Strona główna 0_Slider Największe sukcesy sportowe 2017 roku. Przedstawiamy listę TOP 20!

Największe sukcesy sportowe 2017 roku. Przedstawiamy listę TOP 20!

0

To był bardzo udany rok dla świdnickich drużyn oraz zawodników i zawodniczek z całego powiatu świdnickiego. Były awanse do wyższych klas rozgrywkowych, medale mistrzostw świata, mistrzostw Europy i mistrzostw Polski. Przedstawiamy listę TOP 20 najważniejszych sukcesów 2017 roku!

1. Paweł Fajdek

Miejsce na szczycie po raz drugi z rzędu dla Pawła Fajdka. Mimo znakomitego roku naszych sportowców, zwycięstwo należy się właśnie jemu. Wychowanek UKS-u Zielony Dąb Żarów po raz trzeci sięgnął po złoty medal mistrzostw świata, tym razem okazując się najlepszym w Londynie (wynik: 79,81m). Kilkanaście dni później po raz czwarty z rzędu został złotym medalistą letniej Uniwersjady organizowanej w Tajwanie. W swojej kolekcji Paweł Fajdek posiada już m.in. trzy złote medale mistrzostw świata (Moskwa – 2013, Pekin – 2015, Londyn – 2017), złoto Mistrzostw Europy z Amsterdamu (2016), srebro Mistrzostw Europy z Zurychu (2014), czy też cztery złota Uniwersjady (Shenzhen – 2011, Kazań – 2013, Gwangju – 2015, Taipei – 2017). Do kolekcji brakuje jedynie medalu olimpijskiego. Ten miejmy nadzieję zawiśnie na jego szyi w 2020 roku w Tokio!

2. Juniorzy młodsi ŚKPR-u Świdnica

To był fantastyczny rok dla młodych piłkarzy ręcznych ŚKPR-u Świdnica. Prowadzeni przez trenera Krzysztofa Terebuna zawodnicy zostali mistrzami Polski! Szare Wilki wyszły do fazy centralnej z drugiego miejsca w swoim województwie, ustępując miejsca jedynie Siódemce Miedź Legnica. Następnie pokonali całą plejadę znakomitych zespołów, awansując do Final Four, który odbył się de facto w Świdnicy. W półfinale ograliśmy renomowaną Wisłę Płock, a w wielkim, dramatycznym finale pokonaliśmy po rzutach karnych Siódemkę Miedź Legnica, rewanżując się za wcześniejsze niepowodzenia. Miejsce drugie w naszym rankingu jak najbardziej zasłużone!

3. Hanna Zawadzka

Miejsce na trzecim stopniu podium dla pływaczki Rekina Świebodzice Hanny Zawadzkiej. Rekin od lat przyzwyczaił nas do fantastycznych startów swoich zawodników i zawodniczek w ważnych imprezach, ale z pewnością Hania jest w ostatnim czasie najlepszą wizytówką klubu. Należy zwrócić uwagę, jak dużą liczbę rywali każdy pływak czy pływaczka musi pokonać, aby wyłowić medal najważniejszych imprez w naszym kraju. Hanna Zawadzka w marcu została srebrną medalistką Mistrzostw Polski Juniorów (zawodników i zawodniczek do lat 15) rozgrywanych w Ostrowcu Świętokrzyskim na dystansie 100 metrów stylem dowolnym. W lipcu w Lubinie do swojego dorobku dopisała złoty medal oraz tytuł mistrzyni Polski na królewskim dystansie 100 metrów stylem dowolnym. W Lubinie zaprezentowało się blisko pół tysiąca sportowców ze 134 klubów z całej Polski.

4. Seniorzy ŚKPR-u Świdnica

Świetny sezon mają za sobą także seniorzy Świdnickiego Klubu Piłki Ręcznej. Podopieczni Grzegorza Garbacza wywalczyli awans do I ligi, w której spisują się jak na razie z bardzo dobrej strony. W sezonie 2016/2017 nasi zawodnicy zajęli drugie miejsce w swojej grupie II ligi, przegrywając jedynie z AZS-em Uniwersytetem Zielona Góra. Świdniczanie mieli trochę szczęścia bowiem wskutek rezygnacji z prawa gry o I ligę MOSiR-u Bochnia nie musieli rozgrywać baraży o awans na zapleczu Superligi. Szare Wilki w pełni zasłużyły jednak na awans notując 24 zwycięstwa, 1 remis i 1 porażkę. Taki dorobek pozwolił ostatecznie na wicemistrzostwo ligi w stawce 14 drużyn.

