zwykle”, jest argumentem ludzi, którzy nie radzą sobie z ripostami. Po drugie, nie zwykłam kłamać, więc pomysłów mam kilka i to bez trudu, ale a nóż tamci wykorzystają :))? (oczywiście żart). I ludzie rzeczywiście poznali się, ale na cesarzowej, bo coraz więcej z mieszkańców mówi tak, jak pan Henryk, że się pomylili i coraz więcej prosi byłą władzę o powrót.

     • Obi von Kenobi ;-)

      “Argument “jak zwykle”, jest argumentem ludzi, którzy nie radzą sobie z ripostami.” Ha Ha
      Biedactwo–naprawdę masz z tym kłopot ? Śmieszna i tragiczna jesteś…patrz swoje posty wyżej. :-))
      Kto prosi o powrót świętego i świty ? Tylko KK i dewotki które pragną kolejnej blaszanej salki katechetycznej zamiast biblioteki. Współczuje 😛

     • Violetta Ostrowska

      Dowcipniś ! Powrót betonu ?

     • Violetta Ostrowska

      To trzeba było ten Domos od Spółdzielni wynająć i te swoje pomysły realizować !

   • Jolanta Pałac

    Teren znam. Mieszkałam tam kiedyś i często tam bywam. Zawsze mam problem z parkowaniem. Z interpunkcji nigdy dobra nie byłam 🙂 Liczyć jednak trochę umiem 🙂

    • Obi von Kenobi ;-)

     Nie bać się i wrócić na kurs jazdy, dla dobra ogółu.

  • Perun

   Na pewno 20 miejsc parkingowych będzie do dyspozycji w podziemnym parkingu. Tak przynajmniej jest napisane w artykule:)

   • Jolanta Pałac

    Ale mieszkań przybędzie 45 . To wychodzi 0,5 auta na rodzinę. Obecnym standardem są 2. Nowa inwestycja stanie w miejscu obecnego parkowania mieszkańców. Proponuję małą wizję lokalną po 18;00.To podzieli Pan zapewnie moje obawy. Bedzie masakra.

    • Perun

     Mieszkałem na Osiedlu Młodych 9 lat, to doskonale wiem, jak trudno tam o miejsca parkingowe. W reszcie miasta nie jest lepiej. I z pewnością lepiej nie będzie.

  • Agnieszka Nowak

   co to jest SP 4 ?

   • Jolanta Pałac

    Szkoła Podstawowa NR 4 przy ul Marcinkowskiego. To taki szyfr.

 • Nie usuwajcie konta!

  Ciekawa wizualizacja, ale chyba musieliby rozebrać cześć szkoły, żeby taki wielki budynek tam zmieścić i to jeszcze z alejkami i parkingiem…

  • Agnieszka Nowak

   dokładnie, tam nie ma tyle miejsca na taki budynek

   • Violetta Ostrowska

    Twierdzicie że nikt nie wie co to miary ? Wyjaśniam że z tyłu Domosu jest niezagospodarowana przestrzeń a mieszkania są potrzebne . Z podziemnymi parkingami wręcz konieczne !

 • michbaner

  Ta wizualizacja to to ściema. Planista , który odpowiada za tę wizualizację to pewnie jakiś roztargniony bardzo był kiedy to robił. Pewnie też nigdy nie był w tym miejscu gdzie jeszcze stoi domos. A co z parkingami dla mieszkańców z pobliskich bloków ? Co na to pani prezydentowa, Tak zatroskana mieszkańcami Świdnicy ?

  • Violetta Ostrowska

   A Ty byłeś ? Jak dotąd to miejsce za Domosem to knajpka dla osiedlowej elity ,, żuro-pijów” !

   • michbaner

    Wyobraź sobie, że byłem, mieszkam naprzeciwko. Mówiłem o wizualizacji a nie o miejscu spotkań osiedlowej elity.

 • omg

  13.300.000zł / 45 mieszkań = 295.556zł za jedno bez parteru i tych parkingów… niemało.

  • Obi von Kenobi ;-)

   Odejmij parking, odejmij cały parter pod bibliotekę, odejmij pomieszczenia dla seniorów i wyjdzie już 200000 za mieszkanie i to już jest wyjątkowo tanio ‚

 • Czytelnik

  Nic nikomu nie pasuje , jak zwykle .

  • Benek

   Nikt nie napisał, że sam pomysł jest do bani. Każdy komentuje tylko jakiś słaby punkt. Nie bądź malkontentem.

   • Violetta Ostrowska

    A i owszem Krytykują ! Tylko jakoś pomysłami na Świdnicę nie zabłyśli !