Strona główna 0_Slider „Prawdziwą herezją jest potępienie ekumenizmu”

„Prawdziwą herezją jest potępienie ekumenizmu”

0

Ważne i odważne – tak wierni różnych wyznań ocenili kazanie, wygłoszone przez ks. Jarosława Lipniaka podczas wtorkowego nabożeństwa ekumenicznego z udziałem biskupów dwóch Kościołów, katolickiego i ewangelickiego oraz duchownego Kościoła prawosławnego. Pełnomocnik do spraw ekumenizmu biskupa świdnickiego przypomniał, że Bóg oczekuje od chrześcijan pojednania i współpracy.

Wtorek, 23 stycznia, był szóstym dniem Tygodnia modlitw o jedność chrześcijan, któremu przyświecały słowa „Zważajmy na dobro bliźnich”. Wierni różnych wyzwań spotkali się na nabożeństwie ekumenicznym w Kościele Pokoju w Świdnicy. Modlitwę poprowadził ks. Paweł Meler z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, a uczestniczyli w niej biskup Diecezji Świdnickiej Kościoła Rzymskokatolickiego ks. Ignacy Dec, gospodarz świątyni, biskup Diecezji Wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego ks. Waldemar Pytel i ks. Piotr Nikolski, proboszcz świdnickiej Parafii Prawosławnej pw. św. Mikołaja.

– Nie wszyscy chrześcijanie są przekonani do ekumenizmu – mówił w kazaniu ks. prof. Jarosław Lipniak. – Są wrogowie, którzy mają cenzusy naukowe i obarczają ruch ekumeniczny za kryzys Kościoła, zwłaszcza na Zachodzie. Widzą w ekumenizmie jakąś herezję. A przecież w świetle nauczania Kościoła prawdziwą herezją jest potępienie ekumenizmu.

Kaznodzieja przypomniał wielkie postaci z historii Kościołów, które angażowały się w budowanie porozumienia wśród chrześcijan. Wytykał budowanie podziałów, koncentrowanie się na dobrach doczesnych i egoistycznym postrzeganiu świata przez pryzmat własnych poglądów i własnych, doczesnych potrzeb. Zachęcał do szacunku i troski dla innych ludzi, głębokiej wiary w Boga i poszukiwania jedności.

Homilia ks. Jarosława Lipniaka. Przeczytaj!

Tydzień Modlitw 25 stycznia zakończy nabożeństwo w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Świdnicy, które poprowadzi ks. Jarosław Lipniak. Kazanie wygłosi ks. Piotr Nikolski, a przesłanie – biskup Waldemar Pytel.

/asz/
Zdjęcia Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułKtoś postrzelił kota. Policja odmówiła pomocy
Następny artykułDachowanie za Tworzyjanowem [FOTO]