Strona główna 0_Slider Międzynarodowe zajęcia w świdnickiej szkole

Międzynarodowe zajęcia w świdnickiej szkole

0

Studenci z Brazylii, Turcji i Ukrainy przez kilka dni będą prowadzili zajęcia z uczniami Szkoły Podstawowej nr 6 im. Tysiąclecia Państwa Polskiego. Już po raz szósty świdnicka szkoła korzysta z możliwości, które stwarza międzynarodowe Stowarzyszenie AIESEC.

Wcześniej studenci przyjeżdżali do Gimnazjum nr 4. Szkoła po reformie oświaty została włączona do SP 6, ale dobre kontakty i program współpracy został utrzymany.  W tym roku świdniccy uczniowie goszczą trzech uczestników: Nathana Felipe Melo Abrita z Brazylii, Furkana Kislalioglu z Turcji oraz Nataliie Helene Herasymovą z Ukrainy. Przez pierwsze dni każdy z nich przedstawi informacje o kulturze, tradycjach i zwyczajach swojego kraju. Następnie poprowadzą warsztaty mające udoskonalić u uczniów zdolność komunikacji słownej i bez użycia słów, czy umiejętność współdziałania. Aby to osiągnąć, studenci poprowadzą warsztaty wokalne, taneczne oraz ćwiczenia, których zadaniem jest doskonalenie języka angielskiego, w którym prowadzone są wszystkie zajęcia. Ponadto cała trójka będzie miała okazję zwiedzić Świdnicę i region.

Studenci mają już pierwsze obserwacje z wizyty w Polsce. – Polska jest piękna, jest tu tak dużo drzew i zieleni. Będąc w Głogowie, byłem w szoku. Gdzie bym się nie obejrzał widziałem kebab. To było ciekawe doświadczenie – mówi Furkan, który pochodzi z Turcji. Całkiem co innego przykuło uwagę Nataliie  – Miałam okazję być na polskiej studniówce. Przypomina mi ona ukraińskie wesele. Gra disco-polo, jest dużo jedzenia i wszyscy tańczą w sukniach balowych. Natomiast ostatni z uczestników Nathan podchodzący z Brazylii powiedział – Gdziekolwiek nie przebywam w Polsce, wszyscy pytają o pogodę. Nie jest z nią tak źle. Polska to ładny, bezpieczny i dobrze rozwinięty kraj. Nawet w małych miastach widzimy komunikację miejską czy bezpłatne wi-fi, co w Brazylii nie jest normą. 

Studenci są w Świdnicy od niedzieli i zostaną do przyszłego piątku. W czwartek poprowadzą także warsztaty z młodszymi dziećmi, które oparte będą na poznawaniu krajów, z których pochodzą przez zabawę.

/Zdjęcia i tekst: Artur Ciachowski/

Poprzedni artykułRadny Gminy Świdnica Łukasz Świeczko ufundował książki dla szkolnej biblioteki
Następny artykułZ promilami na zakazie