Strona główna 0_Slider Rejestr przestępców seksualnych już dostępny

Rejestr przestępców seksualnych już dostępny

11

Od dzisiaj każdy może sprawdzić, kto dopuścił się szczególnie ciężkich przestępstw seksualnych. Ministerstwo sprawiedliwości uruchomiło publiczny rejestr. Znalazło się w nim siedem osób z powiatu świdnickiego.

Spośród sprawców czynów popełnionych przed 1 października 2017 r. do Rejestru publicznego mogą trafić sprawcy zgwałceń popełnionych ze szczególnym okrucieństwem oraz gwałciciele, których ofiarami były dzieci poniżej 15 roku życia. Każdy z tych sprawców, jeśli został skazany przed 1 października 2017 r. ma jednak prawo wystąpić do sądu z wnioskiem o wyłączenie jego danych z Rejestru publicznego. W przypadku sprawców czynów popełnionych od 1 października 2017 r. do Rejestru publicznego mogą trafić sprawcy zgwałceń popełnionych ze szczególnym okrucieństwem, gwałciciele, których ofiarami były dzieci poniżej 15 roku życia, a dodatkowo także recydywiści – jeśli którekolwiek przestępstwo na tle seksualnym popełnili na szkodę małoletniego (do 18 roku życia) i zostali uprzednio skazani na karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania. Decyzję o umieszczeniu tych sprawców w Rejestrze publicznym sądy będą podejmowały przy orzekaniu wyroków – czytamy na stronie ministerstwa.

W rejestrze oprócz danych skazanego znajduje się również orzeczenie sądowe. Można sprawdzić, jakiego rodzaju czynu dopuściła się osoba umieszczona w rejestrze. Informacje dotyczą zarówno osób skazanych w ostatnich latach i przebywających nadal w więzieniu, jak i tych, które dopuściły się gwałtów nawet blisko 30 lat temu.

Osoby pochodzące ze Świdnicy i Świebodzic, umieszczone w rejestrze:

opr. red.

screeny pochodzą z Biuletynu Informacji Publicznej

 

Poprzedni artykułNajwiększe sukcesy sportowe 2017 roku. Przedstawiamy listę TOP 20!
Następny artykułCzytelnicy Swidnica24.pl witali Nowy Rok [ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU]