Strona główna 0_Slider Co dalej z dawnym Domosem w Świdnicy?

Co dalej z dawnym Domosem w Świdnicy? [FOTO]

12

Dawny Domos na Osiedlu Młodych zastąpi czterokondygnacyjny budynek z windą, w którym powstanie 45 mieszkań. Na parterze budynku zaplanowano filię biblioteki, a także kluby – młodzieżowy i seniora. Prace nad inwestycją ruszą w lipcu tego roku, a jej całkowity koszt wyniesie ponad 13 mln zł.

Pomysł na wybudowanie obiektu w miejscu dawnego Domosu pojawił się kilka lat temu. W grudniu 2015 roku miasto rozwiązało umowę użytkowania wieczystego gruntu z Handlową Spółdzielnią Pracy „ZOAPIS” i odkupiło pawilon przy ulicy Mieczysława Kozara-Słobódzkiego za kwotę 550 tys. zł. Wnioskodawcami jego przejęcia był radny Andrzej Protasiuk i grupa seniorów.

Początkowo zastanawiano się nad adaptacją obiektu, ale ze względu na jego stan techniczny zadecydowano na wybudowanie nowego budynku. Na początku zeszłego roku świdnicka Rada Miejska przyjęła plan zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu. Został on przekazany Świdnickiemu Towarzystwu Budownictwa Społecznego, które zrealizuje przedsięwzięcie „Budowa budynku mieszkalno-usługowego, z garażami w podziemiu”.

Jest już gotowa koncepcja architektoniczna, a projekt zagospodarowania terenu w fazie uzgodnień. Następnie będzie realizowany projekt budowlany wraz z pozwoleniem na budowę – wyjaśnia prezes Zarządu ŚTBS Mirosław Gałek.

W ramach inwestycji powstanie czterokondygnacyjny blok z windą. – W piwnicy pojawi się 68 miejsc postojowych, w tym cztery dla osób niepełnosprawnych. Na parterze umiejscowione będą – biblioteka, klub młodzieżowy i klub seniora. Natomiast na piętrach I-III powstanie 45 mieszkań – jedno, dwu i trzy pokojowych – wymienia prezes.

Pod koniec tego miesiąca będzie gotowa wizualizacja projektu, a rozpoczęcie budowy zaplanowano na lipiec tego roku. Inwestycja wyniesie około 13 650 000 zł. – Środki zewnętrzne to kredyt w BGK w kwocie 9 555 000,00 zł, w tym: kredyt preferencyjny 7 875 000,00 zł oraz kredyt budowlany 1 680 000,00 zł. Środki własne to kwota 4 095 000 zł, wniesione aportem, na powiększenie kapitału spółki, przez właściciela tj. Gminę Miasto Świdnica – dodaje.

/Tekst: AN/
/Zdjęcia: Dariusz Nowaczyński/

Poprzedni artykułNie żyje 52-latek ze Świdnicy
Następny artykułPartia Razem powołała koło w Świdnicy