5. Seniorki MKS-u Polonia Świdnica

Kropki nad „i” w postaci awansu brakło niestety siatkarkom MKS-u Polonia Świdnica. Ekipa dowodzona jeszcze przez trenera MArka Olczyka miała jednak znacznie bardziej wyboistą drogę do awansu niż miało to miejsce w przypadku naszych szczypiornistów. Nasze siatkarki wygrały swoją grupę, a następnie przebrnęły pierwszą fazę play-off. W drugiej rundzie baraży na naszej drodze stanął PLKS Pszczyna, eliminując nas z dalszej gry o awans do upragnionej I ligi. Nasze dziewczyny za cały sezon zasłużyły na słowa pochwały. W sezonie 2017/2018 jesteśmy dominatorkami swojej grupy II ligi, pewnie otwierając całą stawkę!

6. Dariusz Marciniak

Strzegomianin Dariusz Marciniak, reprezentant Klubu Taekwondo „Taipan” odniósł życiowy sukces na zawodach Intercontinental British Championships, które odbyły się 5 listopada w Birmingham. Fighter z miasta granitu zdobył indywidualnie srebrny medal, a w walkach drużynowych (TAG) złoto. Sukces ten osiągnął pokonując 21 rywali w swojej kategorii, często bardziej zaawansowanych treningowo i z wyższymi stopniami wtajemniczenia. Reprezentant Klubu Taekwondo „Taipan”, walcząc w barwach narodowych sięgnął w Anglii w sumie po 4 medale: 1 złoty i 3 srebrne, co jest ogromnym sukcesem, biorąc pod uwagę, że w zawodach wzięło udział ponad 1600 zawodników z całego świata.

7. Reprezentanci UKS-u Taekwondo Gryf Świdnica

W końcówce czerwca w Częstochowie rozegrano Otwarte Mistrzostwa Europy w Taekwondo. W Mistrzostwach wystartowało blisko pół tysiąca zawodników reprezentujących 13 państw. Na starcie obserwowaliśmy też przedstawicieli UKS-u Taekwondo Gryf Świdnica. Niewątpliwie największym sukcesem było zdobycie złotego medalu w walkach semi-contact przez Kacpra Szewczyka, który w drodze na podium musiał pokonać czterech zawodników. W konkurencji walk semi-contact medale zdobyli również Hubert Jasinowski i Tomasz Paździora. Obydwaj stanęli na trzecim stopniu podium. W pozostałych konkurencjach medale zdobywali Tomasz Paździora – 3. miejsce układy formalne, Weronika Borkowska – 2. miejsce układy formalne, Dawid Szczęsny – 3. miejsce techniki specjalne, Maciej Dobrowolski – 2. miejsce układy formalne, 3. miejsce techniki specjalne i Karolina Malinowska – 2. miejsce układy formalne.

8. Jarosław Kamieniarz i załoga BRT

Niesłychanym sukcesem dla polskiej załogi BRT zakończył się udział w prestiżowym wyścigu kartingu halowego Eupen 24h The Clash of Champions – czyli „Zderzenie mistrzów”. Biało-czerwoni wywalczyli trzecie miejsce w klasie Division 1. W skład załogi BRT, która objęta była patronatem portalu Swidnica24.pl oprócz debiutanta Jarka Kamieniarza ze Świdnicy weszli: Mariusz Książek (Warszawa), Przemysław Chlebosz (Warszawa), Michał Gutt (Wrocław), Artur Pel (Łódź) i Paweł Kołodziej (Lublin). Eupen 24h The Clash of Champions to najbardziej prestiżowy, ale i morderczy 24-godzinny wyścig w kartingu halowym. Przypomnijmy, że w trakcie tego morderczego wyścigu nasz team przejechał łącznie 1574 okrążenia.

9. Emilia Homenda

Świebodziczanka Emilia Homenda wraz ze swoim partnerem Michałem Michalskim zdobyła pierwsze miejsce w rankingu europejskim w tańcu towarzyskim, w kategorii dzieci 8-9 lat. Jest to najmłodsza kategoria wiekowa. Młodzi tancerze zyskali najwyższą punktację w obu stylach (latynoamerykańskim i standard) w roku 2017.

