Strona główna 0_Slider Pokazali od środka koncert neonazistów w Grodziszczu

Pokazali od środka koncert neonazistów w Grodziszczu

79

Dziennikarze programu Superwizjer stacji TVN przeniknęli do środowiska polskich neonazistów. W reportażu, będącym pokłosiem wielomiesięcznych nagrań, znalazły się również obrazy zarejestrowane w marcu 2017 roku podczas koncertu w Grodziszczu koło Świdnicy, w którym uczestniczyło około 300 osób.

Kadr z reportażu

Na nagraniu widać banery i symbole organizacji neonazistowskich, m.in. Blood & Honour, której nazwa nawiązuje do motta Hitlerjugend, propagującego czystość rasową, homofobię i antysemityzm. Kamera zarejestrowała mężczyznę z wytatuowaną swastyką i symbolami SS.  Publiczność unosiła ręce w hitlerowskim pozdrowieniu „Sieg heil” podczas wykonania utworu Konkwisty „Nie cofniemy się”. Utwór ten zawiera treści antyimigranckie.

Reportaż Superwizjera

Salę na koncert wynajęła gmina Świdnica. Rzecznik prasowy gminy Janusz Waligóra przekonywał, że nikt nie wiedział o faktycznym celu imprezy. Wynajmujący zadeklarował zamiar zorganizowania urodzin.

Policja, mimo że wiedziała o charakterze koncertu, nie interweniowała, ograniczając się jedynie do monitorowania miejsca. Po koncercie stanowczy protest przeciwko propagowaniu nazizmu wyraziła Fundacja Krzyżowa. W majątku rodziny von Moltke nieopodal Grodziszcza podczas II wojny światowej działał Krąg z Krzyżowej, sprzeciwiający się hitleryzmowi. Za swoje działania i poglądy James von Moltke zapłacił życiem.

/red./
Kadry z reportażu

Poprzedni artykułAza szuka dobrego domu [FOTO]
Następny artykułCzym świdniczanie ogrzewają mieszkania? Inwentaryzacja za 90 tysięcy złotych