Strona główna 0_Slider Niecodzienna lekcja muzealna

Niecodzienna lekcja muzealna

2

Dzięki współpracy funkcjonariuszy Aresztu Śledczego w Świdnicy z  Muzeum Dawnego Kupiectwa 7 skazanych wzięło udział w niecodziennej lekcji muzealnej. Osadzeni mieli możliwość obejrzenia ekspozycji i wysłuchania wykładu o historii miasta dra Dobiesława Karsta.

Osadzeni obejrzeli wszystkie wystawy muzealne traktujące o historii Świnicy, a także i całego Śląska. Jedna z czasowych ekspozycji poświęcona była szopkom bożonarodzeniowym, wśród których znajdowała się makieta zrobiona przez skazanego ze świdnickiego aresztu.

Podczas zwiedzania muzeum kustosz dr Dobiesław Karst opowiadał o skomplikowanych dziejach miasta, które na przestrzeni wieków pozostało w granicach Prus, Austrii, Czech i Polski. Skazani byli pod wrażeniem bogatej, a zarazem skomplikowanej historii Świdnicy.
Wizyta w muzeum była jednym z elementów autorskiego programu resocjalizującego realizowanego przez funkcjonariuszy w świnickiej jednostce pt. „Historia nauczycielką życia”. W ramach oddziaływań programowych skazani uczestniczą w ważnych wydarzeniach państwowych, wystawach okolicznościowych, poznając tym samym historię kraju i regionu.

Uczestnictwo w takich wydarzeniach stanowi również istotny element procesu socjalizacji osób pozbawionych wolności. Celem podobnych zajęć jest pielęgnowanie tradycji narodowych, poznawanie historii kraju, a przede wszystkim kształtowanie uczuć patriotycznych i okazywania szacunku symbolom narodowym. Równie istotne jest także ugruntowanie poczucia tożsamości narodowej i pokazanie osobom pozbawionym wolności wzorców oraz postaw stanowiących wzór godny naśladowania.

tekst por. Bartłomiej Perlak
zdjęcia ppor. Marcin Stróżyk

Poprzedni artykułKryształ pierwszym sparingpartnerem biało-zielonych
Następny artykułOkiem prawnika: Kiedy roszczenia się przedawniają?