10. Młodzicy Polonii-Stali Świdnica

Fantastycznie zaprezentowali się zawodnicy Polonii-Stali Świdnica podczas dwudniowych zmagań piłkarskich związanych z XIV edycją bardzo prestiżowego Memoriału Sławomira Harafa w Dzierżoniowie. Drużyna z rocznika 2006 prowadzona przez trenera Mariusza Krupczaka okazała się najlepsza w stawce 16 drużyn z Dolnego Śląska, Opolszczyzny, Wielkopolski i województwa lubuskiego. Zanotowaliśmy komplet zwycięstw, a bilans bramkowy mówi sam za siebie – 32 strzelone i zaledwie 3 stracone gole. Za naszymi plecami znalazły się m.in. tak uznane kluby i szkółki piłkarskie jak: Zagłębie Lubin, Olympic Wrocław, czy choćby Falubaz Zielona Góra.

11. Pięściarze Boks Polonii Świdnica

168 zawodniczek i zawodników z 40 klubów znalazło się na liście startowej VII Otwartych Gwardyjskich Mistrzostw Polski w boksie rozgrywane w Busku Zdroju. Ania Ghulyan po porażce w półfinale z reprezentantką Polski 1:2 zdobyła ostatecznie brązowy medal. Srebrne krążki po walkach z bardzo mocnymi rywalami wywalczyli: Aga Serdyńska, Oliwier Kulinski oraz Kamil Guźliński.

12. Kolarze SMS-u Świdnica

25 czerwca zakończyły się najbardziej prestiżowe mistrzostwa dla polskich kolarzy szosowych. Krajowy czempionat trwał cały tydzień, a walka o biało-czerwoną koszulkę przeniosła się po paru latach z Dolnego Śląska nad morze (Gdynia-Krokowa). Junior Adam Kuś startujący w barwach Szkoły Mistrzostwa Sportowego ze Świdnicy (III klasa LO) został mistrzem Polski ze startu wspólnego, a Bartosz Klasiński II wicemistrzem. Kolejny junior – Wiktor Richter (II klasa LO) zdobył srebrny medal w jeździe indywidualnej na czas. Szczęście dopisało też absolwentom świdnickiego SMS-u: ze startu wspólnego w kategorii orlik medale zdobyli: Damian Sławek (srebro) i Tobiasz Pawlak (brąz); w jeździe indywidualnej na czas po srebro sięgnęli Szymon Sajnok (kategoria orlik) i Maciej Bodnar (kategoria elita). Akademickim Mistrzem Polski został Alan Banaszek – mistrz Europy z 2015 roku.

13. Paweł Krysiak / Paweł Gacek

Strzegomianin Paweł Krysiak pilotowany przez Pawła Gacka perfekcyjnie zakończył Inter Cars Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Polski 2017. Podczas Rajdu Śląska, swoim Fordem Fiestą R2 wywalczył kolejne zwycięstwo w stawce 4F i popisał się rewelacyjnym 9. miejscem w klasyfikacji generalnej zawodów. Tegoroczny sezon nasz rajdowiec zakończył zatem z tytułem mistrza Polski w klasie 4F!

14. Jakub Kanik

15-letni Jakub Kanik ze Świebodzic wywalczył złoty medal w pchnięciu kulą na lekkoatletycznych Mistrzostwach Polski w Bielsku-Białej. Zdobył także brąz w drugiej trenowanej przez siebie dyscyplinie, rzucie dyskiem. Kuba trenuje w wałbrzyskim Lekkoatletycznym Klubie Sportowym Górnik Wałbrzych, ale jest mieszkańcem Świebodzic. Kuba ma już na swoim koncie tytuł mistrza Dolnego Śląska, a obecny tytuł mistrza Polski jest prawdziwym ukoronowaniem dwóch lat ciężkiej pracy i intensywnych treningów.

15. Damian Daniel / Wojciech Kowalczuk

W rozegranych w Pęgowie II Mistrzostwach Polski Amatorów w szachach błyskawicznych świetnie zaprezentował się zawodnik klubu GLKS Goniec Żarów Damian Daniel. Nasz szachista został mistrzem Polski amatorów w blitzu. Zwycięstwo Damiana było bezapelacyjne, kolejną osobę w klasyfikacji końcowej wyprzedził aż o 1,5 pkt. Warto odnotować, że nasz zawodnik od 5 rundy aż do końca turnieju grał na pierwszej szachownicy, nie dając się nikomu pokonać w dwumeczu. Łącznie aż siedmiu przeciwników pokonał w stosunku 2:0, a tylko z czterema osobami zanotował wynik remisowy 1:1. Częstochowa gościła z kolei zawodników startujących w III Otwartych Mistrzostwach Polski Pracowników Oświaty w Szachach Szybkich. W turnieju głównym startowało 22 zawodników. Mistrzem Polskim został nauczyciel MDK-u Świdnica Wojciech Kowalczuk. Zgromadził 8 punktów na 9 rozegranych partii i wyprzedził następnego zawodnika o 1,5 punktu. Jest to pierwszy indywidualny tytuł mistrza Polski nauczycieli w szachach zdobyty przez pracownika MDK-u Świdnica.

