Strona główna 0_Slider Przygotowania do produkcji autobusów dla Świdnicy

Przygotowania do produkcji autobusów dla Świdnicy [FOTO]

3

Nowe świdnickie autobusy przywitają każdego wchodzącego pasażera. Napis powitalny znajdzie się na podłodze przy każdych drzwiach, a pod progiem znajdzie się oświetlenie pozwalające wsiadającym i wysiadającym dobrze ocenić odległość podłogi od jezdni albo krawężnika – zapowiada rzecznik świdnickiego MPK Witold Tomkiewicz.


Zarząd MPK Świdnica oraz kierownicy działów strategicznych dla codziennego funkcjonowania transportu publicznego w naszym mieście byli w jednym z sześciu zakładów Solaris Bus&Coach w podpoznańskim Bolechowie, by uzgodnić ostatnie szczegóły wykończenia i wyposażenia autobusów zakupionych w ramach projektu unijnego „ Zakup niskoemisyjnych autobusów do obsługi linii komunikacyjnych na terenie miasta Świdnica oraz gmin Marcinowice i Świdnica” finansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

W Bolechowie odbywa się montaż finalny autobusów miejskich, trolejbusów i autobusów turystycznych. Wszystko zaczyna się od ramy, wykonanej w innym zakładzie z profili ze stali kwasoodpornej, które najpierw są dodatkowo zabezpieczane przed niekorzystnym wpływem wody a następnie rama jest uzbrajana w kolejne systemy.

Dziennie powstaje do 10 pojazdów zarówno trzeciej jak i czwartej generacji. Wrażenie robią nowoczesne technologie stosowanych napędów i kierunki w jakich są eksportowane pojazdy: obok siebie stoją trolejbusy dla łotewskiej stolicy zaopatrzone dodatkowo w ogniwa wodorowe pozwalające dojechać tam gdzie nie ma trakcji elektrycznej albo hybrydy dla jednego z dużych miast w Niemczech elektryki dla Austrii czy autobusy turystyczne z nowoczesnym silnikiem diesla dla przewoźnika z Włoch. Autobusów dla Świdnicy jeszcze się nie produkuje, zostały już umieszczone w planie produkcyjnym, a po wizycie przedstawicieli świdnickiego MPK nie ma już żadnych przeszkód, by tę produkcję rozpocząć.

– Doprecyzowaliśmy kilka szczegółów, które po przetargu pozostawały kwestią otwartą – wyjaśnia Tomasz Kurzawa, prezes MPK. – Dotyczy to na przykład malowania, które będzie bardzo zbliżone do tego wybranego w głosowaniu na naszym fanpage’u koloru i faktury tapicerki, wyróżnienia miejsc dla niepełnosprawnych tapicerką w kolorze niebieskim. Omówiliśmy system gaszenia pożaru w komorze silnika, rodzaj automatycznej skrzyni biegów i wybraliśmy lusterka wsteczne zewnętrzne. Wskazane zostały miejsca montażu kasowniko-biletomatów i kamer monitoringu oraz wiele detali, które ułatwią podróżowanie i podniosą estetykę miejskiego transportu – mówi Tomasz Kurzawa.

Dziewięć nowoczesnych i ekologicznych autobusów miejskiej komunikacji kursujących po ulicach Świdnicy i drogach w gminach Świdnica i Marcinowice będzie gotowych już za kilka miesięcy, w maju i czerwcu tego roku.

/MPK Świdnica/

Poprzedni artykułŻarowscy mistrzowie pióra wyłonieni
Następny artykułWznowiono prace nad ścieżkami rowerowymi [FOTO]