Strona główna 0_Slider Jest zgoda na budowę tunelu pod torami na Kraszowickiej

Jest zgoda na budowę tunelu pod torami na Kraszowickiej

3

Wojewoda dolnośląski wydał zgodę na budowę przejścia dla pieszych i rowerzystów pod torami w rejonie ulicy Kraszowickiej. Negatywna decyzja z ubiegłego roku wstrzymała realizację jednej z najbardziej oczekiwanych inwestycji dla mieszkańców Kraszowic. Czy są pieniądze?

Przypomnijmy. Od lat mieszkańcy dzielnicy Kraszowice skracali sobie drogę do centrum miasta, pokonując niebezpieczny wiadukt kolejowy. Świdniczanie apelowali o budowę ścieżki pieszo-rowerowej wraz z bezpieczną przeprawą nad rzeką od 2013 roku. Rozmowy z ówczesnym prezydentem Wojciechem Murdzkiem nie przyniosły efektów. Kolejny raz temat podjęty został w maju 2015 roku na spotkaniu z prezydent Beatą Moskal-Słaniewską. Wspólnie z mieszkańcami dzielnicy Kraszowice zadecydowano, że spośród kilku projektów zgłoszonych do budżetu obywatelskiego 2014 zarezerwowane 100 tys. zł zostanie przeznaczone na przygotowanie dokumentacji związanej z realizacją kładki – przejścia pieszo-rowerowego przez rzekę Bystrzyca. Przetarg wygrało Świdnickie Przedsiębiorstwo Dróg i Mostów. Prace budowlane rozpoczęto w marcu tego roku. W lipcu została zamontowana kładka. W sierpniu zakończono prace przy trasie pieszo-rowerowej od ul. Westerplatte do ul. Sportowej. Nie został wykonany najbardziej oczekiwany fragment – od nowej kładki do ulicy Kraszowickiej. Na drodze stanął wojewoda, który nie zgodził się na budowę tunelu pod torami. Miasto zaskarżyło decyzję. Jak informuje Anna Eisler z Biura Prasowego Wojewody,  26 stycznia 2018 Decyzją Nr I-P-12/18 ustalono dla Gminy Miasto Świdnica lokalizację inwestycji celu publicznego dla zadania: „Budowa ścieżki rowerowej od ul. Kraszowickiej do kładki pieszo-rowerowej nad Bystrzycą w Świdnicy” w części zlokalizowanej na terenie działek nr 157 i 298/2, AM-3, obręb 0006 Kraszowice, miasto Świdnica.

Oznacza to tyle, że jest zgoda na budowę przejścia. W ubiegłym roku na tę część inwestycji zarezerwowano w budżecie miasta 1,3 miliona złotych. W uchwale budżetowej na rok 2018 takiej pozycji nie ma. Co ze środkami na inwestycję zapytaliśmy rzecznika UM, czekamy na odpowiedź.

Pytania wystosowane do rzecznika UM: Proszę o informację, czy w tegorocznym budżecie są zabezpieczone środki na budowę przejścia pod torami w rejonie ul. Kraszowickiej oraz na dokończenie ścieżki pieszo-rowerowej od torów do ul. Kraszowickiej? Jeśli tak, to w jakiej wysokości i w którym dziale? W załączniku do uchwały budżetowej w dziale wydatków inwestycyjnych nie ma takiej pozycji.

Odpowiedź Magdaleny Dzwonkowskiej, rzecznika UM: środki na realizację zadania zostały zabezpieczone w budżecie miasta na 2018 rok.

/asz/

Poprzedni artykułAfera billboardowa: Sąd oceni… zażalenie sądu
Następny artykułCentrum Pięknego Ciała – miejsce stworzone z myślą o kobietach