16. Daniela Kałużyńska

Blisko pół tysiąca zawodników wzięło udział w turnieju rankingowym Polskiego Zrzeszenia Taekwon-do ITF Polish Open Cup 2017 w Dzierżoniowie. Świetnie zaprezentowała się Daniela Kałużyńska reprezentująca miasto Świdnica oraz barwy świdnickiej sekcji taekwondo SKT „Tiger”. Daniela wygrała swoje pojedynki w konkurencjach walk semi oraz light contakt, co pozwoliło jej wygrać klasyfikację „Juniorek Kobiet”. Do dwóch złotych medali Daniela dorzuciła srebro w technikach specjalnych.

17. Paweł Kondzior

Dwukrotnie na podium podczas lutowych XXVI Międzynarodowych Halowych Mistrzostw Polski Weteranów w Lekkiej Atletyce stanął Paweł Kondzior, nauczyciel wychowania fizycznego z Gimnazjum nr 3 z Oddziałami Sportowymi im. gen. Mariusza Zaruskiego w Świdnicy. Reprezentant Świdnicy zdobył srebrny medal w biegu na 800 metrów (na mecie był czwarty, ale pierwsze dwie lokaty zajęli gościnnie startujący zawodnicy z Białorusi), do którego dołożył jeszcze brąz w biegu na 400 metrów. Kolejny medal nasz zawodnik dołożył podczas XXVII Mistrzostw Polski Weteranów w Lekkiej Atletyce, które odbyły się w dniach 1-2 lipca w Krakowie. Świdniczanin zdobył brązowy medal w biegu na 800 metrów w kategorii M40, uzyskując rezultat 2:08.03.

18. Świdniccy piłkarze 

Z bardzo dobrej strony zaprezentowały się świdnickie zespoły podczas dolnośląskiego finału XVII edycji Turnieju Piłkarskiego „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. Gryf Świdnica zwyciężył w kategorii U-8, AP Świdnica i Polonia-Stal Świdnica były drugie w kategoriach U-10 i U-12. Podczas trzech dni rozgrywek zobaczyliśmy w akcji 1073 zawodników z 30 okręgów, czyli największe piłkarskie talenty wśród dziewcząt i chłopców z województwa. Najliczniejszą reprezentacją mogły pochwalić się Wrocław, Wałbrzych i Legnica wraz z okolicznymi okręgami. Łącznie na finałach w Świdnicy pojawiło się aż 120 drużyn, z czego najwięcej – 44 zespoły zagrały w najstarszej kategorii wiekowej.

19. Aleksander Sobieraj

Po raz kolejny dał o sobie znać pochodzący z Głuszycy Aleksander Sobieraj, na co dzień funkcjonariusz Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy. 38-latek spisał się fantastycznie podczas Super Szlema Komandosa (cykl 4 biegów o łącznym dystansie blisko 180 kilometrów), wygrywając w kategorii policjantów! Sierż. szt. Aleksander Sobieraj musiał zmierzyć się z czterema próbami: Ćwierćmaratonem Komandosa (11 km – miejscowość Czarne), Półmaratonem Komandosa (21 km – Warszawa), Setką Komandosa (102 km – Lubliniec) i Maratonem Komandosa (42 km – Lubliniec). To nie był koniec trudności – biegało się w pełnym umundurowaniu i z ważącym minimum 10 kg plecakiem.

20. Chłopcy ŚKPR-u / juniorzy Dekorii/ kadetki i juniorki Polonii

Z kompletem czternastu zwycięstw zakończyli sezon chłopcy z ŚKPR-u I Świdnica. Drużyna Wiesława Iwanio zapewniła sobie zwycięstwo w Dolnośląskiej Lidze Chłopców i złote medale mistrzów Dolnego Śląska piłkarzy ręcznych. To był dobry rok także dla młodzieżowych drużyn siatkarskich UKS-u Dekoria Świdnica i MKS-u Polonia Świdnica. Nasi panowie z Dekorii wywalczyli srebro na Dolnym Śląsku w kategorii juniorów, polonistki wywalczyły srebro w juniorkach i brąz w kadetkach. Później nasze drużyny niestety szybko pożegnały się z rywalizacją na szczeblu centralnym.

Poprzedni artykułStrażacy nie świętują [FOTO]
Następny artykułRejestr przestępców seksualnych już dostępny