Strona główna 0_Slider Wyprawa na K2 chce pomóc himalaistom przeżywającym dramat na Nanga Parbat

Wyprawa na K2 chce pomóc himalaistom przeżywającym dramat na Nanga Parbat

5

Uczestnicy Narodowej Zimowej Wyprawy na K2, wśród których jest także świdniczanin Piotr Snopczyński zaangażują się w pomoc himalaistom przeżywającym dramat na Nanga Parbat. Elisabeth Revol i Tomasz Mackiewicz utknęli wczoraj na wysokości około 7400 m pod kopułą szczytową. Wysłany zostanie helikopter z ekipą ratowniczą.

Zorganizowana została akcja ratunkowa koordynowana przez Ambasady Francji i Polski. W zespole koordynującym jest również Robert Szymczak – lekarz wysokogórski, himalaista. Baza pod K2 została powiadomiona o zaistniałej sytuacji. Podjęta została decyzja: czterech himalaistów wyprawy (wyposażonych w sprzęt ratowniczy oraz tlen) oczekuje na informacje w sprawie helikoptera (możliwości przelotu), aby ruszyć z bazy pod K2 na akcję ratunkową pod Nanga Parbat – informuje w komunikacie na fanpage’u Narodowej Zimowej Wyprawy Janusz Majer.

Sam przelot spod K2 zajmie chwilę, może dziesięć minut, ale dojście do poszkodowanych zajmie przynajmniej jeden dzień – mówił dla portalu sport.pl Ryszard Pawłowski. W ekipie ratunkowej znajdą się – Adam Bielecki, Piotr Tomala, Jarek Botor i Marek Chmielarski, którzy mają aklimatyzację na wysokości 6300 metrów.

Sytuacja Eisabeth Revol i Tomasz Mackiewicz jest dramatyczna, a prognozy na najbliższe dni są fatalne z bardzo silnymi wiatrami. W tej chwili na Nanga Parbat jest około godz. 15.00, a ciemności zapadną około 17.45. Ekipa ratunkowa musi się więc spieszyć. – Helikopter będzie mógł dotrzeć najwcześniej o świcie. Przypominamy, że bliscy Mackiewicza podkreślali, że Polak może nie przeżyć kolejnej nocy – informuje na bieżąco sport.pl.

Koszty akcji ratunkowej zostaną pokryte przez polski rząd, o czym zapewnił Witold Bańka, minister sportu i turystyki. Akcję niesienia pomocy szykuje wojsko pakistańskie.

[Aktualizacje]
14. 50 – Jak podał sport.pl – w Pakistanie jest już około godz. 18.30 i zbliża się noc. Przed himalaistami bardzo trudne chwile. Francuzka i Polak są razem.

/oprac. AN/
/źródło: sport.pl, fanpage Narodowej Zimowej Wyprawy na K2/
/Zdjęcia: profil na facebook’u Tomasz Mackiewicz/

Poprzedni artykułWstęp na wieżę ratuszową będzie płatny
Następny artykułChciał wycofać się z wyprzedzania