Strona główna 0_Slider Domos do burzenia. TBS pokazuje nowy budynek

Domos do burzenia. TBS pokazuje nowy budynek

30

Już za 2 lata powinna zakończyć się budowa nowego budynku przy ulicy Mieczysława Kozara-Słobódzkiego, w miejscu obecnego blaszaka Domosu. Znajdzie się w nim czytelnia z biblioteką, dom seniora, sala rehabilitacyjna oraz 45 nowych mieszkań. Prezes świdnickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, Mirosław Gałek podczas piątkowej sesji Rady Miejskiej pokazał, jak nowy obiekt ma wyglądać.

W grudniu 2015 roku miasto rozwiązało umowę z Handlową Spółdzielnią Pracy „ZOAPIS” i odkupiło obiekt byłego Domosu. Za budynek z miejskiej kasy zapłacono 550 tysięcy złotych. – Jest to świetne miejsce, doskonale skomunikowane z pozostałymi częściami osiedla, szczególnie tą częścią, gdzie mieszka wielu seniorów. Początkowo zastanawialiśmy się nad adaptacją istniejącego obiektu, jednak jego stan techniczny nie pozwalał na to, dlatego rozsądniejszą rzeczą będzie wybudowanie w tym miejscu nowego obiektu – wyjaśniała pod koniec 2016 roku prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska. Ostatecznie zadecydowano, że teren trafi do świdnickiego TBS, które zrealizuje w tym miejscu kolejną swoją inwestycję.

 – Do końca marca złożymy wniosek o pozwolenie na budowę, w maju lub czerwcu planujemy wyłonić wykonawcę prac, początek budowy powinien nastąpić w lipcu lub sierpniu – wylicza prezes TBS, Mirosław Gałek. Jeżeli cała inwestycja nie napotka żadnych przeszkód, za dwa lata budynek powinien być gotowy.

Podczas piątkowej sesji Rady Miasta przedstawione zostały wizualizacje planowanej inwestycji. – W czterokondygnacyjnym budynku znajdzie się 45 mieszkań. Trzydzieści z nich zostanie przeznaczonych na zasiedlenie w formie najmu komunalnego, po obecnych cenach TBS, ale za to z preferencyjnymi warunkami dla seniorów. Pozostałych 15 zostanie udostępnione w ramach programu Mieszkanie+ – mówi prezes Gałek. Wszystkie mieszkania będą dysponowały balkonami, w każdym znajdą się oddzielne łazienki i ubikacje, natomiast w podziemnej części budynku, jak wyjaśnia rzecznik świdnickiego magistratu, wygospodarowany zostanie parking na 68 miejsc.

Połączone zostaną dwie funkcje, użytkowa i mieszkalna. Parter będzie pełnił wyłącznie funkcję użytkową. Zostanie tam przeniesiona filia biblioteki, powstanie klub seniora oraz klub dla młodzieży – mówi Magdalena Dzwonkowska z magistratu. Cała inwestycja ma się zamknąć w kwocie 13,3 mln złotych, z czego 9,5 mln będzie pochodzić ze środków zewnętrznych.

W planach świdnickiego Urzędu Miasta jest z kolei uporządkowanie terenu sąsiadującego z nowym budynkiem TBS. Urzędnicy chcą się przede wszystkim zająć kwestią poprawienia warunków parkowania, a także dojazdu do pobliskiej szkoły podstawowej i istniejących budynków mieszkalnych.

/mn/

Poprzedni artykułRadny grozi złożeniem mandatu. Nie chce promować „pruskiego żołnierza i mordercy” [AKTUALIZACJA]
Następny artykułWaldemar Malicki i Filharmonia Dowcipu – Klasyka z fortepianem PLUS